Anasayfa » Aktüel » Matbaa Öğretmeni Nasıl Olunur, Nasıl Bulunur?

Matbaa Öğretmeni Nasıl Olunur, Nasıl Bulunur?

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Öğretime ayrı bir önem atfediyor. Türk sanayiinin bel kemiği olan Mavi Yaka yetiştirilmesinde önemli bir role sahip ve aslında tek kaynak olan bu okullarımızın sayısının artırılması, evet! Kesin bir gereklilik.

⁞⁞⁞⁞⁞

Öte yandan Yüksek Öğretim Kurumu, Teknik Eğitim Fakültelerini kapattı. Gazi ve Marmara Üniversiteleri artık Matbaa Öğretmeni yetiştirmiyor.

⁞⁞⁞⁞⁞

Bir tezat mı var?

⁞⁞⁞⁞⁞

Bugüne kadar kadrosuzluktan dolayı atanamayan matbaa öğretmenleri daha uzun yıllar talebi karşılar mı diye düşünülüyor acaba?

Özel sektörden teknolojik ve maddi doyumu tadan matbaa öğretmenleri tekrar eğitim öğretime döner mi? Bu da diğer bir soru…

⁞⁞⁞⁞⁞

Milli Eğitim Bakanlığı son matbaa bölümü içeren Endüstri Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’ni İstanbul Beylikdüzü, Kavaklı’da geçen sene açtı. Okulun detaylı haberi Aktüel haber sayfalarımızda görülebilir.

⁞⁞⁞⁞⁞

Okulun henüz Matbaa Öğretmeni ataması yapılmamış; özetle matbaa öğretmeni yok. Belki bu yazıyı okuduğunuz sırada okul yönetiminin gayreti ile özel öğretmenler sözleşmeli olarak derslere giriyordur. Yardımımız dokunur mu, ders ücreti karşılığı çalışacak boşta matbaa öğretmeni bulunur mu diye bir iki telefon görüşmesi yaptık.

Türkün Şahinbaşkan Hoca’nın yorumu beni hem üzdü hem sevindirdi. Üzüldüm çünkü boşta matbaa öğretmeni yokmuş, sevindim çünkü Teknik Eğitim Mezunlarının hepsi minimum 2 bin TL maaşla iş bulmuşlar. Demek ki endüstrimiz 4 yıllık matbaa mezunlarına ilgi gösteriyor, ne güzel…

⁞⁞⁞⁞⁞

Matbaa eğitimi demişken, atelyeleri makine ile dolduracağız diye 20 yıl öncesinden gelen çöpleri atelyelere doldurmak yerine daha mantıklı ve çağdaş atelyeler ve eğitim yöntemleri kullanmak daha iyi olmaz mı, sorusuna da bir cevap verebilirsek.

⁞⁞⁞⁞⁞

Bir de Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini amaçlarına odaklanmış yani gerçekten matbaacı olmak isteyen ve bu hedefe maruf maksimum mezun kalitesi için matbaa teknolojisinin temelinde var olan fizik, matematik ve hassaten kimya derslerinin de müfredata uygun biçimde katılması ve taban puanlarının da bu dersleri hazmedecek öğrencilerin alınmasına yönelik revizesi meselesi var. Buna da bir cevap lazım mı ya da en azından tartışmaya açmak…

 

Saygılarımla

akif_tatlısu

 

 

#MeslekiEgitim #MatbaaOkullari #BorsaIstanbul #egitim #MatbaaOgretmeni #Matbaa

7 yorum

 1. İsimsiz matbaa ögretmeni

  Matbaa ögretmeniyim gectigimiz sene 15.sırada olmama ragmen atanamadımm. Atanamadıgım içinde özel sektörde işe başladım. Ve min. 2000 maaşla çalıştıgımız tamamen yalan. Sigortalarımız asgari ücretten yatıyor. Mesai ücreti almadan uzun saatler calısıyoruz. Sanırım Türkün hocamızın sektörde calısan ögrencilerinden pek haberi yok.

