Anasayfa » Editör'ün Notları » MATBAA&TEKNİK 20nci Yılında

MATBAA&TEKNİK 20nci Yılında

akif_tatlisuBir yayın olarak 20 yılın epeyce uzun bir süre olduğu –hele hele bu yirmi yılın dolu dolu geçtiği her aya bir dergi bazen birkaç dergi (Baskı ve Kağıt Dünyası, L&P Etiket ve Ambalaj), fuar organizasyonları (Büyük Anadolu Matbaa Fuarları), özel pazar çalışmaları (Zirvedekiler), kataloglar (Print&Publishing, Print Buyers) halen yayına devam edilen iki yeni dergi (Dijital Tabela Teknik, Print on Demand), Türkiye’nin ilk dijital baskı teknolojileri Dergisi (P4-inkjetmagazine) ve daha bir çok şey sıkıştırıldıysa- gerçekten uzun bir süre olduğu kesin.

Üstelik MATBAA&TEKNİK, çok önemli bir teknoloji devrimine denk gelmiş son 20 yılı yaşadı. İlk sayısının ön kapağında Linotype Hell’in reklamı olan bu dergi CtP devrimini gördü. Dijital fotoğraf devrimini de. Dijital baskının ilk makinesi olan Indigo’yu da.

drupa’da üç kez  katılımcı ve medya partneri (2000, 2004 ve 2008) ve bir kez de medya partneri olarak (2012) yer aldı, beşincisi kapıda. Beş kez Ipex’de beş kez Labelexpo’da medya partneri olarak yer aldı. Son 15 senedir Avrupa kıtasındaki tüm FESPA’larda yer aldı. Bu arada son 20 yılda sektörün sadece birer kez görebildiği Imprinta’nın digi:media’nın da medya partneri oldu. Hunkeler Innovation Days’in son dört edisyonunun da Türkiye medya partneri olan MATBAA&TEKNİK, İtalya’da ambalaj ve matbaa fuarlarına, Japonya’da IGAS’a, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya’da fabrika turları ve sayısız basın konferanslarına katıldı.

Türkiye’de 1996’dan bu yana yapılmış tüm matbaa fuarlarını (İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep) ve ambalaj fuarlarını takip etti. Yan dal diyebileceğimiz bir çok fuarı da buna dahil edebiliriz. Kırtasiye, Promosyon, Fotograf, İş Güvenliği, Kimyasal ve benzerleri gibi.

Özetle 20 yıldır çok çalıştık, çok koşturduk. Çok şey öğrendik ki anlatmak için kelimelerimiz olsun.

Bu 20 yıl boyunca endüstrimizden de çok destek gördük. Yurt içi ve dışındaki teknoloji odaklı bir çok toplantıya endüstrimizin başrol oyuncuları tarafından davet edildik ve bir ikisi hariç tıklattığımız her kapı ardına kadar açıldı.

Geçen 20 yıl içinde yanımızda olan okuyucularımızdan reklam verenlerimize, çalışanlarımızdan, klavyesini bizim için tıkırdatan tüm profesyonellere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sizin için bu işe başladık. Ama siz destek olmasaydınız hala bu işin içinde olamazdık.

Aralık ayı başında herkesten bizim için iyi ya da kötü bir eleştiride bulunmasını görüşlerini belirtmesini istemiştik. Çok şükür olumsuz eleştiri almadık. İyi dileklerle dolu cümlelerin süslediği bu yorumları yazan ve bizimle ve okuyucularımızla paylaşan dostlarımıza çok büyük teşekkürlerimizle birlikte bol kazançlı, huzurlu ve güzel bir 2016 diliyorum.

 

Saygılarımla

MATBAA&TEKNİK