Anasayfa » Aktüel » Matbaacının En İyi Cafesi: Xeikon Café 2017
Yalım Araser, Xeikon Türkiye Genel Müdürü

Matbaacının En İyi Cafesi: Xeikon Café 2017

Dört gün süren Xeikon Café 2017 etkinliği etiket baskısında dijitalin yerini göstermekle kalmadı, konverting, baskı altı malzeme, baskı yönetimi gibi konulardaki büyük üreticileri bir araya getirdi. Belçika Lier’de bulunan Xeikon fabrika ve showroom alanında gerçekleşen etkinliğe Xeikon ve çatı şirketi Flint Group dışında 38 üretici katıldı ve çözümlerini gösterdi. Eğitim amaçlı ve ilham veren bir etkinlik olan Xeikon Café 2017, ziyaretçilerin dijital üretimde işletmeleri için doğru stratejiyi belirlemesine yardımcı oldu.

28 Mart günü başlayan dört günlük Xeikon Café etkinliği ve paralelindeki diğer basın konferansları için dört gün boyunca Belçika’daydık. Mart ayının son günleri denk gelen dört farklı toplantı Labelexpo Europe öncesinde bizi bekleyen yenilikler ve flekso ve dijital baskı dünyasındaki bazı gelişmeleri izleme imkanı sundu. Xeikon Café  öncesi 27 Mart’ta düzenlenen Xeikon Labelexpo öncesi basın konferansı, hem Xeikon Café öncesinde gerekli bilgileri almamız hem de şirketin fuar öncesi geliştirmelerini dinlediğimiz bir platform oldu.

Yeni bir makine sunumu: Xeikon PX300

Haberimizin devamında ve bağlantılı haberlerde görülebileceği gibi şirketin etiket ve ambalajın dijital baskı ile üretimi alanındaki gayretlerinin ne kadar üst düzeyde olduğu gösterecektir. Bununla birlikte hem basın konferansının hem de Xeikon Café’nin bizim görüş açımızdan en önemli duyurusu PX 3000 UV inkjet dijital dar en baskı makinesi oldu. İlk makine lansmanından (20 küsur yıl öncesinden bahsediyorum) bu yana toner bazlı dijital baskıya sadık kalan kendi özel tonerini üreten şirketin UV inkjet alanına geçişi sürpriz oldu. Son olarak Labelexpo Avrupa 2015 fuarında Cheetah ile yüksek hızına vurgu yapan şirket bu kez Panther adını verdiği bu teknoloji ile hem hızını artıyor hem de yeni bir alan açıyordu. Makine ile ilgili detaylı teknik bilgiyi özel haberimizin içinde bulabilirsiniz.

Flint Group CEO’su Antoine Fady

Flint Group CEO’su Antoine Fady

Basın konferansı Flint Group CEO’su Antoine Fady ile başladı. Friedrich von Rechteren ‘Flint Group flekso ürünleri EMEA satış ve global pazarlama’dan sorumlu başkan yardımcısı’ tarafından ilk kez pazara sunulacak olan nyloflex Xpress Thermal Processing System (işlemci, kalıp ve geliştirme bobinlerinden oluşan komplike bir sistem – ayrıca bu sisteme ilişkin detaylı haberi de web sitemizde bulabilirsiniz) tanıtımı ardından Xeikon ile ilgili gelişmeleri Mayıs itibariyle görevini Banaud Chatelard’a devreden Xeikon CEO’su Wim Maes, Xeikon Pazarlama Başkan Yardımcısı Filip Weymans ve Jeroen van Bauwel ‘Xeikon Ürün Pazarlama Direktörü’ aşağıda bulacağınız gelişmeleri aktardılar.

Xeikon Pazarlama Başkan Yardımcısı Filip Weymans, Xeikon Café ‘yi “baskıcıların, konvörtırların güçlerini birleştiren ortakların elde ettiği sonuçlara ilk elden şahit olması için ideal bir fırsat olarak değerlendirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Xeikon Café’yi benzersiz bir endüstri toplantısı yapan şey, ziyaretçilerin konsept aşamasından ürüne kadar çok sayıda uçtan uca, entegre dijital üretim çözümlerinin tümünü tek bir yerde görme şansına sahip olması. Buna ilave olarak, dijital üretimdeki en son yenlikler ile ilgili değerli bilgiler, marka yönetimi eğilimleri ve teknik yenilikler Konferans süresince endüstri uzmanları, marka sahipleri ve baskıcılar tarafından paylaşılacak. Ziyaretçiler, hangi aletlerin ve ekipmanların dijital ambalaj ve etiket üretim ortamlarını optimize edebildiğini öğrenme, ilham alma ve daha iyi bilgi sahibi olma fırsatına sahip olacak.” Xeikon Türkiye Genel Müdürü Yalım Araser ise etkinliği şu açıklamalar ile değerlendiriyordu:

Baskıcılar arası network

“Çok başarılı bir etkinlik oldu. Bugün kadar gerçekleştirilmiş Xeikon Café ’lere oranla daha kapsamlı ve en geniş katılımlı etkinlik olarak tamamladık. Baskıcılara önerdiğimiz iş modelini onlara anlatmayı başardığımızı hissettiren bir etkinlik oldu. Evet, Xeikon Café , Xeikon’un etkinliğidir ancak oluşturulan network, kullanıcıların ya da potansiyel kullanıcıların birbirini ile iletişimini sağlamak ve tabii ki işimizin ayrılmaz parçası olarak konvörting alanındaki partner şirketlerin teknolojilerini bir araya toplamak ve tüm bunları da konferans programı ile destekleyerek bilgi birikimini artırmaya yönelmek de kıymetli bir amaca hizmet ediyor. Bu networke örnek olması açısından anlatayım; bu sabah yapılan bir toplantıda kendinden yapışkanlıda direkt termale baskı konusundaki problemini sorarken bizden önce aynı problemi yaşayan İngiltere’den bir kullanıcı bu problemi nasıl çözdüğünü anlattı. Bu örnek bile bize bu organizasyonun başarılı olduğunu bize gösteren bir etken. Katılımcı sayısının da çok yükseldiği görüyoruz. 2 binin üzerinde bir ön kayıt var en az binin üzerinde katılımı da görebileceğimizi umuyorum. Çok küçük başlayan bir organizasyonun kısa zamanda bu noktaya gelmesinden oldukça mutluyuz.”

#XC17_3

Araser, Xeikon Türkiye’deki gelişmeleri yorumluyor

“Xeikon Café, herkese açık bir ortam. Bilgi edinmek isteyen herkese açık. Bu bizi farklı kılan özelliğimiz ve böyle devam edeceğiz. Türkiye’nin kendi açısından bir takım problemleri var. Yatırım düşüncelerini beklemeye almalarına sebep oldu. İlgi olmasına rağmen katılımdan tereddütlüler. Sinerji Etiket, 3030 baskı makinemiz ile etiket sektöründeki yeni müşterimiz oldu. Şartlar göz önüe alındığında iyi bir katılım var. Buraya geldiklerinde bizden bir makine almalarını beklemiyoruz. Böyle bir kararda olmaları da şart değil. Ufuk genişletmek sektörün nereye geldiğini görmek açısından burada olmalılar. Türkiye’deki Pazar pozisyonumuza ilişkin olarak da doküman baskısı alanında büyük bir beklentimiz olmadığını, söyleyebilirim. Etiket ve ambalajda beklentimiz büyük ve başarı bekliyoruz ve Türkiye’deki yatırımlarımızı da böyle değerlendiriyoruz.” Araser, Xeikon’un yeni lansmanı PX 3000 UV inkjet dijital etiket baskı çözümüne ilişkin olarak da şirketi güçlendirecek yeni bir alan gördüğünü söylüyor:

PX3000 hakkında

“Flint Group’un bir parçasıyız ve bu durumda UV inkjet dijital etiket baskı makinesi sunmamız çok şaşırtıcı değil. UV inkjet teknolojisini tonerin cevap veremediği beklentilere cevap olarak görüyoruz. Endüstriyel, özellikle aşındırıcı ve asitlere karşı dayanıklılık gerektiren etiketlerde sadece tonerin değil fleksonun bile yetersiz kaldığı baskılar için UV inkjetin avantajları tartışılmaz. Bu sebeple PX 3000 bizi pazarda benzersiz bir duruma getiren bir duruma getirecek bir yatırımdır. Bütün ihtiyaçlara cevap verebilecek bir noktaya geliyoruz. PX 3000’i tonere rakip olmaktan ziyade müşterileri ihtiyaçlarını tamamlayacak bir parça olarak değerlendiriyoruz.” Araser, Flint Group çatısı altında Flint Group DPS olarak yer almalarını hızlı gelişen büyümenin sağlayıcısı olarak gördüğünü, söylüyor ve bu birleşme ile ilgili olarak da şu yorumu yapıyor:

Flint Group çatısı hakkında

“Flint Group bizi üç şekilde destekliyor. Bilgi birikimi olarak, finansal olarak ve bizi özgür bırakarak. Mürekkep ve lak konusundaki know how’ı destekleyerek. Bizden beklentisi her zaman daha ileriye yürümek, daha çok satış yapmak ve bu satışı ar-ge ile desteklemek. UV inkjet aslında bunun bir göstergesi. Xeikon’un bu kadar kısa bir sürede bu çözümü geliştirmiş ve pazara hazır hale getirmiş olmasının altında Flint’in desteği var zaten. Özellikle karton ambalaj alanına eleman alımı ile de yatırım yapıyoruz. Türkiye’de de daha çok büyümeyi hedefliyoruz ve bunun için gayret sarfediyoruz. Ancak Türkiye’nin özel şartlarından dolayı Xeikon’un hızlı büyümesi ülkemize çok fazla yansıyamıyor. Yine de 2017 yılını şartların getirdiği maksimum verimlilikle kapatacağımızı umuyoruz.”

#XC17_2

Filip Weymans etkinliğe ilişkin şu yorumla sözlerini tamamlıyor: “Xeikon Café 2017’de iham veren gerçekçi fikirleri gösteriyoruz. Üreticilerde her gün kullanılan ekipmanlar, ticari olarak uygulanabilir işleri ve uygulamaları yapıyor. Bu etkinlik,  endüstri tedarikçilerinden ve uzmanlarından en son dijital üretim çözümleri hakkında bilgi edinmek ve çeşitli dijital uygulamaları öğrenmek isteyenler için ideal bir şans. Dört gün sürecek etkinlik baskıcı ve konvörtırların dijital baskı alanında işletmeleri için doğru seçimi yapmasına ve zamanı gelince sunabildikleri çözümlerin sayısını arttırmalarına yardımcı olacak. Her sene büyüyerek drevam eden etkinliğin bundan sonraki edisyonlarında vizyonunu geliştirmeyi hedefleyen daha fazla sayıda ziyaretçi görmeyi umuyoruz.”

 

Xeikon Café Packaging Innovations Hakkında

The Xeikon Café Packaging Innovations, Xeikon ile Aura ortakları tarafından sunulan bir platform ve dijital üretimin anlaşılası, değerlendirilmesi ve deneyimlenmesi için fırsat sunarak baskıcıların iş ile ilgili bilinçli kararlar vermesine imkan sağlıyor. Katılımcılar gösterimler, tanıtımlar, atölye çalışmaları ve tartışmalar aracılığı ile ilk elden bilgi alıyor ve endüstri yenilikleri ile eğilimleri konusunda tavsiyeler veriyor.

#XC17_1

Katılan Xeikon Café Ortakları

Entegre çözümleri sergilemek için Xeikon Café Packaging Innovations 2017’ye katılanlar şirketler: AB Graphic International Ltd, Actega Terra GmbH, Advanced Track and Trace, AGFA Graphics, Avery Dennison, AVT, Bograma, Brotech Graphics Co., Ltd, Cartes, CERM, CHILI Publish, Diamond Photofoil Limited, Esko, Flint Group Flexographic Products, Flint Group Narrow Web, Flint Group Sheetfed, Grafisk Maskinfabrik, Grafotronic AB, Highcon Systems Ltd., Hybrid Software NV, Iggesund Paperboard, Label Traxx, Lake Image Systems Ltd, Meech International, Metsä Board, Michelman, OneVision Software AG, Rietstack, Scodix, Sei S.p.A., Smag Graphique, Stora Enso, ThermoFlexX, Treofan Germany GmbH & Co. KG, Tresu Group, Tronics, UPM Raflatac, Xeikon, Yupo Europe GmbH, Zanders ve Zünd Systemtechnik AG.

 

#XeikonCafe #XC17 #Etiket #Ambalaj #Dijital #YalimAraser #Matbaa #DijitalBaski #Baski #DarEn #TermalBaski #inkjet #Toner

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*