Anasayfa » Aktüel » MATKİM Matbaa Kimyasalları “Rol Model” Yatırımcı Oldu
MATKİM Rol Model Kuruluş Ödülü Aldı.

MATKİM Matbaa Kimyasalları “Rol Model” Yatırımcı Oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, 2016 yılında ruhsat almış iş yerlerinin görünümü ve düzeni açısından örnek teşkil eden firma sahiplerine teşekkür plaketi takdim etti. Toplantıda Basım Endüstrisinden MATKİM Matbaa Kimyasalları geçtiğimiz yıl hizmete aldığı fabrikasındaki yeterli ve üstün donanım ve düzeni dolayısıyla “Rol Model” ödülü aldı.

İBB Zabıta Daire Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odasının ortaklaşa düzenlediği ‘İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Bilgilendirme Günü’ kapsamında ‘Yeni Nesil Fabrikalar ve Ruhsatlı İş Yerleri Arasında Estetik Rol Modeller’ temalı bir toplantı düzenlendi.

İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonunda gerçekleşen programa; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, İBB Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre İhtisas Kurulu Başkanı Nurhan Kaya, İBB Ruhsat ve Denetim Müdürü Mustafa Kemal Karabayır, 2016 yılında ruhsat alan ve işyeri görünümü ve düzeni açısından rol model olabilecek firmaların temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

İş Adamlarının Rolü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut: “Bir şehrin gelişmesinde en önemli etken sanayici ve iş adamları olduğunun farkındayız. İstanbul’un İstanbul olmasında en önemli etken sizlersiniz” dedi.

Bulut; mevzuatlar, belediyeler ve iş adamları üçgeni arasındaki çatışmaların çözülmesi, firmaların örnek model haline getirilmesi konusunda yapılan çalışmalarda Zabıta Daire Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünün üstlendiği rolün öneminden bahsetti.

Her bölgede şubeler açarak sanayicilerin, iş adamların ve ticaret adamlarının işlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde çözme niyeti içerisinde olduklarından bahseden Bulut, ruhsatla ilgili problemlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarda, 2014 yılında yeni bir yapılanmaya girildiğinden söz etti. Denetleyen birim ile ruhsat veren birim aynı çatı altında toplanmasının ardından gelen evrakların hemen hemen hepsine ruhsat verildiğini dile getirdi.

Bulut’un açılış konuşmasının ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Çiğdem Polatoğlu ‘Sürdürülebilirlik Mimarlık ve Yaşam Kalitesi’ üzerine sunum yaptı.

 dekupe-et_matkim_odul_05_17-(1)Çözüm Odaklı Felsefe

“Bir şeyin felsefik arka planını belirlemeden yola çıktığınızda çok doğru yere doğru gitmezsiniz. Dolayısıyla felsefemizin ve yaklaşımımızın ne olduğu önemlidir. Biz milletimizin hizmetkârıyız. Bizim görevimiz iş adamlarımızı dünya sıralamasında listenin başlarına taşımaktır” diyen İBB Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, Mevzuatlarla ilgili çelişkilerden bahsederek Mevzuat değişikliğinin gerekliliğinden bahsetti. Bu konuda İTO öncülüğünde bir çalıştay gerçekleştirdiklerini, çalışmaların raporlanıp gerekli yerlere iletildiğini ve sonuç beklediklerini söyledi.

“İstanbul Türkiye’nin yarısıdır” diyen Karali, İstanbul’daki sanayi potansiyelinden ve bu çerçevede meydana çıkan problemlerin en kısa sürede çözülmesi gerektiğinden bahsetti. “Hem vatandaşın derdi çözülsün hem de amaca ulaşılsın. Bütün problemlere yaklaşımımız böyledir” diyen Karali, vatandaşın takıldığı engelleri çözmeye yönelik çalışmaların geliştirilmesi gerektiğinden söz etti.

Daha Hızlı ve Kolay Hizmet

İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin mevzuat ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerini dile getiren Ruhsat ve Denetim Müdürü Mustafa Kemal Karabayır, “Amacımız sizlere en kısa sürede kanun ve nizamlara uygun bir şekilde çalışma ruhsatı düzenlemektir. Bunun için Ruhsat Denetim Müdürlüğü bünyesindeki 255 kişi ile birlikte bu çalışmayı yürütüyoruz” dedi.

İstek ve taleplerin daha hızlı değerlendirilmesi amacıyla İstanbul’un 3 değişik lokasyonunda birimlerin olduğundan bahseden Karabayır, vatandaşların zaman zaman aracı kurumları devreye sokarak işlerinin yürütülmesi sonucu bir takım aksaklıkların meydana gelmesinden bahsetti. Yanlış anlaşılmalar ve eksik bilgilerden dolayı firma sahibi ile bir iletişim probleminin meydana geldiğini, bunun önüne geçmek için firma sahiplerinin kendileri müracaat etmesi sonucunda işlemlerin daha sağlıklı ve hızlı yürütülmesine meydan vereceğinden söz eden Karabayır, konuşmasının ardından katılımcıların sorularına cevap verdi.

#İBB #MATKİM #MustafaKemalKarabayır #RuhsatDenetim #İBBzabıta #BelediyeZabıta #RolModel #Ödül