Anasayfa » Aktüel » Kodak ile Dereli Graphic Ankara ve İzmir’deydi
Kodak

Kodak ile Dereli Graphic Ankara ve İzmir’deydi

Kodak ile Dereli Graphic, Ankara’da 19 Eylül’de Hotel Hilton Garden’da ve İzmir’de 21 Eylül’de Hotel İzmir Wyndham Özdilek’te Kodak tanıtım etkinlikleri düzenledi.

Ankara’daki toplantının açılış konuşmasını yapan Dereli Graphic Baskı Öncesi Satış Müdürü Fehim Yurdal, “Kodak bildiğiniz gibi 100 yılı aşkındır hem matbaacılık alanında hem fotoğrafçılık alanında hizmet veren bir firmaydı. Son yıllardaysa tüm gücünü baskı sektörüne vermiş durumda. Gerek ofset gerek flekso alanında yeni yatırımlar yapmakta. Dereli Graphic olarak da biz on yıldır Kodak’ın Türkiye Temsilciliğini yapıyoruz. Ankara’da ve İzmir’de ilk defa böyle bir etkinlik düzenledik. Katıldığımız fuarlardan bir farklılık olsun istedik. Fuarlarda hep sizin gelmenizi bekledik. Bu kez biz Ankara ve İzmir’deki müşterilerimize gidelim hem Kodak’ı hem Dereli Graphic’i yüz yüze anlatalım istedik.” Dedi.

Kodak Termal Kalıp Çözümleri

David Peterson sunumu bitince Dereli Graphic’in Türkiye’de temsilciliği aldığı tarihten bugüne 200. Ofset CTP satışını gerçekleştirdiğini bildirdi ve günün anısına Dereli Graphic Genel Müdürü Ahmet Uzun’a bir plaket verdi.

Kodak tanıtım etkinliğinde ilk bölümünde Kodak’ın az kimyasallı ve kimyasalsız termal kalıplarını Kodak Kalıplar Dünya Ürün Müdürü Adrian Shuttleworth tanıttı.  Firmanın bu alandaki en yeni ürünü az kimyasallı Sword Max termal kalıbı, yüksek çözünürlüklü ve düşük enerji gerektiren, UV mürekkebe dayanımı olan bir kalıp. Kodak’ın kendi geliştirmiş olduğu patentli reçine teknolojisi sayesinde tüm kimyasallara karşı çok daha dirençli. Yüksek tirajlara, UV baskıya ve tekrar baskılara uygun bir kalıp. Ofset ambalajcıların yanı sıra ticari matbaalar ve yayın matbaaları, yüksek performans gerektiren işlerinde bu kalıbı kullanabilecekler.

Kodak’ın kimyasalsız termal kap çözümü Sonora XP ve Sonora UV de tanıtıldı. Sonora kalıplar işlemsiz ve kimyasalsız olarak açıldığı için baskı öncesinde banyo ihtiyacını ve kimyasal kullanımını ortadan kaldırıyor. Bu nedenle banyo makinesi ve burada kullanılan zamk, su gibi işlemler de ortadan kalkıyor. Dolayısıyla elektrik tüketimi de yok.  Baskı tirajının yüksek olması ve en ince detayların alınabilmesi sayesinde her türlü işe uygun. Adrian Shuttleworth, Kodak’ın kimyasalsız kalıbı Sonora’yı dünyada 3.300’ün üzerinde matbaada kullanıldığını belirtti ve ekledi “Sonora ile öncelikle işçilik ve lojistik maliyetleri azalacak, kalıp üretim hatlarınız basitleşecek ve kolaylaşacak. Çevreye olan etkiniz sıfıra inecek, banyo kimyasalı ve banyo makinesi ve onun bakım giderleri ortadan kaybolacak. Baskı kalitesi yüksek ve sürekli olacağından, baskıda süreklilik sağlanacak.  Kimyasalların depolanması gibi bir sorun da ortadan kalkacak.”

