Anasayfa » Dijital » Matset Labelexpo’da Dört Ayrı Standda Yer Alacak

Matset Labelexpo’da Dört Ayrı Standda Yer Alacak

Önder-BABATAŞÖnder Babataş, HP Indigo etiket ve sonlandırma makineleri Satış Temsilcisi, MATSET A.Ş

Matset A.Ş., uzun yıllardır etiket/ambalaj pazarına yönelik üretim ekipmanları tedarik etmekte ve sektördeki gelişimleri yakından takip ederek yeni teknolojilerin Türkiye pazarına girmesini sağlamaktadır. Bu yıl 29 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında Belçika’nın Bürüksel şehrinde düzenlenecek olan Label Expo 2015 fuarında da HP Indigo, Orthotec, AB Graphics ve MPS firmaları ile birlikte yer alacaktır. Bu şirketlerin ürünleri hakkında şu bilgileri verebilirim:

HP Indigo

2011 ve 2013 yıllarında büyük ilgi gören HP Indigo Dijital Baskı Makinelerinin bu yılki fuarda da dikkatleri üzerine çekeceği aşikardır. 5C200 standında konumlanacak olan HP Indigo, fuarda en büyük alana sahip firma olacaktır.

2011 Label Expo fuarında dijital ile yeni yeni tanışan etiket/ambalaj sektörü 2013 yılına gelindiğinde büyük oranda dijitalleşme eğilimi göstermiştir. Bunun en yakın kanıtı olarak HP Indigo’nun 2011 ve 2013 yıllarında kurduğu standların büyüklüğü ve bu standların gördüğü yoğun ilgiyi gösterebiliriz. Label Expo 2013 tamamiyle dijital çözümlerin egemenliğinde geçmiştir.

Indigo, ilk lansmanının yapıldığı 1993 senesinde 1 milyar A3 oranında üretim yapmışken 2013 yılında bu ordan 20 milyar A3 seviyelerine gelmiştir. Buna ek olarak dijital sistemlerin ofset ve diğer konvansiyonel sistemlerden aldığı pazar payının katlanarak artmasında HP Indigo sistemlerinin katkısı göz ardı edilemez.

Tüm dünyada dijital etiket pazarı hızla büyürken Türkiye pazarında da durum aynıdır. HP Indigo baskı sistemleri Türkiye dijital etiket pazarında %75’lik pazar payı ile açık ara lider konumdadır.  Gerek makinelerin üretkenliği ve renk tutarlılığı gerekse büyük son kullanıcı firmalar ile HP arasında yapılan global anlaşmalar sayesinde HP Indigo kullanıcıları rakiplerinden birkaç adım öndedir.

HP Indigo rakipleri ile karşılaştırıldığında çarpıcı avantajlara sahiptir. Sahip olduğu 7 renk ile çok geniş bir renk evreni sunar. Dahili astarlama (ILP) ünitesi ise her tip malzemeye baskı yapılmasını sağlar. Kullandığı mürekkep yapısı gereği çok ince pigmentlerden oluşmaktadır. Bu sebeple çok detaylı ve ince baskılar yapılabilir. Model model incelendiğinde ise her tür üretim ve işletme tipine yönelik uygun çözümleri bulunmaktadır.

HP Indigo WS4600; Dijital Etiket Üretimine Atılan İlk Adım

WS4600HP Indigo WS4600 dijital bobin ofset baskı makineleri, ilk nesil 4000 makinelerin yükseltilmiş modeli olarak, HP Indigo’nun etiket ambalaj sektöründeki yükünü çeken, dijital dünyaya adım atmak için daha ziyade giriş makinesi olarak konumlandırılmış bir sistemdir. Firmaların kısa ve orta tirajlı etiketlerini çok yüksek kalite ile basmasını ve üretim kapasitelerini arttırmasını sağlar. Sahip olduğu yüksek renk tutarlılığı ve renk yönetimi becerileri sayesinde firmaların mevcut sistemleri ile kalibre edilerek aynı renk dilini konuşması sağlanır.

