Anasayfa » Aktüel » Klişe Ama Gerçek

Klişe Ama Gerçek

M. AKİF TATLISU

Bu ay sizin için dopdolu bir dergi hazırladık. Evet biliyorum, klişe ama gerçek. Yaz, Ramazan, Bayram derken sessizlikle geçen Haziran, Temmuz ve Ağustos’un ardından girdiğimiz hareketli günlerin biriktirdiklerini ancak toparlayabiliyoruz. Geriden öne doğru gelelim:

Labelexpo Europe

Tarsus Group, son iki Labelexpo Europe fuarında sirk ve sihir temalarını kullandı. Bu fuarda ilizyonistin şapkasından inkjet çıktı. Şaşılası dijital etiket baskı çözümlerini ofset takip etti. Fleksonunsa bu yeni oluşumlar karşısında kılı bile kıpırdamadı. Büyük abi rolüne devam. Etiketçi iseniz ya da etiket basmaya niyetli, Labelexpo sonuç dosyasını ilerleyen sayfalarda bulacaksınız, kaçırmayın!

Fespa Eurasia

Fespa, Avrasya bölgesini hedefledi ve bunun için bölgenin merkezi olan İstanbul’a geldi. Kendi basın bültenlerinde de belirttikleri gibi “yeni fuar standardını” belirledi. Çok da güzel oldu. Derin ve eşsiz röportajlar içeren Fespa Eurasia sonuç dosyası da ilerleyen sayfalarda.

Ipex 2014

Ipex 2014 hakkında herkes ümitlerini kesmişken ve hatta programından çıkarmışken Informa Exhibitions pazarlama bombardımanına başladı. Öyle ki daha bu aydan bir bölüm ayırmak zorunda kaldık. Matbaacıları ya da İngilizce bile tüm matbaacıları orada olmaya zorlayacak programları ve niçin Ipex’e gitmek gerektiği konusundaki 10 soru 10 cevaplık makaleyi görmek için Ipex 2014 bölümünü okumalısınız, ihmal etmeyin bence!

Yeşil baskı ve sürdürülebilirlik

Yukarıdaki dosyalara hiç gerek kalmadan en az yılda altı sayı çıkaracak kadar geniş ve derin bir konu. Hassasiyetlerini ortaya koyup sorularımızı nezaketle cevaplarından uzmanlara teşekkür ederiz. Bu dosyanın ana fikri şu ki artık yeşil rengin dışında ve sürdürülebilir olmayan bir matbaacılık tamamen çağ dışı. Bu konuyu öğrenmemiz lazım. Dernek, Oda, Vakıf, Fuar şirketi, Okul; her kim varsa bence tüm etkinliklerde bu konuyu birinci sıraya taşımalı.

Sene sonunu karşılayacağımız bu günlerde yeni yılın bereketiyle dolu matbaalar dileği ve saygılarımla