  • Öncelikle belirtmek zorundayım ki bu Türkün Hoca’nın değil benim yorumum. Çünkü şu anda MEB ders ücreti ile haftalık 30 saat derse girme imkanı bu okulumuzda mevcut. Bu da 1200 TL civarında bir rakam eder ki bu rakamın kabul görmediğine işaretle 2000 TL ücretle minimum çalışabildiği anlamı çıkardım.
   İlginizi çekiyor ise bu okul ile temasa geçip dışarıdan derslere girebilirsiniz.

 2. pınar göztepe

  MEB’in bir an önce matbaa öğretmenliği kontejyanını arttırması gerekiyor Doğu ve Güneydoğu şehirlerinde olan meslek liselerinde matbaa teknolojisi bölümü yok malesef. Lütfen yardımcı olun bu konuda biz matbaa öğretmenlerine. Saygılarla.

 3. matbaa öğretmenleri atanmak istiyor artık.

 4. Yazınızı yayınlandıktan çok sonra okudum. İyi güzel de 3sene özel sektörde çalıştım değil 2000tl maaş 1500tl bile alamadım. Malesef bölüm öğretmenlerimiz hep aynı handikapa düşüyor,yüksek maaşla çalışan bir kaç öğrencisinin durumunu genele yüklüyor. Oysa ki durumumuz içler acısı. Keşke bir hoca da gerçekleri konuşsa.. gelelim atamalara. Kadro açılmıyor deniyor. Peki gebzedeki lisede ve ist.daki diğer liselerde onlarca ücretli öğrrtmenler çalışıyor. Eğer onlar mesleklerine saygı duyup orada kadrosuz çalışmasalardı şimdi bileğinin hakkıyla çalışıp kpss den iyi puan alıp atanamayan onca arkadaşımız atanmış olacaktı. Öncelikle ücretli öğretmenlikler temizlenmeli ardından da kadrolar çoğaltılmalı.. senede 1kişi çoook yüksek puanla alınacak diye çalışmak istemeyen (ben dahil) bir sürü arkadaşım var. Umarım bölümümüzün de öğretmen adaylarının da kıymeti bilinir..

  • Güzel. Muhalif sesleri severiz. 3 senelik çalışmanızda alamadığınız ücrete – 1500 TL – bugün itibariyle bir okulda ücretli öğretmenlik yaparak kavuşabilirsiniz. Çünkü o ücretli diyerek kızdığınız öğretmenler takribi bu kadar para kazanıyorlar ve aslında yaptıkları işe de bayılmıyorlar. Aslında onlara okul idarecileri de bayılmıyorlar laf aramızda. Kadro açılmamasının asli sebebi de onlar değil. Çünkü onlar açığı kapatmıyorlar geçici çözüm olarak Okul idareleri tarafından başvurulan kişiler.
   Tüm bunları yani asıl yazıyı yazmamın sebebi İstanbul’daki bir okulumuza bir türlü öğretmen bulunamayışındandı. Bu sene bulundu, ücretli öğretmen diye bir durum kalmadı. Ama nasıl bulundu? Mevcut öğretmenlerimiz yer değiştirdiler… Kimi falanca kimi filanca okuldan geldi.
   Burada asıl sıkıntı KPSS’den okullara atama yapılmayışına neden olan kadro açılmayışı durumu.
   Yani sizinle bir ilgisi yok. Yüksek maaşla çalışan bir iki öğrenci varsa on yirmi ya da 100 200 mezun da olabilir. Piyasada size o kadar ihtiyaç var ki… İş ki yeterliliğe sahip olun ve tabii bir de basım dünyasının başkenti İstanbul’da olun. Bilmiyorum öyle misiniz?
   Yazımı ciddiye alıp yorumladığınız için çok teşekkür ederim.
   Saygılarımla

 5. Matbaa öğretmenliği mezunları kadro istiyor!
  Özel sektörde çalışmak istemiyorum yeter artık!