HP Indigo WS6800; Etiket/Ambalaj Pazarının Dijital Yüzü

HP-Indigo-WS6800HP Indigo’nun etiket/ambalaj dünyasına yönelik amiral gemisi olan HP Indigo WS6600 modelinin upgrate edilmesi ile piyasaya sürülen HP Indigo 6800, yüksek üretim hacmi ve 7 renkli baskı becerisi ile tüm etiket/ambalaj ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek kapasitede bir dijital sistemdir. HP Indigo tarafından özel olarak geliştirilmiş ElectroInk® mürekkepleri sayesinde rotogravür kalitesinde baskılar yaparken dijital dünyanın getirdiği kolaylıklar ile toplam üretim hacmi ve verimliliği artmaktadır. CMYK’ya ilaveten Turuncu, Yeşil ve Mor renkler ile baskıda 7 renk kullanılarak Pantone® kataloğu %97 oranında karşılanabilir. Ayrıca etiket dünyasında büyük bir önemi bulunan yüksek örtücülüğe sahip Beyaz Mürekkep ile özellikle şeffaf ve metalize film malzemelere benzersiz baskılar yapılabilir.

Büyük Baskı Alanı

HP Indigo WS6800 dijital bobin ofset baskı makinesi sahip olduğu 320×980 mm baskı alanı ile etiket üretiminin yanı sıra esnek ambalaj, karton ambalaj vb. çok çeşitli sektörlerin kullanımına uygundur. Fiyatlandırma sisteminde renk yoğunluğunun fiyata bir etkisi yoktur. Bu sebeple etiket/ambalaj gibi çok yoğun renk kullanılan sektörler için ekonomik bir çözümdür.

12-450 mikron Arası Tüm Malzemelere Baskı

HP Indigo WS6800, sahip olduğu ILP (In-line Primer) ünitesi sayesinde şeffaf veya opak film, PP, OPP, PE, PVC vb. malzemelere sorunsuz bir şekilde baskı yapabilmektedir. Eşsiz bir uygulama esnekliğine sahip bu sistem ile etiket, esnek ambalaj, shrink sleeve, IML ve karton ambalaj tipinde üretimler sorunsuzca gerçekleştirilebilir. Ayrıca bu sistem üretim sürecinde baskı altı primer ve corona uygulamasını inline olarak yapılmasını sağlayarak işçilik ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Kusursuz Renk Yönetimi

Etiket  ve ambalaj dünyasında renk yönetiminin önemi göz ardı edilemez. Tüm bu mücadelede HP, işin profesyonellerinden destek alarak sistemlerinin kusursuz olmasını hedeflemektedir. Bu sebeple HP Indigo dijital bobin ofset baskı makineleri ESKO tarafından geliştirilmiş baskı öncesi ve renk yönetimi sistemleriyle donatılmıştır. Yine ESKO tarafından geliştirilen Color Kit sayesinden kullanılan malzemelere yönelik renk profilleri oluşuturulabilir. Color Kit’in dahili spektrofotometresini kullanarak Pantone® tutarlılığını sağlayabilir ve kusursuz renk yönetimi ile baskı firelerinizi azaltarak müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

“Kaliteli Baskı” ve “Tasarruf” Aynı Cümle İçinde; EPM Baskı Modu

EPM (Enhancement Productivity Mode), CMYK işleri CMY halinde basabilmenize olanak sağlar. Baskıda siyah (K) rengin çıkarılması ile %33 oranında daha hızlı bir üretime sahip olurken 4 renk baskıya göre %15 daha ucuz baskı maliyeti ile tasarruf edilir. Böylece hem zaman hem de maliyet bakımından rekabet şansı artar. Tabaka makinelerde başarı ile uygulanan EPM baskı modu, bobinden çalışan etiket baskı makinelerinde de önemli bir avantaj sağlamaktadır. Çok koyu bir siyah zemin içermeyen ve 8 puntodan küçük olmayan yazılarda kolaylıkla kullanılabilir. 4 renkli baskı hızı 30 mt/dk iken EPM modunda baskı hızı 40 mt/dk olmaktadır. 1-2 renk baskılarda ise sahip olduğu 60 mt/dk’lık üretim kapasitesi ile alanında rakipsizdir.

