Anasayfa » Ambalaj » LEDDRY ile Led UV’ye Geçin

LEDDRY ile Led UV’ye Geçin

UV baskının avantajlarının en iyi biçimde kullanılabilmesi ve baskıda en iyi sonuçları en verimli kullanım ile sunması sebebiyle tüm ofset makine üreticilerinin gündeminde olan yeni kurutma sistemleri ülkemizde de her geçen gün yaygınlaşıyor.

Bilindiği gibi UV kurutma sistemleri lambaların harcadığı enerji başta olmak üzere pek çok açıdan daha az avantajlı bulunuyor. LED Kurutma ise çok daha avantajlı ve baskı sonuçları açısından verimli bir kurutma sağlıyor. Bu sisteme geçebilmek için bu tip kurutma ünitesi olan yeni bir makineye yatırım yapmak gerekiyor. Bunun yanı sıra şimdi mevcut ofset makinenize marka, model ve konfigürasyon bağımsız olarak ekstra LED kurutma ünitesi taktırabilirsiniz.

İlk uygulama çok başarılı

LEDDRY markasının üreticisi Sermes Elektronik şirketinin Yöneticisi Ogün Yıldırım, “Ultraviole ışığını sıcaklık ve koku olmadan, en az enerji sarfiyatı ile oluşturan devre elemanı UV LED’dir”, diyor. Uzun yıllardır basım endüstrisine hizmet veren ve 2005 yılından bu yana Sermes Elektronik ismi ile matbaaların teknik ihtiyaçlarına yönelik çalışan Yıldırım, “Bunun beraberinde ofset makinelerini hangi ekipmanlarla ve nasıl daha hızlı ve verimli hale getiririz çalışmalarımızı da sürdürdük. Bu dönem içinde müşterilerimizin istekleri üzerine Sıcak Hava, IR ve UV Kurutma sistemleri de yaptık”, diyor ve ekliyor: “LED kurutma teknolojisinin konuşulmaya ve bize de sorulmasına başlanması ile bu konuya odaklandık. Özellikle Hat Baskı şirketinden Sayın Hasan Cömert’in de “mutlaka sizinle LED kurutmaya geçmek istiyoruz” şeklindeki taleplerine kayıtsız kalamadık ve LED UV kurutma sistemini inşa etme kararı aldık. Bu motivasyonla LED Kurutmaya ilişkin komponentleri araştırmaya başladık. Çok sayıda LED üreticisi ile görüştük ve UV mürekkebi en iyi biçimde kurutacak LED teknolojisini aradık. Nihai olarak kullandığımız LED’leri Hollanda’dan getirme kararı aldık ve mürekkebi en iyi biçimde kurutmayı başardık. Bu sistemi de ilk olarak Hat Baskı’nın 5 renkli makinesine uyguladık. Şu anda problemsiz, seri olarak üretim yapıyor, güzel neticeler aldık. TÜBİTAK AR-GE desteği ile geliştirdiğimiz LEDDRY ile pazardaki en sorunsuz çalışan kurutma sistemini pazara sunar hale geldik.” Yıldırım, LEDDRY’ın tercih sebeplerini ise şöyle özetliyor:

LEDDRYNiçin LED Kurutma ve niçin LEDDRY?

“Matbaaların yer problemi, özellikle site içinde çalışan matbaaların havalandırma ve baca imkânlarının yetersizliği ve yüksek elektrik ihtiyacı LEDDRY’ı tercih sebebi yapmaktadır. Mesela sıcak hava kurutma için 40kW, IR kurutma için 35kW, UV kurutma için 70kW elektrik enerjisine ihtiyaç bulunmaktadır. Oysa LEDDRY sadece 10kW elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Böylelikle LEDDRY uygulanan matbaalarda elektrik tasarrufu sağlıyoruz. Isı ve koku olmadığından operatör sağlığını koruyoruz. Makineyi olası sıcaklık kaynaklı arızalardan koruyoruz. 20 kat daha az lamba değişim ve dolayısıyla daha az makine durması sağlıyoruz. Baca, havalandırma, kalın kablo gibi maliyetleri ortadan kaldırıyoruz. Baskı altı malzemesinin ısınma problemini yok ettiğimiz için baskıdaki açma çekme problemlerini de yok ediyor, lamba ısınma problemi dolayısıyla zaman kaybını önlüyoruz. Toz pudra kullanımına gerek kalmıyor ve ozon gazı salınımı olmaması sebebiyle daha çevreci bir çözüm olarak sunuyoruz.”

Hangi makinelere uygulanabilir hangi mürekkeplerle çalışır?

“LEDDRY, kurutması olsun olmasın tüm ofset makinelere uygulanabilir. Makinelerin farklı pozisyonlarına göre esnek bir biçimde üretilebilir. Yani terzi işi bir çalışma ile marka bağımsız her ofset için uygun bir çözüm. Hangi kurutmalı ofset baskı makinesini alırsanız alın kurutma ünitesi olarak Eltosh, IST-METZ, Nordson vb. markaları kullanacaksınız. Aslında makine yatırımı esnasında bu markayı da siz seçebilirsiniz. LEDDRY da diğerleri gibi bir LED kurutucu alternatifidir. Bizim öncelikli hedefimiz mevcut çalışan makineler üzerine LEDDRY adapte etmektir. LED lamba üreticisi 20 bin saati garanti ediyor. Bu da ortalama beş yıl demektir. Bunu sağlamak ve lamba sıcaklıklarını 25 0C’de sabit tutmak için LED’leri chiller ile soğutuyoruz. Ayrıca hangi LED’in ne kadar süreyle yandığını yazılım üzerindeki sayıcı ile takip edebiliyoruz. LEDDRY’ın en önemli özelliği ise tabakanın ebadına daha doğrusu baskı alanının genişliğine göre sadece gerekli LED’i yakabiliyor ve maksimum kullanım süresi sağlıyoruz. LEDDRY ile H-UV ve LED UV serisi mürekkepleri kurutabiliyoruz. SunChemical ve TOYO mürekkepler ile mükemmel neticeler aldık.”

Tebrikler Sermes Elektronik!

Yurt içinde geliştirilen ve kâr marjları ve fiyat baskısı altında bunalan Türk matbaacısını rahatlatacak her tür gelişme bizim için yeni bir ümit kaynağı. TÜBİTAK’ın AR-GE desteğini almaya layık bulunması da LEDDRY’ın önemli bir referansı. Tüm bu sebeplerden dolayı gelişen teknolojiye adaptasyonumuz için tüm ticari ve fason matbaalarımızı bir adım öteye taşıyacak bunu yaparken de minimum maliyetleri sunacak olan Sermes Elektronik’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

#LEDUV #LED #UVbaski #sermes #ofset #UVdonusum #OgunYildirim #GizemYildirim #sermeselektronik #LEDDRY #LEDkurutma #UVkurutma