Anasayfa » Etiket » Lino Sistem ve Labelexpo
Lino

Lino Sistem ve Labelexpo

Nadir Kargı: “Şirket olarak pazarda hızlı hareket ediyor ve başarılı işlere imza atıyoruz. Bunun ardından gelecek önemli projelerimiz ve duyurularımız da olacaktır.”

Lino Sistem Baskı Yayıncılık Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. Yöneticisi Nadir Kargı ile Labelexpo Europe fuarında etiket sektörüne yönelik gelişmeleri konuştuk. Kargı, temsilciliklerindeki yenilikleri ve haberleri sizinle paylaşıyor:

MATBAA&TEKNİK: Nadir Bey, LinoSistem olarak Durst adına Türkiye Temsilcisi olduğunuz duyuruldu. Öncelikle Durst ile ilgili söyleyeceklerinizi dinleyebilir miyiz?

Nadir Kargı: 2003 yılından beri Türkiye’de bulunan Linomedia ve sonrasında LinoSistem olarak devam eden şirketimizin temsilcilikleri arasına Ağustos ayı itibariyle Durst katıldı. Biliyorsunuz biz Durst firmasını diğer makine gurubu ile ilgili olarak daha önce Türkiye’de  temsil etmiştik. Ancak şimdi Etiket baskı makineleri ile daha spesifik bir alanda olacağız. Ağustos’ta temsilciliğimiz kesinleştikten sonra faaliyetlerimize yoğun şekilde başladık. Labelexpo’da da Durst standındayız. Burada ciddi bir ilgi var ve yakın zamanda bir takım projelerin gelişeceğine inanıyoruz. Durst, 80 yıllık tecrübeye dayanan geçmişi olan bir firma. Çok iyi bir baskı kalitesi var. Çözünürlük olarak 1200 x 1200 dpi’ya kadar çıktılar. Dakikada 78 metre hıza çıktılar. Baskı altı malzemede 20 mikrona indiler. 500 mikron kalınlığa kadar çıkabiliyorlar. Ve 8 renkte bu işi yapıyorlar. Oldukça geniş bir ürün yelpazesi var. Giriş seviyesi makineden 7 – 24 çalışacak makineye kadar ki bu Tau 330 RSC modelidir. Bu makine baskı maliyetlerini de çifte olarak düşüren makine ve sanıyorum maliyet açısından ya fleksoya eşit ya da fleksonun da altında maliyete sahip. Çok büyük ilgi gördü. Satışları başladı ama teslimatlar şubat ve mart aylarında başlayacak.

MATBAA&TEKNİK: Diğer temsilcilikler ile ilgili de bilgi verir misiniz?

Nadir Kargı: Bildiğiniz gibi Nipson zaten bizim ana temsilciliklerimizden bir tanesi. Nipson’da da etiket baskı çözümleri mevcut; özellikle değişken bir etiket baskıları var. Isıya hassas düşük gramaj malzemelere de baskı yapabiliyoruz. Diğer taraftan SeiLaser mevcut. Etiket sektörüne yönelik çalışan LabelMaster modeli geçtiğimiz ay İzmir Manisa’da İpek Dijital firmasına satıldı. Ekim ayının sonunda kurulacak. Umur Basım’da çalışan bir makinemiz var. Sonuç olarak LabelMaster ile yola çıktık ve devam ediyoruz. Inelme, diğer bir ürünümüz. Geniş format flekso ve rotagravür makinelerdeki mürekkep karıştırma, tutkal karıştırma ve aniloks temizleme sistemleri var. Yine bundan bir iki ay önce Korozo’ya iki tane daha lazer aniloks temizleme makinesi satışı tamamlandı. Bunlardan bir tanesi İzmir’e bir tanesi Çorlu’ya kurulacak. Yakın zamanda Hakan Şahin Bey ekibimize katıldı. Satış ve Pazarlama Müdürü olarak LinoSistem’de göreve başladı.

Özetle şirket olarak pazarda hızlı hareket ediyor ve başarılı işlere imza atıyoruz. Bunun ardından gelecek önemli projelerimiz ve duyurularımız da olacaktır.

MATBAA&TEKNİK: Teşekkür ederiz.

Hakan Şahin kimdir?

Eğitiminden sonra perakende, otomotiv ve yazılım alanlarında çeşitli pozisyonlarda uzman ve yönetici olarak çalışan Hakan Şahin, baskı sektörüne Sinkotech ile giriş yapmış. Baskı kalıpları, yaprak bıçak, baskı silindirleri gibi ürünler tedarik eden bu firmada uzun yıllar çalışan Şahin, “Edindiğim tecrübeleri bundan sonra Lino Grup ailesinde verimli işlere dönüştürme imkanı bulacağım, diyor.

#Linosistem #Labelexpo #HakanŞimşek #Durst #Nipson #SeiLaser #LabelMaster