HP Indigo 20000; Esnek Ambalaj Pazarının Dijital Geleceği

drupa 2012 fuarında lansmanı yapılan HP Indigo 20000 baskı makinesi 2014 senesinin ikinci yarısında ticari olarak piyasaya sürülmüştür. Esnek ambalaj dünyası için dizayn edilen HP Indigo 20000, 10 – 250 mikron aralığında her türlü esnek ambalaj malzeme ile çalışabildiğinden, ambalaj dünyasının az tirajlı işleri, test pazarlama dediğimiz ürün çeşitliliği ve prova baskılar için dizayn edilmiştir.

4 renk 35 mt/dak, EPM 3 renk 45 mt/dak ve 5 renkte 27 mt/dak sürati ile verimliliği dijital makineler içinde rakipsizdir.

736 x 1100 mm baskı alanı ile, günümüz ortalama gravür ebatlarından bile daha büyük baskı alanı ile yakın zamanda ambalaj dünyasında çığır açacağını düşünmekteyiz. Label Expo 2013 sonrası yapılan ön satışlar ve kurulan Beta makinelerin başarılı performansını baz alacak olursak Label Expo 2015 fuarından sonra gelecekte bu sistemlerin esnek ambalaj sektörünü domine edeceğini söyleyebiliriz.

Sonlandırma Sistemlerinde İngiliz Kalitesi; AB Graphics International

6A37 numaralı alanda sizleri bekleyen AB Graphics firması 2009 yılından beri Matset A.Ş. tarafından temsil edilmektedir. ABG ürünlerini Digicon, Omega ve Vectra olmak üzere üç ana grupta toplayabiliriz.

Digicon

Dijital etiket baskı çözümlerine yönelik sonlandırma sistemlerinde dünya lideri olan Digicon serilerinin son modeli Series 2 modelidir. Tamamiyle modüler bir yapıya sahip olan modeller, full veya semi rotary flekso baskı, kesim, flat bed veya rotary serigraf, sıcak – soğuk yaldız, In mould kesim, UV kurutma, hava kurutma, ilaç etiketi kontrol, semi rotary gofraj, korona, tabakalama, arka kesim, delam – relam, lazer kesim gibi opsiyonlar ile kendi segmentinin en kapsamalı makinesidir. Ayrıca gün geçtikçe önem kazanan Körler Alfabesi (Braille) basabilme becerisi ile benzersiz uygulama çeşitliliği sağlamaktadır.

full_machine_on_white.fw_Digicon Lite ise kompakt, basit ve ergonomik yapısı ile dijital baskı dünyasına yeni giriş yapmak isteyenler için idealdir. Labelexpo 2011’de lansmanı yapılan bu sistem vernik, flekso baskı ve kesim için dizayn edilmiş yeni modeldir.

Digilam – Digicoat, çok yüklü dijital baskısı olan ambalaj firmalı için hazırlanmış laminasyon ve lak makineleridir.

Omega Geri Sarım ve Kontrol Makineleri

330 / 430 / 530 mm web enlerinde 300 – 400  mt/dak maksimum hıza sahip SRI geri sarım ve kalite kontrol makineleri, stroboskop, eksik etiket, bayrak ve ek dedektörü, rotary bıçak, Flytec kamera sistemi ile % 100 kontrol gibi çeşitli opsiyonlarla ihtiyaçlara göre dizayn edilebilir.

Omega Sonlandırma Hatları

330 / 430 / 520 mm web enlerinde üretilebilen Omega sonlandırma hatları, modüler yapısı ile en basit çözümden, güvenlik ürünlerine, RFID çözümlerinden katlamalı ve turret geri sarımlı modelleri ile tamamen isteğe göre üretilebilir. En çok kullanılan opsiyonlar olarak aşağıdaki özellikleri sayabiliriz.

