Anasayfa » Aktüel » Karton Ambalaj Semineri Sektöre Yön Verdi

Karton Ambalaj Semineri Sektöre Yön Verdi

Yoğun bir katılım yaşanan Karton Ambalaj Semineri’nde sektörün önemli oyuncuları yaptıkları sunumlarla hem sektör sorunlarına dikkat çekti hem de yeni teknolojileri değerlendirdi.

SEKAMSAN Kâğıt Karton sporluğunda artık gelenekselleşen Karton Ambalaj Semineri’nin bu yılki ana teması “Hataların Önlenmesi ve Verimlilik” oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde düzenlenen seminerde sektörü ilgilendiren önemli bilgiler paylaşıldı. Sektörün öncü ve önemli kuruluşlarının bilgilerinden ve tecrübelerinden yararlanmak adına KASAD tarafından düzenlenen seminerde SEKAMSAN, MATKİM, Fujifilm ve Duran Makina sunumlarıyla sektörü bilgilendirdi.

Açılış konuşmasını KASAD Genel Sekreteri Erol Gül yaptı. Hemen akabinde seminerin sponsorluğunu üstlenen SEKAMSAN tüm katılımcılara teşekkür ederek, eğitime verdikleri öneme dikkat çekip, gelişimin yolunun eğitimden geçtiğinin altını çizdi. Bu nedenle bu tarz seminer ve projelerde her zaman yer aldıklarını ifade eden SEKAMSAN Kâğıt & Karton Genel Müdürü Cemal Erdoğan, “Geçmişte gerçekleştirdiğimiz birçok sosyal sorumluluk projelerimiz oldu. KASAD’la geçen yıl yaptığımız ile şuan hayata geçirdiğimiz iki seminer en keyifli ve heyecan verici olanıydı. Çünkü gücüne inandığımız KASAD derneğimizin başarılı bir seminer yapacağından emindik” ifadelerine yer verdi.

1984 yılında Cemal Erdoğan tarafından kurulan SEKAMSAN Bursa’da faaliyet hayatına başladı.

Ankara’daki şube açılışı ile Türkiye’deki yayılımını tamamladıklarını ifade  eden Cemal Erdoğan, farklı atılımlarda mutlaka olacaktır diyerek yeniliklere daima açık olduklarını belirtti.

Hedef; gelişmiş ülkeler ile eş değer seviyelere çıkmak!

SEKAMSAN ekibi ile birlikte ambalaj firmalarından yüz otuz katılımcı sağlanarak, konusunun uzmanları tarafından değerli ve sektör adına faydalı bilgiler paylaşıldı. “Sinerjiyi yayarak sektöre katkı sağlamayı hedefledik” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Misyonumuzda var olan karton ve kağıdın Türkiye’deki tüketiminin gelişmiş ülkelere eş değer seviyelere çıkması hedeflerimiz doğrultusunda derneğimiz KASAD ile iş birliği yaparak, bu zorlu dönemde sektöre bir kaldıraç görevi sağlayacağına inandığımız sektör çalışanlarının bilgi ve becerilerini arttırmayı hedefleyen bir seminere sponsor olduk. Eğitim ve Ar-ge’yi çok önemsiyoruz. 35 yıl önce Bursa’da başlayan sektör serüvenimiz bu gün İstanbul, Bursa, Ankara ve Konya’da altı noktada depo, lojistik merkezlerimiz ve kâğıt marketlerimiz aracı ile tüm Türkiye’ye hizmet veren bir tedarikçi konumuna geldik. Uzak Doğu’da ve Avrupa’daki bağlantılarımız ve girişimlerimiz ile dünyaya açılan global bir oyuncu olmayı hedefliyoruz.”

2020 drupa fuarına katılacak olan SEKAMSAN, yurtdışı pazarına da önem veriyor. Sipariş odaklı değil, stok ile müşteriye hizmet veren SEKAMSAN, zengin bir ürün çeşitliliği sunuyor.

Avrupa’da en çok gelişme gösteren ülke, Türkiye!

