Anasayfa » Manset » Komori ve H- UV Hakkında

Komori ve H- UV Hakkında

Bu sistemi ilk uygulayan ve geliştiren firma KOMORI G40 ve G29 modellerine uyarlamış olup sadece Komori tarafından uygulanan bu sistem ile H-UV donanımına sahip dünya genelinde 700 adedin üzerinde H-UV sistemli makine kurulumları olmuştur.

Baskı sistemleri ihtiyaçlara göre ve kullanım alanlarına göre değişik sistemler kullanılmaktadır. Ofset baskı sistemi aslında ilkel bir sistem olup çeşitli otomasyonlar ile işten işe geçiş ve kağıt sarfiyatı azaltılmıştır. Artık belirleyici özellikler ekonomik ve kaliteli üretim sağlayarak birçok baskı malzemesi yüzeyine sağlıklı baskıyı basabilmek olmuştur. Bu sistemi ilk uygulayan ve geliştiren firma KOMORI G40 ve G29 modellerine uyarlamış olup sadece Komori tarafından uygulanan bu sistem ile H-UV donanımına sahip dünya genelinde 700 adedin üzerinde H-UV sistemli makine kurulumları olmuştur.

H-UV nedir?

H-UV teknolojisi, Japon makine üreticisi Komori tarafından baskı sırasında yapılan kurutma işlemlerine daha iyi, daha verimli ve çevreye daha duyarlı bir alternatif oluşturma amacıyla geliştirilmiştir.

H-UV Avantajları neler?

H-UV daha kısa hazırlık zamanına ihtiyaç duyuyor böylelikle işe giriş maliyetlerini azaltıyor. Etkili bir iş akışı planlama imkanı veriyor. Stok alanı azaltılmasına yardımcı olan H-UV baskı tozu kullanımını ortadan kaldırdığı için baskı kalitesini artırıyor. Düşük ısı yayılımı sağlıyor. Sıfır ozon vaat ediyor ve çevre dostu bir teknoloji. Tek bir lamba ile kurutma vadeden teknoloji enerji tasarrufu sağlıyor ve operasyon maliyetlerinin düşmesine yardımcı oluyor. Bu faydaların açılımını ise şöyle yapıyor:

Baskı tozu kullanımı olmadığı için yıllık yaklaşık 6 bin euroluk bir tasarruf ve su bazlı lak kullanımı ihtiyacı olmaması sebebiyle yıllık 35 bin euro tasarruf imkanı sağlıyor. Yüksek imaj kalitesi, yüksek kaliteli lak, drip off, özel kağıt, karton, plastik gibi özel malzemeler ile özel baskı imkanı sağlıyor. Isıya Duyarlı malzemelerde daha rahat kullanılıyor. Yüksek enerji tasarrufu sağlıyor. Büyük makine kurulum alanına ihtiyaç hissetmiyor. Hızlı kuruma sağlaması sebebiyle hemen kuruyan baskı altı malzemesine hemen arka baskı imkanı sağlamakla beraber hemen sonlandırma işlemlerini de başlama imkanı veriyor. Kurutma sonrası mürekkep parlaklığında bir kayıp olmuyor. Çizilme gibi problemler tamamen ortadan kalkıyor. Zor kuruyan kağıtlara baskı imkanı veriyor. Çevresel pozitif etkilerine gelince toz kirliliği sıfır, ozon sıfır, ısı emisyonu sıfır, UV ve IR’e göre daha düşük elektrik tüketimi ve daha düşük kağıt firesi vaat ediyor. Carter’ın verdiği bilgilere göre tasarruf miktarları ise şöyle:

Mürekkep tüketiminiz %20 azalıyor. Yıllık bazda; elektrik tasarrufu 50 bin euro, lak ve blanketten tasarruf 50 bin euro, baskı tozundan 6 bin euro, bakımdan 30 bin ve kağıttan 20 bin euro tasarruf ettiriyor.

H-UV baskıyı neden tercih etmelisiniz?

Daha kaliteli baskı:

İçerisinde standart boyalara göre daha fazla pigment barındıran H-UV mürekkebi sayesinde daha gerçekçi görsellere ve daha canlı renklere sahip basılı ürünler elde edersiniz.

Daha hızlı teslimat:

H-UV baskı yapılırken mürekkep anında kuruduğu için dispersiyon lak, vernik veya baskı tozu gibi ek kurutucu malzemeler kullanılmaz ve kâğıdın kendi dokusunu baskı yapıldıktan sonra da hissedersiniz.

Mürekkebin baskı yapılırken kuruması kesim ve ciltleme gibi baskı sonrası işlemlere bekleme zamanı olmadan geçilmesine de olanak sağlar. Böylelikle, basılı işlerinizi daha hızlı teslim alırsınız.

Daha çevreci üretim:

Baskı sırasında daha düşük ısı yayılımı yapan ve daha az enerji kullanan H-UV teknolojisini tercih ederek çevreyi korumamıza yardımcı olursunuz.

Yeni H-UV baskı teknolojili baskı makinesinin avantajlarını bahsedelim. H-UV li makineler Hibrid makinelerdir. H-UV ve konvansiyonel baskı yapma imkanına sahip. H-UV her ne kadar içinde UV ismi barındırsa da çok düşük enerji ile kuruma sağlaması ve baskı kalitesindeki belirgin yükselme sebebiyle farklı bir baskı teknolojisi. Farklı cure seviyelerinde aktivite gören bi UV mürekkep kullanıyoruz. En büyük avantajımız bizim tek lamba ile tüm H-UV mürekkep baskılarını, ihtiyaç varsa yine UV lak baskısını kurutma imkanına sahip olmasıdır. Bu da ciddi anlamda elektrik tasarrufu sağlıyor. Yine doğal kağıt ve pvc karışımlı her türlü zor malzemeye çok daha yüksek kalitede baskı imkanı veriyor. H-UV kullandığımızda bu mürekkebin karakteristik özelliği parlaklık seviyesinin yüksek olması ve parlatma amacı ile atılan laklama işlemine ihtiyaç bırakmaması. İkinci en önemli avantajı kuruma ile ilgili. Kağıdın arka vermesi ile ilgili yaşadığımız sıkıntılar ki biz ağırlıklı olarak Türkiye’de bunun önün geçmek için toz kullanıyoruz; toz tamamen ortadan kalkıyor. Yine mürekkebin korunması ve kuruma işlemine yardımcı olması için uygulanan laklama işlemine ihtiyacı tamamen ortadan kaldırıyoruz.

Dolayısıyla proseslerin azalması ve ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlanması anlamında toplam maliyetlerde de bir düşüş olacağını öngörüyoruz. H-UV üretimlerinde mürekkep maliyetleri bugün için yukarıda. Ama başka H-UV mürekkep üreticilerinin de devreye girip satışa başlamaları  ile hızlı bir şekilde mürekkep maliyetlerinde  düşüşler bekliyoruz. H-UV mürekkep maliyetleri konvansiyonel UV mürekkep maliyetleri civarında olacaktır. Sağlanan yüksek baskı kalitesi, zor malzemeler baskı imkanı, enerji tasarrufu, baskı tozu ve lak kullanma ihtiyacının ortadan kaldırılması toplam üretim maliyetlerinde H-UV baskı tercihinin artışına katkı sağlayacaktır.

 

#Huv #HUV #Komori #ArasGrup #BurhanKuturman #Matbaa #Baski #Ofset #DusukEnerjiliKurlenme