Sonora XP ile 200 bin baskı tirajı elde edilirken UV mürekkeple 10 bin baskı yapılabiliyor. Sonora UV kalıpla ise 30 bin UV baskıya ulaşılıyor. Sonora istenilen tüm kalınlık ve ebatlarda sunulmakta. Önemli bir özellik ise Sonora’nın özel bir hazne suyu ya da mürekkep istememesi. Sonora standart her çeşit hazne suyu, mürekkep ve blanketle birlikte kullanılıyor ve özel bir uygulamaya ihtiyaç göstermiyor.

Sonora işlemsiz kalıbın baskısız alanlarındaki emülsiyon baskı esnasında hazne suyu temasıyla yumuşar, mürekkebin de temasıyla ilk on tabakada temizlenir. Emülsiyon tabakası hazne suyuna karışmadan blanket üzerinden doğrudan kağıda aktarılır. Açılan kalıpla hiç durmadan baskıya devam edilir.

Kalıplar tekrar kullanılacaksa temizlenip zamklanıp saklanabilir. Pozlanan kalıplar hemen baskıya verilmeyecekse gün ışığında bir saat, sarı ışık altında 8 saat bekletilebiliyor.

Kodak CtP Çözümleri

Kodak’ın CtP çözümlerini Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika Ürün Müdürü David Paterson sundu. Paterson, Kodak CtP sistemlerindeki ürün sıralaması, temel üstünlükler, ürün gamı, son geliştirme ve özellikler üzerinde durdu.

Kodak CtP sistemlerinin temel üstünlükleri olan güvenilirlik, dayanıklılık ve süreklilik olduğunu belirtti.  Kodak’ın daha ekonomik bir çözüm olarak giriş seviyesi CtP’ler için geliştirdiği TH5 kafa teknolojisini anlattı. TH5 ile bile rakip GLV ve Gaussian teknolojilerine kıyasla daha ince ve keskin tramlar sağladığını gösterdi.

Kodak CtP ürün gamındaki, 50 x 70 ve 70 x 100, büyük ebat ve gazete çözümleri anlatıldı. Giriş seviyesi olan Achieve T400/T800 serisi kalitesiyle ve düşük (400 watt) elektrik tüketimiyle çevreye de katkıda bulunuyor.

David Paterson Kodak’ın kendi geliştirdiği, SquareSpot teknolojisinin onbeş yıldan fazladır baskı endüstrisindeki en yüksek çözünürlüğü sağladığını belirtti ve ekledi: “Bunun yanında otomatik netleme (Dynamic Autofocus), kalıptaki sıcaklık değişimlerini kontrol eden sistem ve tüm CtP’lerin bir biriyle aynı pozlama yapmasını sağlayan Geometrik Düzeltme özellikleri Kodak’ı rakiplerinden üstün kılmakta. Kodak CtP makineleri sadece Kodak’ın SquareSpot pozlama teknolojisi sayesinde süreklilik, hassasiyet ve güvenilirlik sunmakta.”

David Paterson, en çok satılan CtP sistemi olan Kodak’ın Trendsetter serisinin dünyada ve Türkiye’de pazar lideri olduğunu vurguladı. Sürekli geliştirilen ve yenilikler ilave edilen serinin son versiyonu, Kodak Trendsetter Q400 ve Q800 olarak iki farklı ebatta sunuluyor.

Magnus serisi Kodak’ın hep en üstün otomasyon sunan serisiydi. Artık Magnus’taki birçok özellik Trendsetter serisine de aktarılmış durumda. Trendsetter serisinde olmayan tek özellik olan otomatik palet yükleyici sadece Magnus serisinde var.

Kodak’ın büyük ebat (VLF) CtP sistemlerinde Trendsetter Q1600, Q2400 ve 3600 modelleri sunulmakta. Ofset ambalaja uygun bir seri olan Trendsetter 1600 modelinden Türkiye’de 10’un üzerinde makine çalışıyor. En hızlı ve en yüksek otomasyonlu büyük ebat CtP sistemi isteyen firmalar için ise Magnus VLF serisi bulunmakta.

Kodak’ın gazetelere yönelik CtP çözümleri de her türlü gereksinimi karşılamakta. Manuel modelden, en otomasyonlu modele kadar, CtP çözümü sunulmakta. Standart 1200 dpi ile sunulan bu sistemler 2400 dpi opsiyonu alınırsa ticari baskı için de kullanılabilir.

