Anasayfa » Ambalaj » manroland sheetfed Standında Türk Günü

manroland sheetfed Standında Türk Günü

Emel Tepecik: “Ofset teknolojisinin geleceğin taleplerine cevap verebildiğine inanıyoruz.”

pasifik_hepsini_kullan-(2)Pasifik Mümessilik 2 Haziran’da drupa 2016’da 14.Hall’deki manroland sheefed standında  KASAD üyelerine özel bir sunum gerçekleştirildi ve ardından Roland 708 EVOLUTION  LTTLV UV ve Inline Foiler Indexing  demosu yapıldı. Sunum Pasifik Mümessillik Genel Müdürü Serdar Tokel’in ve manroland sheefed Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Peter Conrady’nin konuşmalarının ardından, Pasifik Mümessillik Genel Müdür Yardımcısı Emel Tepecik tarafından yapıldı. Sunumda Roland 700 Evolution makinesinin “Baskıda Evrim” sloganı ile satışa sunulduğu, manroland sheetfed’in yeni yapısı ve stratejisi ile son 4 yıldır sürekli kâr eden bir firmaya dönüştüğü ve gerek hiç bir borcu olmadan üretime devam etmesi gerekse kârlılığı ile sektörde farklılık gösterdiği özellikle vurgulandı. 2 ayrı baskının yapıldığı Roland 708 LTTLV Evolution demosunda gerek Reddot ödülü kazanan dizaynı, gerekse otomatik iş değiştirme, inline felsefesi ile üretim sürecindeki farklı aşamaların entegre edilerek, tabakanın tek geçişinde uygulanabildiği canlı olarak gösterildi. Canlı demo Pasifik Mümessillik Ankara Temsilcisi Süleyman Dinçel tarafından aktarıldı. Tüm tanıtımların sonuçlanmasının ardından Emel Tepecik ile konuştuk:

serdar_tokelMATBAA&TEKNİK: drupa 2016’da manroland sheetfed standında neler yaşandı, hangi teknolojiyi gösterdiğinizi bir kez daha okuyucularımız için dinleyebilir miyiz?

Emel Tepecik: manroland Sheetfed, drupa 2016’da yeni ürünü Roland 708 EVOLUTION  LTTLV UV Inline Foiler Indexing makinesinin tümüyle canlı demo ile performansını ziyaretçilerinin dikkatine sunuyor. Makinede sırasıyla Coldfoil adhesive, Coldfoil silver, UV fluorescend ink , CMYK , UV primer effect ve sonrasında UV Gloss Coating  ve 2 kurutma ünitesinden sonra Inline Impress ile gofre yapılarak tek geçişte pek çok uygulamanın yapılabildiği gösteriliyor. Makinedeki direct drive teknolojisi “sıfır” zamanda tüm kalıpları değiştirmek suretiyle çok kısa sürede işten işe geçildiği gösteriliyor. Sıfır zaman olmasının nedeni, yıkamalar devam ederken, kalıp değişiminin tüm ünitelerde eş zamanlı olarak ve yıkamalardan  önce tamamlanmış olmasıdır. Ayrıca giriş ünitesinde bulunan Inline Numbering ile her kağıda ink-jet kafa ile numara veriliyor ve makinede mevcut Inline Inspector 2.0 ile referans data ile pdf konrolü ve Inline ColorPilot ile register ve renk ayarları kontrol edilerek hatalı ürünün numarası PressPilot’a aktarılarak hatalı ürün elimine ediliyor.

Stand da in-mould labeldan UV uygulamalarına, plastik destekli ürünlerden Soğuk Yaldız uygulamalarına 28 değişik ürün örneği vardır.

MATBAA&TEKNİK: Bu önemli organizasyondan beklenti neydi? drupa 2016 sizin için ne anlam taşır?

Emel Tepecik: drupada beklentimiz öncelikle manroland’ın Şubat 2012’den başlayarak  Langley Holding bünyesine katılmasından sonra oluşan yeni yapı, yeni süreçler ve farklı bir strateji ile nasıl şekillendirildiğini, 2 yıl gibi kısa bir sürede yeni ürün lansmanı yapabildiğini ve en iyi bildiği alana konsantre olarak bu alanda sektördeki tüm segmentler için tüm baskı süreçlerinin entegrasyonu ile ihtiyaçlara uygun mükemmel çözümler üretebildiğini canlı bir şekilde ortaya koymaktır.Bu platform aynı zamanda müşterilerimiz ile bir araya gelme, onlara görüş ve bilgi alış verişinde bulunmak için de çok önem verdiğimiz bir sektörel buluşma imkanıdır.

emel_tepecikMATBAA&TEKNİK: Fuarda dijital makineler ön planda. manroland olarak sizde bu yarışta olacak mısınız?

Emel Tepecik: Okuyucuların bir kısmının hatırlayacağı gibi 2000 drupa’da manroland “Dicoweb” adlı teknolojisi ile manroland’a ait  ile bir dijital makine sergilemişti. Söz konusu teknoloji o dönemde sayfa başı maliyetin yüksekliği nedeniyle başarılı olmadı. Bu deneyimi Xeikon, OCE/Canon ile yapılan bazı işbirlikleri izledi. Diğer ofset baskı makinesi üreticileri de bugün benzeri çabalarda bulunuyorlar ama bizim görüşümüz bu konuda sürekliliği olan, pazarda kabul gören bir ürünün bu işbirliklerinin ürünü olarak ortaya konulamadığıdır. Dijital baskının en büyük avantajı kişiselleştirmedir ve az adetli işlerdir, dijital dünya da bunların nasıl yapılacağını gayet iyi biliyor.

manroland olarak ofset teknolojisinin geleceğin taleplerine cevap verebildiğine inanıyoruz ve özellikle azalan tirajlara ilişkin son derece başarılı çözümler üretiyoruz. Üretimdeki hız, değişik materyal kullanabilme imkanı, baskı kalitesi ve birim maliyetler göz önüne alındığında ofsetin hala çok başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu dört husus manroland’ın performans kriterleri olup, bu konudaki gelişmeleri gözlemlemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz.

#manroland #evolution #EmelTepecik #PasifikMümessillik #ofset #matbaa #baski #roland700 #Roland708EVOLUTION #SerdarTokel #KASAD #SüleymanDincel #drupa2016