Anasayfa » Baskı Sonrası » KDX, Ayna Selefon’a Hız ve Kalite Artırımı Getiriyor

KDX, Ayna Selefon’a Hız ve Kalite Artırımı Getiriyor

İstanbul’un ilk KDX pencereli sıcak selefon makinesi ile üretim hattını güçlendiren Ayna Selefon Matbaacılık Sanayi Ticaret Ltd. Şti. ikinci matbaacılar sitesinde toplamda bin metrekareye ulaşan üretim alanında 24 saat çalışarak matbaacılara hızlı ve kaliteli bir selefon hizmeti sunuyor.

KDX Türkiye Temsilcisi Aktif Matbaa Makineleri Genel Müdürü Murat Şahin ile birlikte Ayna Selefon’u ziyaret ettik. 1987 yılında Osman Öz tarafından kurulan ve ilk günden bu yana selefon işinde uzmanlaşan Ayna Selefon bugün ikinci kuşak tarafından yönetiliyor. Öz kardeşler, hız ve kaliteye yatırım yapmaya başladıkları 2006’dan bu yana hızlı bir büyüme gösteriyor. İkinci matbaacılar sitesi’nde ciddi bir iş yükünü sırtlanan firmanın yöneticileri İsmail Murat, Kadir ve Mehmet Fatih Öz kardeşler aynı zamanda kısmî lâk, kâğıt grenleme ve palet eteği üretimi de yapıyorlar. 45 kişilik bir ekibe sahipler.

Baba mesleği selefon

Kadir Öz, süreci ve makine parkını şöyle özetliyor: “Selefon bizim baba mesleğimiz. Çok küçük yaşlarımızdan bu yana çalıştığımız, çok emek verdiğimiz ve severek yaptığımız bir iş. Gönül bağımız olan bir iş. Bu sebeple işimize yatırım yapmak, kalite seviyemizi artırmak ve işimizde uzmanlaşmak bizim önceliğimiz. Beş adet selefon makinesinden oluşan bir makine parkımız mevcut. Ayrıca kısmî lak serigrafi işleri yapıyoruz. Bir adet 70 x 100 ve iki adet 50 x 70 serigrafi makinelerimiz mevcut.”

“Beş sıcak selefon makinesi ile tüm gün üretim yapıyoruz” diyen İsmail Murat Öz ise sözlerini şöyle sürdürüyor: “Günlük takribi 300 bin tabaka işleme kapasitemiz var. Ayna Selefon sıfırdan gelinen bir işletme. Babamızın bir matbaada çalışırken bir manuel laminasyonla kurduğu bir işletme. Mali şartlar ve selefonun baskıya değer kattığını görmesi babamızı bu işe yönlendiriyor. Birçok matbaanın Ayna Selefonu tercih etmesi de bizi bu işte tutuyor. Fason selefon yatırımını mantıklı kılan bir maliyet kırılma noktası var. Eğer selefon ihtiyacınız bu tirajın altında ise matbaalar için hizmeti dışarıda almak daha avantajlı. Bizim tutkal ve selefon tüketimimiz yüksek olduğu için daha uygun fiyatla sarf malzeme tedariki yapıyoruz. Makine parkımızın genişliği de çok kısa sürede laminasyonu tamamlama imkânı veriyor. Çok önceden beri bu işi yapmanın getirdiği avantaj da var. Bizler kardeşlerimle yatırımcı değil, işi bilen bizzat üretimde çalışan kişileriz. Üretim bu açıdan bizim için sorunsuzdur. İlk makine yatırımı yaptıktan sonra dışarıdan eleman almadık. Kendi elemanlarımızı yetiştirdik. Kalite standartlarımız yüksektir. İşte bir problem sezersek derhal müşteriye geri dönüş yaparız. İşin zemini iyi kapanacak, toz olmayacak. Eğer iş tozlu geldiyse müşteriye iade edilecek, su merdanesi götürmesi istenecek gibi.”

Ayna Selefon önemli bir referans

Murat Şahin’in Ayna Selefon’a ilişkin görüşleri ve selefon yatırımının matbaa ya da selefon atelyesi için yapılması konusundaki değerlendirmeleri de bu açıklamaya paralel: “Ayna Selefon bizim için çok önemli bir referans. Selefon konusunda uzmanlaşmış bir işletme olduğu için öncelikli bir referans. Matbaalar sadece kendi spesifik işlerini yaptıkları için makinenin gerçek performansı her tür işin yapılabildiği bu tip işletmelerde daha belirgin bir hâl oluyor ve bu yüzden Ayna Selefon bizim için değerli. Umarım yeni KDX yatırımından memnuniyetleri aynen devam eder.”

