Anasayfa » Aktüel » KASAD, Heidelberg’i Ziyaret Etti

KASAD, Heidelberg’i Ziyaret Etti

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), 2016 yılının son toplantısını Almanya’nın Heidelberg şehrinde Heidelberg firması ile birlikte gerçekleştirdiği güzel bir tur organizasyonuyla yaptı. Turu KASAD’ın davetlisi olarak dergimiz adına Sedat Karadayı takip etti.

KASAD üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıya Heidelberg Türkiye Genel Müdürü Faruk Ekinci, Finans ve İnsan Kaynakları Müdürü Selkut Engin, Ürün ve Satış Müdürü Tolgahan Toskaya, Servis Müdürü Siyami Selim, Gallus Ürün ve Satış Müdürü  Murat Sipahioğlu, Ankara Bölge Satış Müdürü  Yasin Meral , Sarf Malzeme Ürün ve Satış Müdürü Barbaros Baydilli ve Pazarlama Yöneticisi Hakan Hondu  eşlik etti.

 

Turun ilk günü şehir gezisiyle başlayıp akşam yemeğiyle noktalandı. İkinci gün sabahın ilk saatlerinde Heidelberg fabrikasına giden KASAD üyeleri kapıda Heidelberg Yönetim Kurulu Üyesi Stephan Plenz tarafından sıcak bir hoş geldin ile karşılandı sonra ikramla birlikte toplantı salonuna geçildi.

 

İlk sunumu Stephan Plenz yaptı. Diğer sunumları ise canlı demolarla Speedmaster XL,145 / XL 162 makine sorumlusu Stefan Stillger, Postpress Packaging sorumlusu Beatrice Sylvia Schmitt, Print Media Center sorumlusu Roland Krapp yaptı.

Plenz, Hoşgeldiniz dedikten sonra bu kadar büyük bir Türk gurubu ağırlamaktan çok mutlu olduklarını, söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

 stephan_plenz

Heidelberg ve ambalaj

“Böyle büyük bir Türk grubunu ağırlamaktan karşılamaktan çok mutluyum. Bugün sizlerle ambalaj çözümlerimizi paylaşacağız. Türkiye’deki ambalaj sektörü nereye gidiyor, daha fazla fayda sağlamak için ne yapabiliriz, kendi aramızda her zaman bunu konuşuyoruz. Mevcut durumun da farkındayız. Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi durumu açısından zor günlerin geçtiğini ve tekrar ülkenizin büyümeye geçeceğini düşünüyoruz. Bu süreçte Heidelberg olarak elimizden geldiğince yardımcı olmak istiyoruz ve Türk Ambalaj sektörünün yanında olduğumuzu söylemek istiyoruz.

Biz başarının pazardan geldiğini inanıyoruz. Ekipmanları müşterilerin talepleri doğrultusunda geliştiriyoruz. Hizmetlerimizi ekipmanlarla tamamlayarak müşterimizi başarıya götürmek istiyoruz. Dünya genelinde 11 tane üretim tesisimiz var. Küçük bir üretim tesisi Amerika’da; biraz daha büyüğü Asya pazarı için Çin’de ana üretim tesisimiz Almanya, Heidelberg’te.

Karton Ambalajın yanı sıra etiket sektörünün de büyüdüğünü biliyoruz. Heidelberg 2 yıl önce  Gallus firmasını tamamen devraldı. 60 yıllık Polar şirketiyle, ve son 1,5 yıldır da MK Masterwork üreticisiyle Ambalaj kısmında işbirliğimiz mevcut. Heidelberg 1958 yılında gördüğünüz bu fabrikaya taşındı ve üretimleri bu tarihten itibaren burada yapmaya başladı.”

 

Pazara dair Heidelberg beklentileri ve görüşler

“Son 50 yılda yaşanan en büyük gelişim, değişimdir. Son yıllarda daha da hızlı bir değişim süreci içindeyiz. Değişimdeki hızı burada görmüş olduğunuz makinelerde görmekteyiz. 2018 yılına kadar beklenti çok düşükte olsa ondan sonraki yıllarda beklenti ve sağlam temellere kurulu stabil hacim devam etmekte. Fakat önemli olan ambalaj tarafındaki büyüme beklentisi ve önümüzdeki yıllarda büyüme oranları artacaktır.

Yayıncıların üretmiş olduğu hacim son 10 yıldır ciddi bir şekilde düşüş gösterdi. Kanaatimiz bu düşüşün önümüzdeki yıllarda daha ileri gideceği yönündedir. Ambalajda görülen büyüme oranları kendi şirketimiz için de geçerlidir. Fakat asıl daha majör büyümeyi dijital makineleri ile üretilen malzemelerde görüyoruz. Bu sektörün gelecekte daha da büyüyeceğini tahmin ediyoruz.

Değişim süreci içerisinde karşılaşacağınız müşteri talepleri, müşteri ihtiyaçları, tirajlar, çeşitlilikler bütün bunların hepsiyle karşı karşıya geldiğinizde ve bunları birleştirdiğiniz de başarıya ulaşabiliyorsunuz ve bu konuda da A’dan’Z ye Heidelberg sizin için bir çözüm ortağı olacaktır.”

 

#Heidelberg #KASAD #HeidelbergTurkiye #KartonAmbalajSanayicileriDernegi #StephanPlenz #Wiesloch #Ambalaj