Asansörlü ve web rehberli 1.000 mm besleme

10” – 24” rotary kesim

Hızlı değiştirilebilir UV flekso istasyonları

Sıcak hava kurutma

Kontrol ünitesi

Atık sarım

Bıçak – Jilet dilme

Re –register kontrollü rotary kesim ünitesi

Konveyör

Ink Jet

Laminasyon

Manyetik bant atma

B Bunch katlama

Bobin sonu işaretleme

Arka kesim

Turn Bar

Kendinden yapışkanlı pul hatları

RFID Hatları

Omega sonlandırma hatlarına eklenebilen RFID aplikasyon üniteleri ile, basılmış etiket açma, RFID çip-anten yapıştırma ve taşıyıcıyı kapatma uygulamasının yanı sıra, Inline veya offline olarak RFID kontrol sistemleri eklenerek ürün hatasız olarak üretimden çıkar.

Vectra Durmaksızın Kuka Sarım Sistemleri

330 / 430 / 510 mm web enlerinde üretimi olan Turret sarıcılar, özel iz bırakmayan Hot Melt yapışkanlı veya yapışkansız modelleri ile  tamamen ihtiyaçlara göre imal edilebilen aşağıdaki modellerden oluşmaktadır.

LCTR – 4 şaftlı ekonomik model

ECTR – 4 şaftlı servo motorlu model

STR – 4 şaftlı gelişmiş aplikasyonlu model

STRS – 4 şaftlı Turn bar özellikli model

HDTR – 2-4 şaftlı ağır işler için güçlendirilmiş model

GTR – 4 kollu yapışkansız ve masurasız model

SGTR – yapışkansız gelişmiş aplikasyonlu model

Fleye Vision Kamera Kontrol Sistemleri

Fleye vision kameralı baskı kontrol sistemleri yüksek performanslı, komple bir kontrol sistemi sunar.  Kendi ihtiyaç ve hassasiyetinize göre oluşturabileceğiniz sistemde, etiket, folyo, ambalaj, kitapçık vb gibi üretimlerde mükemmel fiyat – fayda oranı ile ürün geri alımına son vermek artık elinizdedir. 2K – 8K çözünürlük. 0.01 mm2 ölçüm imkanı ile en keskin kontrol ihtiyacınız karşılanmaktadır.

Orthotec

7B17 numaralı stantta sizleri ağırlamaya bekleyen Orthotec, diğer Label Expo fuarlarında olduğu gibi, bu yılda ürünlerini sergilemeye devam edecektir. Ofset etiket makinelerine artan talebi göz önüne aldığımızda CFT3536 modelimizi görebilirsiniz.

Orthotec Semi Rotary Ofset Baskı Makinesi CFT3536

Baskı Ebadı: 350 x 360 mm

Dokunmatik ekrandan bilgisayarlı istasyon register ayarı

Her istasyonda servolu register ayarı

Var-gel soğutma

Her renk istasyonunda 3 servo ve 3 inverter ile üst düzey bilgisayar kontrolü

Bilgisayardan otomatik olarak kullanılmayan istasyonda mürekkep, form, nemlendirme ve blanket merdanelerini devreden çıkartma

Kelepçeli blanket sistemi

Alman Bosch Shaftless Servo ve Taiwan bilgisayar yazılım teknolojisi

Kolay kullanım için raylı kontrol panel

Orthotec SRFD 3030

Silkscreen baskı

Sıcak yaldız

Die – cut

MPS_EF-Flexo-machineMPS, Fleksoda Kalite

Bir yılı aşkın bir zamandır Türkiye temsilciliğini yaptığımız MPS firması bu yılki Label Expo fuarına en iddialı hazırlanan flekso üreticisi konumundadır. 11C20 numaralı stantta sizleri bekleye MPS, etiket üreticilerinin hayallerini kurduğu flekso ve dijital baskının birleşimini MPS EF SYMJET modeli ile birlikte ilk defa Label Expo 2015 te beğenilerinize sunacak. Beyaz opsiyonu ve 6 renge kadar çıkabilen inkjet baskısını flekso ile buluşturan MPS, bu ürününün yanı sıra MPS EF ve MPS EB etiket baskı makinelerini de inceleme fırsatınız olacaktır.

Matset ekibi olarak sizleri Label Expo da ağırlamaktan mutluluk duyarız.