Dünyada, Türkiye karton ambalaj sektörünü gururla temsil eden sektör paydaşlarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan KASAD Genel Sekreteri Erol Gül, devamında şunları kaydetti: “2013 ile 2017 yılları arasında tüm Avrupa’daki tüketim artışına baktığınızda en fazla artışın 90 bin ton ile Türkiye’de yaşandığını görüyoruz. Avrupa’daki pazara bakıldığında Almanya birinci sırada yer alırken, ikinci sırada İtalya, üçüncü sırada Fransa, dördüncü sırada İngiltere ve beşinci sırada Türkiye’de yer alıyor. Sektöre dair bu tarz verilere ECMA’dan ulaşabiliyoruz. KASAD, ECMA üyesidir. ECMA’nın 10 yıllık vizyonunun olduğu raporda Türkiye en büyük gelişme gösteren ülke olarak yer alıyor. Bu bizim için tam bir gurur tablosudur. Gelecekte ilaç ve yan ürünleri ile gıda sektörünün önemi artacaktır. Avrupa’da en fazla dondurulmuş ve hazır gıdalarda artış yaşanmıştır. Sonrasında ise ilaç geliyor. Gerileyen sektörlerin başında ise sigara ve temizlik ürünleri geliyor. Gelecekte daha çevreci olduğu için kahverengi karton kullanımında artış yaşanması bekleniyor. Daha doğal kartonlar ambalajda ön plana çıkacak.”

Gelecekte akıllı ambalajların daha fazla olacağına da işaret eden Gül, sunumun devamında karton üretimine dair teknik bilgiler de paylaştı.

Baskı kontrolü ile baskının her aşamasını kontrol etmek mümkün!

Yapıştırma makinalarının öncesi, yapıştırma aşaması ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan DURAN Makina Genel Müdürü Abdurrahman Küçükaras, “Baskıyla ilgili en önemli sorunlardan bir tanesi yapıştırma kulağına UV lak ya da selefon gelmesidir. Bunun normal şartlarda üç çözümü var. Bu çözümler içerisinde en çok kullanılanları traşlama motoru kullanarak o bölgeyi tıraşlamak ya da plazma kullanarak orayı yakmaktır.”

Kutu yapıştırmada kullanılan tutkalında oldukça önemli olduğunu ve tutkalı kartonun yapısına göre seçmek gerektiğini paylaşan Abdurrahman Küçükaras, tüm bu kriterler iyi seçilir, tutkal tedariki ve seçimi doğru yapılırsa hata payının düşeceğini söyledi.

Baskı aşamasında birçok hata ile karşılaşabiliyoruz. Bu bazen yazı bazen renk ya da yapıştırma aşmasında olabiliyor. Baskı kontrolü ile baskının tamamının kontrol edildiğini ifade eden Küçükaras, bu sayede hata payının minimuma düşürüldüğünü belirtti.

Inkjet sektöründe ciddi bir hızlanma var

Baskı öncesine dair bilgi veren Fujifilm Grafik Sistemler Müdürü Ahmet Kocaman, ışık, renk ve fotoğrafa dair verdiği teknik bilgiler ile baskıda yaşanabilecek sorunları öncesinde çözmenin mümkün olduğuna değindi.

Baskı kimyasallarının doğru kullanılması hususuna değinen Fujifilm Baskı Kimyasalları Uzmanı Yücel Nayman, ucuz ürün arayışının bazı sorunları beraberinde getirdiğini bu nedenle tedarikte kaliteden ödün vermemenin oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Fujifilm olarak 20 yıla aşkın zamandır inkjet üzerine faaliyet gösterdiklerini anlatan Fujifilm Pazarlama ve İş Geliştirme Uzmanı Kerem Ege, “İnkjet teknolojisine dair sektörü çok fazla yenilikle buluşturduk. Fujifilm olarak, baskı kafasında 30 yıldan fazla piezo baskı kafası teknolojisi tecrübesine ve 40 yıldan fazla inkjet mürekkep kimya tecrübesine sahibiz. İnkjet sektöründe çok ciddi bir gelişme ve hızlanma var. Ofset’e göre düşük kalsa da dikkat çekici bir şekilde bir hızlanma yaşandığını söylemek gerekir” diyerek ayrıca geleceğin teknolojisi inkjetin her türlü malzemeye baskı yapabilme olanağı sunduğunu belirtti.

Verimlilik şart!

Dünyada verimlilik trendlerinin iş gücü, sermaye, teknoloji ve hammadde olmak üzere dört başlık altında toplandığını ifade eden MATKİM Matbaa Kimyasalları Genel Müdürü Tan Yılmaz, Türkiye’de verimliliği ölçme konusunda zaman zaman sıkıntı yaşandığını belirtti.

İhracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerde yaptığımız araştırmalarda özellikle karton ambalajında şirketlerde verimlilik noktasında çalışma yürüten en az 5-6 kişi olduğunu gördüklerini belirten Yılmaz, kaynakları doğru ve etkin kullanmak üretimi arttıracağı gibi verimliliği de doğru oranda arttıracağını söyledi.

#kasad #sekamsan #ErolGul #AbdurrahmanKucukaras #DuranMakina #CemalErdogan #Fujifilm #KeremEge #Matkim #TanYilmaz #ambalaj #matbaa