Anasayfa » Aktüel » Melisa Matbaacılık Sürdürülebilir Kalitede TOYO’ya Güveniyor

Melisa Matbaacılık Sürdürülebilir Kalitede TOYO’ya Güveniyor

Faaliyetini İstanbul Topkapı’da 3 bin metrekarelik alanda sürdüren ve kitap baskısında uzmanlaşmış bir matbaa olan Melisa Matbaacılık, hızlı üretim sürecinde TOYO matbaa mürekkeplerine güveniyor. Matbaanın ortağı İlhan Ergül, aldıkları hizmet ve özenli takipten dolayı TOYO’nun vazgeçilmez olduğunu, anlatıyor: “Baskı makinelerimizde TOYO kullanıyoruz. Kesinlikle başka mürekkep kullanmıyoruz. Bunun da önemli bir sebebi var: Normalde bir matbaada tavan yüksekliği 5 buçuk 6 metre civarında olmalı. Bizim matbaamızda ise bu yükseklik 3 metre. Yeterince hava sirkülasyonu sağlayamadığımız için mürekkep ile ilgili olarak sürekli bir problem yaşarken Toyoink’ten Satış Uzmanı Hakan Okyaz bizi ziyaret etti. Şirketin bu konuda özel bir çalışması oldu. Bu problemimizi çözmek için denemeler yaptılar ve özel bir seri geliştirdiler. Baskı kapasitemiz ve gerçek baskı rakamlarımız oldukça yüksek. Bu hızlı çalışma temposu içinde kullandığımız her malzemenin sıfır sorun ile kullanılması gerekiyor. TOYO, bize özel çalışması ile mürekkepte sıfır sorunu kazandırdı. Biz de bu sebeple TOYO’ya bağlılığımızı açık bir dille ifade edebiliyoruz. Sık sık ziyaretlerde bulunuyorlar. Kendi ürünlerini bizim makinelerimizde ilk günden bu yana problemsiz çalışmasına rağmen halen denetliyorlar. Böylelikle bizim mürekkebe ilişkin endişelerimiz olmasına fırsat vermeden en iyi biçimde iş ortağımız gibi destek veriyorlar.”

Ergül, 41 senedir matbaa piyasasında. İşe 1976 yılında Çemberlitaş’ta Taşdirek Çeşme sokaktaki Lale Mücellithanesinde başladığını anlatan Ergül, Güven Mücellithanesi’nde de çalıştıktan sonra Melisa Matbaası’na geçmiş. 20 yılı aşkın süredir aynı binada çalışan matbaa, binanın girişindeki dükkânda bir ofset, bir kırma ve bir bıçak ile başladığı üretimine bugün binanın tamamını kullanarak 3 bin metrekarede üç adet çok üniteli Komori ve 6 adet perfektörlü 1+1 ofset ile baskı yapıyor. Ergül, “bu matbaa kendi kendini büyüttü”, diyor. Tam hat olarak eksiksiz bir mücellit parkurunu sahip olan ve 80 kişiye istihdam sağlayan matbaada günde 50 – 60 bin kitap (650 – 700 bin forma) üretiliyor. Matbaanın gerçek üretim kapasitesi ise günlük 100 bin kitap. Ergül’den bu kapasitede bir kitap üretimi rakamı duyunca ister istemez “Türkiye’de kitap okunma rakamları düşüyor efsanesi” aklımıza geliyor. Ergül, kitap piyasasının daralma yerine tam tersine büyüdüğünü anlatıyor:

“Kitap pazarı büyüyor”

İlhan Ergül, Melisa Matbaası Ortağı

“Piyasada konuşulduğu gibi kitap tirajları düşmüyor. Her gün en az 55 – 60 bin kitap biz üretiyoruz. Günde 100 bin kitap kapasitemiz var. Her geçen gün artan bir üretimden bahsediyorum. Çeşitliliğin arttığından bahsedebiliriz. Biz ağırlıklı olarak Türk yazarların Kültür kitaplarını basıyoruz. Çoğunlukla Alfa yayınlarının kitapları. Burada yeni bir trend var. Bir kitap piyasaya ilk önce mesela 25 lira fiyatla çıkıyor. Daha sonra mini boyu pazara sunuluyor, mesela 13 liraya. Bilahare cep boyu çıkıyor, 10 lira. Dolayısıyle herkes bütçesine göre kitap okuyabiliyor. Bu trend kitap okunma rakamlarını yükselten ve dolayısıyla üretim rakamlarını da yükselten bir yöntem. Bir de bunun dışında büyük marketler için kitaplar üretiyoruz. Sadece bir markete her hafta 100 bin tane kitap yolluyoruz ki bu sadece bir market. O kitap markette de 6.90’a satılıyor. Böylelikle kitap yaygınlaşıyor, herkes okuyor.”

Yeni teknolojiye yatırım

Bu kadar hızlı bir sirkülasyona sahip matbaanın elbette otomasyona da ihtiyacı da olacaktır. Bu sebeple yönelttiğimiz soruya Ergül’den aldığımız cevap şaşırtmıyor. Melisa Matbaacılık renk yönetiminden CIP’ine tam otomatik kalıp hazırlamaya kadar otomasyona yatırım yapmış durumda. Ancak Ergül yine de ustalığın önemine dikkat çekiyor. Otomasyon bir kenara yeni makine yatırımının ustadan sonra geldiğine inandığını, anlatıyor:

“Makinelerimiz çok yeni olmasa bile temiz, bakımını yapıyoruz. Ben ustalıktan geldiğim ve işi bildiğim için ve işimi bizzat yönettiğim için sorunsuz çalışıyoruz ve aslında sıfır makineye karşıyım. Hani Anadolu’da bir söz var ‘ustanın çekici bin kuruş’ diye. Önemli olan ustalık. Piyasada herkes yeni makineler alıyor. Tabi herkes her şeyin en iyisine lâyık. Gücü varsa her sene değiştirsin. Ama bugün makineye milyon liralar verip de kitabın formasını mesela 25 yerine 50 kuruşa basıyorum derseniz kimse size yeni makineniz var diye iş getirmez. Ama usta iseniz en iyi baskıyı yapabiliyorsanız her zaman müşteriniz vardır.”

Son zamanlarda usta bulmanın zorluğuna da dikkat çeken Ergül’e katılıyoruz. Gerçekten yetişmiş insan bulmanın zorluğunun yanı sıra yetiştirilecek eleman bulmak ta çok kolay değil. İşte bu yüzden yetiştirilmek için çok hazır mezunlar veren Liselerimize destek vermenin önemi de böylelikle ortaya çıkıyor. Bu yüzden İlhan Ergül gibi piyasada yetişmiş üst seviyede ustaların yönettiği matbaaların varlığı da endüstrimiz için önemli. Türkiye’deki kitap okuma rakamlarına ilişkin aldığımız güzel haberlere sevinerek ayrıldığımız Melisa Matbaacılık’a başarılarının devamını diliyoruz.

 

#ToyoInk #melisaMatbaa #Alfayayinlari #IlhanErgul #Murekkep #Kitap #Matbaa #Baski