Müşteri büyüyor, biz büyüyoruz

Kadir Öz, son yatırımları KDX ve yatırım planlamalarına ve büyümelerine ilişkin değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor: “Yeni yatırımımız KDX pencereli sıcak selefon İstanbul’da ilk bizim üretim hattımıza girdi. Ben Ayna Selefon’da 2002 yılında başladım. 2006’da ilk Billhöfer yatırımını yaptık ve akabinde makine yatırımlarını sürdürdük. Bugün dört Billhöfer ve bir KDX’ten oluşan sıcak selefon hattına sahibiz.” İsmail Murat Öz, müşterimizle birlikte büyüdük, diyor: “Müşterimiz makine yatırımı yaptı, biz de makine yatırımı yaptık. Müşterilerimizin talebine karşılık verebilmek önceliğimizdi. Zaman içerisinde makine parkımızı dört sıcak selefona kadar çıkardık. İki adette manuel makine mevcut. Yine talepler doğrultusunda kısmî lak yatırımı yaptık. Önce bir 50 x 70 sonrasında ise bir de 70 x 100 Sakurai bir serigrafi baskı makinesi aldık. Son olarak ikinci ayda 50 x 70 tam tur serigrafi makinesi yatırımı daha yaptık.”

KDX ile tanışma

İki sene öncesinde Murat Bey ile tanıştık. Bizim için ciddi bir efor sarfetti. Ankara’da ve İzmir’de KDX’i çalışırken izledik. Ayrıca İstanbul’da bir iki firmada daha makineyi inceledik. Makineye inandıktan sonra yatırımıkonuştuk ve sorunsuz bir şekilde makinemizi aldık, hattımıza kattık. Ağustos başı itibariyle tam üretime aldık. Müşterime hizmetin iyisini vermek istiyorum. Pencereli işler manüel makinelerde yapılıyor. Bu sebeple bu makineye karar verdik. Problemsiz olarak çalışıyoruz. Kurulum problemsizdi, üretime geçmesi ile problemsiz kullanmaya devam ediyoruz. Çok ince ayar yardımı ihtiyacımız olur ise de çok hızlı cevap alıyoruz. Ağırlıklı işimiz selefon ve kısmî lak. İşlerimizi KDX ile artık daha da kaliteli üretiyoruz. Sıfır çapak, kâğıdın tokluğunun daha iyi olması, toz olmaması, bize avantaj sağlıyor.”

KDX’e dair

KDX Türkiye’de üç yılı aşkın bir süredir Aktif Matbaa Makineleri tarafından temsil ediliyor. Şahin geçen bu süre içinde 13 KDX anlaşması yaptıklarını anlatıyor: “Şu anda çalışan 11 makinemiz ve imalatta da iki makinemiz var. Bu ay içinde (Eylül) yüklemesi yapılacak. KDX sadece makine üretmiyor aynı zamanda Çin’in en büyük selefon üreticilerinden bir tanesi. Borsa’ya kote bir firma. Bu açılardan bakıldığında selefon işinde uzmanlığı olan bir şirket olarak tanımlamak hata olmaz. Ayna selefon’un da yatırım yaptığı bu makinenin ise birkaç ayrıcalığı var. Kazan ısıtma sistemi su veya yağ ile değil manyetik sistemle olması. Bu enerji tasarrufu sağlayan bir sistem. Aynı zamanda hızı artıran bir özellik. Dakikada 90 metreye kadar hızlanma imkânı veriyor. Diğer bir özelliği de makinenin kâğıt ayırma sisteminin uçan bıçak yerine sıcak bıçakla çalışıyor olması. Avantajı eriterek ayırması sebebiyle saçak püskül bırakmaması. Daha temiz iş çıkıyor. Giyotin işi ortadan kalkıyor.” Kadir Öz yeni yatırıma ilişkin nihai değerlendirmesini yaparken “Şu an zaman her şeyden değerli. Satın alamayacağımız bir şey. KDX bize bunu kazandırıyor” diyor ve ekliyor:

“Dört Billhöfer’den sonra Çin teknolojisine geçişimizi değerlendirdiğimizde en büyük avantajımız KDX’in temsilcisinin verdiği güven. Biz bu makineyi defalarca çalışırken gördük. Yeni kurulmuş makinenin sorunsuz çalışması, pratik bir makine olması önemli. Kronik sorunları olan bir makine olabilir, kuşeyi lamine etmeyip kartonu lamine edebiliyor olması gibi. Aparatı, toplama bölümü, sıcak bıçağı kombinasyon olarak güven verici. Üç kardeş de inceledik makineyi. Ortak kararımızdı. Çin teknolojisi için on sene önce olumsuz bir söylem kullanabilirdiniz. Bugün ise KDX dediğiniz zaman kalitesi ve standardı makinenin çalışması esnasında hemen görülebilir bir makineden bahsediyoruz. KDX takip ettiğimiz tüm iyi makinelerin özelliklerini harmanlamış bir makine. Bütün drupa fuarlarına baktığımızda KDX’in teknolojisi bize alıştığımız teknolojiyi aratmadı.”

Sitede sevilen üç kardeş ile röportaj yaptık, bu ay. Öz kardeşler son derece yakın ve sıcak davranışları ile daha ilk tanışmada dostluk penceresi açan insanlar. Bu da Ahîlik haftasını kutladığımız Eylül ayında zanaatın ve esnaflığın altını çizen bir cümle yazma fırsatı veren Ayna Selefon’un değerli yöneticilerine başarılarının devamını diliyoruz.

 

#AynaSelefon #KadirOz #İsmailOz #AktifMatbaaMakineleri #MuratSahin #KDX #selefon #matbaa