Anasayfa » Ambalaj » Matset Interpack’te Değişimi Gösterecek

Matset Interpack’te Değişimi Gösterecek

HP ve Scodix firmalarının ürünleri sergileneceği 850m2’lik stand alanında, Türkiye’den gelecek ziyaretçiler ağırlanacak ve tüm yeni teknolojiler hakkında detaylı bilgiler verilecek.

Matset A.Ş., 08 – 14 Mayıs 2014 tarihleri arasında Almanya – Düsseldorf şehrinde düzenlenecek Interpack 2013 fuarına temsilcisi olduğu iki firma ile katılacak. HP ve Scodix firmalarının ürünleri sergileneceği 850m2’lik stand alanında, Türkiye’den gelecek ziyaretçiler ağırlanacak ve tüm yeni teknolojiler hakkında detaylı bilgiler verilecek. Matset A.Ş’den konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

HP Indigo Gelecekte Ambalaj Pazarını Hedefliyor

“Interpack 2014 fuarında 13. Hall E94 ve C77 numaralı standlarda yer alacak olan HP ambalaj sektörüne yönelik en yeni dijital çözümlerini katılımcıların ilgisine sunacak. Label Expo 2013’te lansmanları ve ön satışları yapılan ve Beta kurulum süreçleri başarıyla tamamlanan HP Indigo 20000 ve HP Indigo 30000 dijital ofset baskı makineleri fuar alanına kurulacak ve ziyaretçilere canlı demolar yapılacaktır. Ayrıca dar etiket ve küçük ebatlı esnek ambalaj pazarında gücünü ıspatlamış HP Indigo WS6600 bobin dijital ofset baskı makinesi ve çeşitli ikinci parti partnerlere ait çözümler sergilenecektir.”

HP Indigo 20000

“İlk olarak 2012 Drupa’da sergilenen, esnek ambalaj ve etiket sektörüne yepyeni bir boyut kazandıracak olan HP Indigo 20000 modeli fuarda ziyaretçilerin ilgisine sunulacaktır. Ticari satışa hazır olan HP Indigo 20000, 760 mm eninde ve 736 x 1100 mm baskı alanına sahip,10 – 250 mikron kalınlık aralığında esnek ambalaj üretimi için tasarlanmış bir dijital ofset baskı makinesidir. In-line priming (ILP) ünitesi sayesinde film, (PE, PET, BOPP, CPP, PA, PVC, OPS), kağıt, alüminyum malzemelere rahatlıkla baskı yapabilir. Sahip olduğu 7 baskı ünitesini çok esnek bir şekilde kullanarak CMYK + OVG renklerine ilaveten örtücü Beyaz, Metallik Gri ve her türlü özel hazırlanmış Pantone rengini desteklemektedir. HP Indigo, 4000 ve 6000 serisi bobin makinelerinde edindiği tecrübeyi geliştirerek sektörün gidişatını tamamen dijitale yönlendirecek bu makine Interpack 2014’e damgasını vuracaktır.”

HP-Indigo-30000HP Indigo 30000

“Baskı dünyasına yön verecek bir diğer makine ise HP Indigo 30000 modelidir. Ticari satışı 2015’te başlayacak olan bu makine, 750 x 530 mm kağıt ebadı ve 200 – 600 mikron kalınlık aralığında, karton ambalaja yönelik bir makinedir. Sürekli değişen müşteri talepleri doğrultusunda karton ambalaj sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilen bu makinede 7 renk (CMYK + OVG) konfigürasyonundadır. İhtiyaç duyulduğunda Beyaz ve özel Pantone renkler kullanılabilir. Sahip olduğu In-line Priming (ILP) ünitesi sayesinde kağıt malzemelerin yanında plastik, metalize vb. her çeşit malzemeye baskı yapılabilmektedir. Tüm dengeleri değiştirecek olan bu iki makine fuarın yıldızı olmaya aday olacaktır.”

HP Indigo WS 6600

“HP Indigo WS 6600 makineler, resmi olarak 2009 Labelexpo’da piyasaya sunulan WS6000 modelinin güncellenmiş halidir. Geçen beş sene zarfında çok çarpıcı bir satış grafiğine ulaşarak sektöründeki üretim hacminin büyük bir kısmını üstlenmiştir. Şu anda çalışan 7.000’den fazla HP Indigo sistemin 900’e yakını bobin makinelerdir. Bunlardan 300’e yakını HP Indigo WS 6X00, kalan 650’e yakını HP Indigo WS 4X00 serisi makinelerden oluşmaktadır. Bununla birlikte karton etiket sektöründe kullanılan tabaka modellerini de dikkate alırsak etiket sektöründe kullanılan Indigo sayısı 2.000’lere ulaşmaktadır. Bu istatistikler sonucunda HP Indigo, etiket/ambalaj sektöründeki dijital pazarın en büyük pazar payına sahiptir.

