Anasayfa » Ambalaj » LED-UV Kürlenme Sistemleri
LED-UV

LED-UV Kürlenme Sistemleri

Ümit FALAY, Teknik Destek Uzmanı, hubergroup Türkiye

LED-UV kürlenme sistemleri;  son günlerde matbaacılık sektöründe en çok araştırılan konuların başında geliyor. Dijital matbaacılığın gelişmesi konvansiyonel  ofset baskı yapan matbaaları farklılık yaratacak çözüm arayışına itmektedir. Dijital baskı kuşelenmemiş kağıtlarda parlak ve canlı mürekkep görüntüsü sergilese de,  yüksek tirajlı baskılarda çözüm olmaktan ekonomik olarak uzaktır. Ofset baskı bu açığı UV kürlenme sistemleriyle kapatmaya çalışmaktadır. UV kürlenme sistemleri ülkemizde ofset baskıda kağıt dışındaki emici olmayan yüzeylerde baskı yapabilmesi, UV laklar ile inline olarak uygulanabilmesi ve UV kürlenme ile uygulanabilen efekt uygulamalarıyla, günümüzde kadar nerdeyse sadece ambalaj baskısı yapan matbaaların tercih ettiği sistemler olmuştur. Bunun bir diğer nedeni de UV sistemlerin yüksek enerji maliyetinin olması ve lamba ömürlerinin kısa olması nedeniyle kullanım maliyetlerinin yüksek olmasıydı. Lamba sistemlerinde yaşanan gelişmeler ofset baskıda önce H-UV sistemleri sonrasında LED­-UV sistemleri ortaya çıkardı. Ofset baskı makine üreticileri H-UV ve LED-UV sistemleri geliştirdikleri makinelerde ticari matbaacıları hedef aldılar. Ülkemizde şu an 10 civarında   H-UV makine ve 3 adet de LED-UV makine mevcuttur. Bu makinelerin bulunduğu matbaaların neredeyse tamamı ticari matbaalardır. H-UV ve LED-UV sistemlerin ticari matbaalar tarafından tercih edilmesini lambaların kullanım ömürlerinin yüksek olması ve enerji tüketiminin düşük olması ve baskı sonrasında herhangi bir kaplamaya ihtiyaç duyulmamasıyla açıklayabiliriz. UV sistemlerin lamba ömürlerini aşağıda görebiliriz.

UV SİSTEMLER           H-UV SİSTEMLER       LED-UV SİSTEMLER

Lamba Ömrü:             1.000-2.000 Saat        5.000 Saat                  15.000-20.000 Saat

Yakın zamanda Avrupa’da UV kürlenme sistemlerinde kullanılan mercury lambalar deklarasyonlar ile kısıtlanarak yeni makinelerde bu lambaların kullanılmaması hedefleniyor. Bunun nedeni; UV lambaların ozon salınımı yaratması ve lamba yapımında kullanılan civanın doğaya ve sağlığa zararlı olmasıdır. H-UV sistemlerin gelişimi LED-UV sistemlere geçiş yapılmasını sağlayan ara bir dönem olarak değerlendirilebilir. LED-UV sistemlerin yakın gelecekte matbaacılığın birçok baskı tekniğinde yaygınlaşacağını öngörüyoruz.

Ofset baskıda UV kürlenmenin genel kazanımları aşağıdaki gibidir:

 • En önemli özelliği kağıt dışında opp, pp, pvc, metalize, selefon vb. farklı baskı altı malzemelere de ofset baskı uygulama imkanı sağlar.
 • Mürekkep içindeki ışığa duyarlı kimyasalların, lambaların yaydığı ışık etkisiyle anında kuruması konvansiyonel ofsete göre daha parlak bir mürekkep görüntüsü sağlar.
 • Baskı sonrasında kuruma süresi beklenmeden baskı sonrası işleme geçiş imkanı sağlar.
 • Baskı sonrasında mürekkebin kuruma problemlerinden kaynaklı olan lak ve selefon gibi kaplama yapma zorunluğunu ortadan kaldırır.
 • UV laklar UV mürekkeplerle inline olarak uygulanabilir, zamandan tasarruf sağlar.
 • Hamur gibi emici olan kağıt yüzeylerinde baskıdan sonra mürekkepte yaşanan densite kayıpları UV kürlenme sistemli ofset baskılarda görülmez.

Peki matbaacılıkta çokça konuşulan ofset baskıda LED-UV nedir?

UV sistemlere göre ne gibi avantajları vardır:

 • LED, ingilizce’de Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir ve “Işık Yayan Diyot” anlamına gelir. LED-UV: ultraviyole ışın yayan diyot anlamına gelmektedir.
 • UV lambalara göre çok daha düşük enerji tüketimine sahiptir.
 • UV lambalar yüksek sıcaklık ortaya çıkarır, bu baskı altı malzemesinin genleşmesine neden olur. LED-UV sistemler baskı altı malzemesine zarar verecek derecede sıcaklık üretmez.
 • UV lambaların sıcaklık üretmesi nedeniyle baskı altı malzemelerde koku oluşumuna neden olur. LED-UV sistemlerde bu durum yaşanmaz.
 • UV lambalar kısa kullanım ömrüne sahiptir. LED-UV sistemler UV lambalara göre 20 kat daha uzun kullanılabilir.
 • UV lambaların çalışma ısısına ulaşması için 1 dakika, kullanımdan çıkartılırken soğuması için de 4 dakika beklemek gerekir. LED-UV sistemlerde açılışı ve kapanışı anlık olarak gerçekleştirilebilir.
 • UV lambalar ozon salınımına neden olurken LED-UV lambalarda ozon salınımı yoktur.
 • LED-UV lambalar basılacak ebada göre ayarlanarak local kurutma yapılabilir. Bu lambaların daha uzun ömürlü kullanılmasına olanak verir.

hubergroup olarak UV ofset mürekkeplerindeki global üretici olma hedefini LED-UV ofset mürekkeplerde de sürdürüyoruz. Türkiye’de LED-UV mürekkepleri Avrupa ile aynı zamanda tedarik imkanı sağlıyoruz.

#hubergroup #ÜmitFalay #LED-UV #UVofsetmürekkepleri #KürlenmeSistemleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*