Anasayfa » Ambalaj » KBA Dijital Tabaka Ofset Baskısı ve UV Kurutma Teknolojileri

KBA Dijital Tabaka Ofset Baskısı ve UV Kurutma Teknolojileri

KBA geçtiğimiz drupa2016 fuarında iki ana tema ile karşımıza çıkmıştı. Birincisi dijital tabaka ofset baskısı ve diğeri ise UV kurutma. Burada bu iki konuyu biraz açmak istiyorum:

Dijital baskı KBA’nın bakış açısından konvansiyonel ofset baskısı ile beraber yol alacaktır. KBA her iki baskı teknolojisinin beraberce uzun bir sürece matbaacılık dünyasında var olacağına inanıyor. Bunun en güzel örneği KBA’nın yeni “hibrid” KBA VariJET 106 model baskı makinesidir. Tam anlamıyla “hibrid” bu makine gelecek sene KBA’nın 200. kuruluş kutlamaları boyunca tanıtılacak. Böylece dünyanın ilk otomatik baskı makinesini 200 sene önce icat eden KBA’nın bu anlamlı kuruluş kutlamalarında dünyanın en modern ve en çok yönlü tabaka ofset dijital baskı makinesi tanıtılıyor olacak. Bu makine özellikle kısa tirajlı katlamalı karton ambalaj üretimi için tasarlanmıştır.

RESiM1_KBA_08_16

Ambalaj dünyası son senelerde hızla değişmektedir. Bu değişikliklerden bazıları: Demografik değişiklikler (kentleşme, dünya nüfusunun artışı, tek kişilik yaşam tarzı, hızlı değişen istekler), kişisel taleplerde bulunan daha ufak gruplar, değişen ve artan etiketleme kanunları, süpermarketlerin gelişmesi ve çoğalmasından dolayı artan markalar, ambalaj dizaynındaki değişiklikler.  İyi bir ürün için çok yönlülük ve kişiselleştirme vaz geçilemeyen unsurlar olmuştur.

Matbaa sahipleri açısından da değişiklikler oluştu: Dünyada kullanılan ambalajların sadece %5’i bir seneden daha uzun kullanılmaktadır. Altı veya yedi sene önce 500.000 tirajlı bir kutu siparişi bugünde 500.000 tiraj olarak, ancak en az 10 değişik uyarlama ile gelmektedir. Promosyonlar artık çok daha kısa sürelerde gelmektedir. Pazar ayrıca online ve ofline pazarları birleştirmek, kişiselleştirme ve çok çeşitlilik, ürün kopyalamaya karşı önlemler, dijital satış yardımcıların ambalaj üzerine basmak ile tüketiciye ürün hakkında daha fazla bilgi verebilmek ve ambalajların geri dönüşümlü olmasına dikkat eder oldu.   Bu yüzden KBA, gelecekte ambalajın nasıl basılacağı hakkında yeni teknolojiler geliştirmektedir.

KBA, Xerox ile beraber geliştirdiği KBA VariJET 106 model makinesi ile müşterilerini iki dünyanın, konvansiyonel tabaka ofset ve dijital tabaka ofset dünyalarının, en iyisini sunuyor. Ambalaj dünyasının pazar lideri olarak, dijital piyasada çok deneyimi olan kuvvetli bir partner ile KBA bu yeni hibrid, dijital, katlamalı kartonlar için geliştirilen baskı makinesinin gelişmekte olan dijital ambalaj dünyasının en üretken ve en az maliyetli baskıyı yapan makinesi olacağına inanıyor.

RESiM2_KBA_08_16

KBA VariJET 106’nın azami kağıt ebadı 750 x 1060 mm dir. Basılabilir malzeme kalınlığı ise 0,2 – 0,6 mm aralığındadır.   Baskı hızı ise 1.440 dpi çözünürlülük ile 4.500 tabaka/saat olmaktadır.

UV kurutma teknolojileri:

drupa 2016 fuarında özellikle KBA standındaki ikinci önemli konu ise UV kurutmaydı. Bugün kullanılan üç değişik UV kurutma teknolojisi vardır.

1)UV kurutma
2)HR-UV kurtuma
3) LED-UV kurutma

UV mürekkeplerle baskıda hem mürekkepleri hemde lakı kurutmak için UV lambalar kullanılır. Ancak burada kurutma denirken aslında mürekkeplerin sertleşmelerinden bahsedersek, daha doğru olacaktır. Mürekkeplerin içine karıştırılan fotoinisiyatör denilen kimyasal birimler polimerizasyonu başlatırlar ve mürekkep sertleşmektedir.

RESiM3_KBA_08_16

UV sistemlerinin birbirlerinden en önemli farkı mürekkeplere karıştırılan fotoinisiyatörlerin reaksiyon gösterdikleri ışın dalga boylarıdır.

RESiM4_KBA_08_16

 

Değişik UV kurutma sistemlerinin değişik lamba ihtiyaçları vardır. Bunların özellikleri ise bu resimde açıkça görülebilir:

RESiM5_KBA_08_16

Normal UV kurutucuları hem yüksek ısı oluşturuyor, hem fazla enerji harcıyor, hemde ozon gazı oluşturuyorlar. Mürekkepleri tam olarak kurutabilmek için çoğunlukla birden fazla lamba kullanımı gerekmektedir. HR-UV mürekkepler özel fotoinisiyatörler sayesinde özel UV dalga boyuna tepki verir. HR-UV kurutucularda bu dalga boyu 260 ila 440 nm arasındadır. Bunun sayesinde normal UV kurutuculara göre önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır. 250 nm nin üzerindeki dalga boylarında ozon oluşumu olmaz. Bu sayede ozon gazı boşaltım sistemi gerekmez. Basılan malzemeye daha az ısı aktarıldığından kağıttaki koku oluşumu önemli ölçüde azaltılır. Mürekkepler daha reaktif olduklarından çoğunlukla tek bir lamba ile kurutma yeterli oluyor.

LED-UV kurutucularda durum epey farklıdır. Kısa dalga UV radyasyonu yok, sadece tek bir dalga boyu var. IR bileşeni yok, dolayısyla ısınma yok. Ozon oluşmadığından emisyon emme tertibatına ihtiyaç yoktur. Düşük enerji tüketimi sayesinde maliyet düşmektedir. Basılan ebada uyumlu kurutma zamanlaması münkün. Uzun üretim ömrü, düşük bakım maliyetleri önemli özelliklerdir. LED-UV lambalar yaklaşık 20.000 saatlik üretim ömrüne sahiptir. Bu HR-UV veya normal UV lambalarında 1.000 – 1.500 saattir.   LED-UV modüllerde “standby” konumu olmadığından duruşlardan hemen sonra işlemeye başlamaktadırlar.

#KBA #DereliGraphic #RolfKoehle #UV #HUV #VariJet106 #ofset #matbaa #baski #drupa2016