Kodak’ın son yeniliklerinden biri, W hız seçeneği. Trendsetter Q400/Q800 ve Trendsetter News modellerinde uygulanacak bu seçenekle, Sonora kalıpları kullanıldığında Trendsetter en hızlı işlemsiz CtP olacak:  Trendsetter Q400/Q800 ile 50 x 70 ebatta saatte 75 kalıp, 70 x 100 ebatta saatte 64 kalıp pozlanacak.

Kodak geliştirdiği bir mobil uygulamayla, mobil cihazdan CtP’nin izlenmesini ya da yönetilmesini sağlayacak. Bu sayede artık CtP başında birinin bulunmasına gerek kalmayacak.  Android ve iOS uygulamasıyla, mobil cihazınızdan CtP makinesinin durumu uzaktan izlenebilecek, pozlanacak işler öne ya da geriye alınabilecek.

Bir başka yeni özellik 2400 dpi çözünürlüğün özellikle güvenlik baskıları için 4800/5080 dpi’ye yükseltilebilmesi. Bu yeni modellere uygulanacak bir özellik olacak.

David Peterson sunumu bitince Dereli Graphic’in Türkiye’de temsilciliği aldığı tarihten bugüne 200. Ofset CTP satışını gerçekleştirdiğini bildirdi ve günün anısına Dereli Graphic Genel Müdürü Ahmet Uzun’a bir plaket verdi.

Kodak Yazılım Çözümleri

Kodak Türkiye İş Geliştirme Müdürü Rossen Miloushev, çok önemsenmeyen yazılım konusunun işin temeli olduğunu belirtti. Kodak 17 yıldır baskı öncesine yönelik yazılımlar üretmekte. İlk sürümü 17 yıl önce çıkarılan Prinergy iş akışının 8. sürümü piyasada ve 60 bin kadar kullanıcısı mevcut. Günde 10 milyon sayfadan fazla iş Prinergy’de işleniyor. Bunun 100 bin sayfası Türkiye’de işleniyor. Prinergy iş akış sistemindeki ön kontrol yazılımında 130’u aşkın parametre kontrol edilebilmekte.

Kodak Insite yazılımı web üzerinden yazlımı çözümü sunmakta. Bu sayede dünyanın her yerinden iletişim sağlanarak müşteriler işlerini gönderebiliyor, kendi hatalarını görebiliyor ve düzelterek onay verebiliyor. Sisteme otomasyon dahil edildiğinde müşteri onayı verdiği andan itibaren, dosyalar formalara, formalar montajlara otomatik olarak geçerek, CtP tarafından pozlanma işlemi operatör müdahalesine gerek olmadan yapılıyor. .

Prinergy’de Preps montaj yazılımı etiket ve ofset baskı için kullanılırken, Pandora montaj yazılımı ambalaj için kullanılmakta. Flekso, ofset ve dijital için geliştirilen Pandora’da PLA akıllı iş toplama özelliği, en az fire için yeni Smart Layout teknolojisi, akıllı bıçak izleri, akıllı renk barları gibi özellikler ve yenilikler var.

Kodak yazılımları tüm baskıya hazırlık işlemlerini zaman kaybetmeden, bazı kaynaklardan tasarruf ederek, sorunsuz ve temiz bir şekilde dosya üretilmesini ve bu dosyanın baskıda kullanılmasını sağlamaktadır.

Toplantının sonunda Dereli Graphic Genel Müdürü Ahmet Uzun kapanış konuşması yaptı. Türkiye’de Dereli Graphic olarak genelde fuarlarda müşterilerle bir araya gelebildiklerini ancak bu tip etkinliklerde yüz yüze konuşmanın da önemli olduğunu söyledi. Uzun, “Bundan sonra amacımız Anadolu’daki matbaacılarla mümkün olduğu kadar sık, bölgesel etkinliklerde bir araya gelmek olacaktır”, dedi.

 

#DereliGraphic #AhmetUzun #Kodak #DavidPaterson #FehimYurdal #RossenMiloushev #CTP