Anasayfa » Aktüel » Matbaa Mezunlarına İş Çok

Matbaa Mezunlarına İş Çok

Basım endüstrisindeki herkes matbaaların ve pazarın mavi ve beyaz yaka ihtiyacı konusunda hem fikir. En önemli şart ise eğitimli olmaları. Bu sebeple Matbaacılık okulları büyük önem taşımakta ve pazar için en önemli kaynak olarak algılanmakta ancak…

Matbaacılık okullarında okuyan öğrencilerimizin pazarda kendilerine ne derecede ihtiyaç olduğuna dair yeterince bilinçli olduğu söylenemez. Çünkü bu öğrenciler matbaa okullarına kayıt yaptırdıklarında büyük bir oranda nasıl bir endüstriye adım attıkları konusunda yeterince bilinçli değiller. Hatta yüksek bir yüzde olmasa da bir kısmının temel amacı sadece çok yorulmadan zorunlu eğitimin son dört senesini tamamlamak ve hayallerine ulaşmak için gerekli olan lise diplomasını alabilmek.

Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin bilgi ve beceri birikimlerini artırmak için ‘Meslek Lisesi Sektör Meselesi’ mottosu ile ikinci projesini başlatan hubergroup bu konuda önemli bir örnek oluşturmaya devam ediyor. Matbaa bölümü içeren üç Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Dr. Oktay Duran, Borsa İstanbul Kavaklı ve İTO Zeytinburnu matbaa bölümü öğrencilerinden seçilmiş bir gurupla bu projeyi sürdüren hubergroup’un üçüncü semineri MATBAA&TEKNİK tarafından gerçekleştirildi.

Dergimizin içerik ve satış direktörü M. Akif Tatlısu’nun ‘Matbaa öğrencileri için kariyer planlama’ başlıklı seminerine dört Matbaa Meslek Lisesi mezunu profesyoneli iştirak ederek öğrencilikten idareciliğe uzanan başarı hikâyelerini paylaştılar. Matbaa öğrencileri için bir yol haritası niteliğindeki panelin misafirleri Umut Doğa Matbaası Genel Müdürü Ferda Acar, Trend Ambalaj Üretim Müdürü Muharrem Ceylan,  Kombassan İşletme Müdürü Taner Şener ve Art Direktör Nurdan Bulal Yongacı idi.

Tatlısu, matbaa eğitiminin temel niteliklerine dikkat çektiği sunumunda baskının hayatın bir parçası olduğunu anlattı. Öğrencilerin gelecek planlarını yaparken öncelikli olarak edinmeleri gereken bilgileri anlatan Tatlısu, muhtemel iş imkânlarını sıralarken matbaa öğrencilerinin kaderinin baskı operatörlüğü veya grafikerlik arasında sıkışıp kalmadığını ve çok fazla alanda eğitimli çalışanlara ihtiyaç olduğunu, söyledi.

Başarı hikayeleri ilham verdi

Sultanahmet Matbaa Meslek Lisesi mezunu olan Panelistler ise şu anki kariyerlerine ulaşabilmek için aştıkları basamakları anlatırken öğrencilere de önemli püf noktalarını gösterdiler. Hiçbir mezunu mezuniyetin hemen ardından masa başı, yüksek maaşlı ve yönetici pozisyonunda bir işin beklemediğini ve adım adım gelinen noktada başarının çıraklıktan başlamaktan, çok çalışmaktan ve olabildiğince çok bilgi edinmeye devam etmekten geçtiğini anlatan Acar, Ceylan, Şener ve Yongacı, başarı hikâyeleri ile öğrencileri etkilemeyi başardılar.

Seminerin sonunda öğrencilerle bire bir ilgilenen hubergroup Türkiye Yönetim Danışmanı Fatma Apaydın, eğitimli çalışanlara olan ihtiyacın altını çizerken öğrencilerin başarıları için hubergroup’un gösterdiği gayretlerin sektöre katkı yapacağına olan inancını dile getirdi. Apaydın, bu ve benzeri çalışmaların sosyal bir sorumluluk olduğunu, sektörün gençlerin bilinçlendirilmesi için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini, söyledi.