4 renk 30 mt/dk, EPM ile 40 mt/dk, 1-2 renk 60 mt/dk sürati ile HP Indigo WS 6600, kısa tirajdan, orta tiraja doğru ciddi bir atılım yapmıştır. 317 x 980 mm baskı alanı ile çok çeşitli sektörler için cazip montaj imkanı sağlanmıştır.”

HP Indigo, Etiket ve Ambalaj için Özel Renk Yönetim Sistemi ile Çalışıyor

“Esko renk yönetim sistemi ile çalışan HP Indigo dijital ofset baskı makineleri, kalıp, blanket ve mürekkep üçlüsü ile tramlı ofset baskısı yapmaktadır. Etiket sektöründe çok önemli olan renk tutarlılığı ve renk yakalama konusunda baskı standart marjları içinde hatasız çalışır. Pantone tarafından tescillenmiş Pantone kataloğundaki renkleri, metalize ve florosan haricinde tümüyle basabilmektedir. Ayrıca yoğun kullanılan özel renkler için, sipariş üzerine mürekkep temini veya fabrikanızda kendi mürekkebinizi karıştırma imkanı sağlamaktadır. Şeffaf ve metalize malzemeler için büyük bir fark yaratan örtücü Beyaz mürekkep özelliği, uygulama alanlarını büyük ölçüde genişletmiştir.

Her türlü etiket, kuşe, film, IML, sleeve, karton, pütürlü kağıt gibi çok çeşitli malzemeye baskı yapılabilmektedir. CMYK işleri daha tasarruflu bir baskı modu olan EPM (Geliştirilmiş Verimlilik Modu) ile CMY halinde basabilme özelliğine sahiptir. Bu özellik ile baskı hızı %33 artarken, baskı maliyeti %14 oranında azalmaktadır. Fiyatlandırma sisteminde renk yoğunluğunun fiyata bir etkisi yoktur. Etiket ambalaj dünyasında 4 rengin toplam kaplama alanının çok yoğun olduğu düşünüldüğünde, çözüm olarak ekonomiktir.”

HP Indigo Çözüm Ortağı Scodix

Scodix-Ultra“Matset A.Ş.’nin Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Scodix, Interpack 2014’te HP standında yer alacaktır.

Scodix SENSE™ sistemleri, S75 (530×750 mm), S75 PRO (yüksek çıkışlı, 530×750 mm) ve S52 (530×353 mm) ve en yeni yüksek hızlı modeli ULTRA olmak üzere 4 ana gruba ayrılmıştır.

Geliştirilmiş inkjet sistemi sayesinde sektördeki en yüksek kabartma efekt uygulamasını yapabilen bu sistem, 250 mikron kalınlığa kadar kabartma polimer uygulayabilmektedir. Bu sistem, %1-100 arasında değişken yoğunluklarda uygulama yapabilir ve 135-675 gr/m2 aralığında her türlü tabaka malzemeyi işleyebilir. Scodix patentli kameralı kontrol/hizalama sistemi ile her sayfaya yapılacak uygulamanın kusursuz bir biçimde olması gerektiği yere hizalanması sağlanır. Sistemin dijital tabanlı olması, değişken datalı ve barkodlu uygulamaların ilave uğraşlar gerektirmeden kolayca yapılabilmesini sağlar.”

Değişim büyüyecek

“Ticari baskı endüstrisinin hızla dijitalleşmesinden etiket ve ambalaj sektörü de etkilenmektedir. Gerek HP Indigo gerek Scodix veya diğer çözüm ortaklarımız ile bu pazardaki potansiyelin farkındayız ve gelecek planlarımızı bu alandaki dijital çözümlere doğru yöneltmiş bulunmaktayız. Matset A.Ş. olarak Interpack 2014 fuarını büyük ebatlı etiket ve ambalaj sektörünün dijitalleşmeye başladığı bir fuar olarak kabul ediyor ve bu değişimin hız kazanarak büyüyeceğini öngörüyoruz.”