3 Mart’ta gerçekleşen üçüncü seminer ile öğrenciler için dinleyerek öğrenme süreci sona erdi. Proje 17 Mart’ta yapılan teknik gezi ile devam etti. Öğrenciler, Checkpoint Checknet Etiket ve Ltd.Şti. ve Mega Basım Yayın San. Tic. A.Ş şirketlerine yapılan gezide üretimi yakından izlediler ve üretim sürecini bizzat üretimdeki ustalardan ve yöneticilerden dinleyerek kullanılan teknolojiler hakkında bilgi sahibi oldular.

Öğrenciler Checkpoint üretim tesisini gezdi

Checkpoint etiket üzerine faaliyet gösteren bir şirket olarak dikkat çekiyor. Bugün üç okula ev sahipliği yapan şirket, bir matbaanın neler yapabileceğini gösterebilmek amacıyla uygulamaları olarak öğrencilere üretim tesisini gezdirdi.

Öncelikle Checkpoint kuruluşunu daha yakından tanımaları adına öğrencilere sunum yapan Üretim Müdürü Dağıstan Yakar, etiket alanında sektöre sundukları yenilikleri paylaştı.

Mesleği tanımak, sevmek ve bir şeyler katabilmek için öncelikle anlamanın gerektiğinin önemini ifade eden Checkpoint Genel Müdürü Murat Zahal, “Tekstil sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak etiket ve etiket benzeri uygulamalar üretmekteyiz. 2015 yılından itibaren Kanada merkezli CCL grubunun bir parçası olduk” dedi.

Dünya standartlarının birebir uygulandığı bir fabrikada üretim yaptıklarını anlatan Yakar, “CCL ile birlikte Checkpoint dünyanın en büyük etiket üreticisidir. Kendinden yapışkanlı ve tekstil etiketlerinde oldukça iddialıyız. Dünyanın birçok yerine yayılmış bir şirket olarak ciddi bir üretim hacmimiz var, ayrıca çok sayıda çalışanın olduğu kurumsal bir firmayız. Checkpoint çalıştığı çözüm ortakları global firmalardan oluşmaktadır. Kullandığımız sistem ile müşterilerin girdiği siparişler en yakın lokasyona yönlendiriliyor. Bu da hızlı bir çözüm sunmanızı sağlıyor. Checkpoint bir ayda sadece Türkiye’de 150 binden fazla değişkeni eşleştirebiliyor. Bu ciddi bir teknolojidir.”

Üretimlerinin birçok alanını dijital baskıya geçirdiklerini belirten Yakar, son teknoloji makineler ile üretim yapıldığına, bu makineleri ve sistemleri kullanacak bilgili genç nesle ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Gençler teoriyi uygulamayla pekiştirdi

İkinci durak Mega Basımevi oldu. Üretim tesisini yakından gören ve bilgi sahibi olan gençler, baskı öncesi, baskı ve baskı sonrasına dair önemli deneyimler elde etti. Kitap baskısı, mücellit, kesme ve katlama gibi baskının önemli birçok evresine bizzat şahit olan gençlerin edindikleri bu tecrübelerle sağlam hayaller kurmaları için yol gösterildi.

Sektörün geleceği olan gençler, hubergroup’un verdiği emek ve destekle mesleklerini daha yakından tanıyarak, geleceklerini şekillendirecek yeterlilikte bilgi ve birikim elde etti. Matbaacılık bölümünde eğitim gören genç nesillere yönelik bu tarz fabrika gezileri ve seminerlerle düzenlenmeye devam edecek.

 

#hubergroup #Egitim #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #Checkpoint #Checknet #MegaBasim #FatmaApaydin #AkifTatlisu