Anasayfa » Aktüel » Menfaatlerinizi Korurken
MatbaaTeknik

Menfaatlerinizi Korurken

Menfaatlerinizi Korurken

Son yirmi yıldır sorunumuz bu…

Tedarikçinin de matbaacının da ortak sorunu…

Elbirliği, güç birliği, ortak çalışma hilafına adına ne derseniz deyin, sıfıra yakın alçak sürünme halinde bir endüstri…

Problemin adı: Fiyat kırma

En ucuza basma, en ucuza satma…

Elbette her şeyin olduğu gibi baskılı malzemenin de ucuzu ve pahalısı ve elbette sarf malzemenin de ucuzu ve pahalısı var…

Problem, bedelinin, ederinin altında satma…

Ya da satılan düşük bedelli ürünü yüksek bedelli ürün ile aynı evsafta sanma ve sandırma problemi…

Bu sefer kendi işimin üzerinden gideyim de kimse alınmasın;

Aylık yayın çıkartıyoruz. Bu yayının içeriğine özen gösteriyor, özel haber üretiyor, piyasayı daha yakından takip için seyahatler ve daha yüksek şarjlı mesailer yapıyoruz.

Yayınımızı piyasanın bilinen en iyi kâğıdına basıyoruz. Sayfaları dağılmasın diye iplik dikiş ile ciltliyor, baskı öncesinde renk ayırımı yapıyor ve dergi baskısı konusunda kalite çizgisi yüksek kalite yatırımlarını tamamlamış iyi bir matbaada ilaveten özel itina ile baskı yapıyoruz.

Haliyle siz okuyucularımıza hak ettiğiniz iyi bir yayın sunabilmek adına daha yüksek maliyetler getiren tüm bu çalışmaların karşısına;

Basın bültenleri ile donatılmış hatta çoğu zaman bizim yayınımızdan aparılmış, masa başında yazılmış, resimleri internetten indirilmiş çoğunlukla (MATBAA&TEKNİK’in çektiği resimler), tasarımı hakaret düzeyinde kötü, sayfaları dağılmaya meyilli, en ucuz kâğıda basılmış, gerçek bir yayının amaç/amaçları hilafına şişirilmiş, çok resim az metin ile tam deyimiyle boşlukları doldurulmak üzere üretilmiş haber sayfaları ile dolu tirajı düşük, dağıtımı elden bir/birkaç dergi ile de rekabet ortamı oluşturulmaya çalışılıyor. Bir de bu dergilerin isimlerinin başına matbaa kelimesini getirerek hem matbaa sektörüne hem de MATBAA&TEKNİK’e hakaret ediliyor. Bunun adı da biz de varız, biz de ekmeğimiz için çalışıyoruz oluyor.

Tamam, sorun yok. Başta da söylediğim gibi ucuzu da var pahalısı da. Ama elde ipek iplik ile ilmik ilmik dokunmuş kilim ile makinede polyester ipliklerle dokunmuş kilimin mukayesesini yaptırmaya gayret etmek de nedir?

Toptan mı yapıyorsunuz, ucuz malzeme ile mi üretiyorsunuz, yeni yatırımlar yapmadan insan gücü ile eski teknoloji ile mi üretiyorsunuz? Her ne sebepten dolayı ucuz üretiyorsanız üretin ürününüzü bunun muadili pazarda mukayese ettiriniz. En yüksek mürekkep haslığına sahip mürekkep; en iyi hammadde ile üretilerek en ileri teknoloji ile kuşelenmiş kâğıt kullanarak tam otomasyonlu dataları CIP’lenmiş, otomatik renk ölçümü olan makinelerde FOGRA ya da benzeri sertifikanın şartları ile basılmış baskıların pazarında değil.

Hele hele baskı satın almacıları, sizler lütfen masanızda bir kâğıt gramaj ölçüm terazi bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Bakalım işiniz 110 gram kâğıda mı basılmış yoksa daha düşük gramajda üretilmiş, batan gemiden ya da yangından çıkarılmış bir stok kâğıda mı?

Uzar da gider… Saç traşı mahalle berberinde 25 TL’dir, AVM kuaföründe 80 TL. İstediğinizi tercih edersiniz. Keyfinize kederdir. Ama içinde yatırım, emek, teknoloji barındıran ürün ya da ürünleri kafanıza göre satamazsınız.

En iyisi ister tedarikçi ister matbaa, 2018’de ilk işiniz bir ERP ve MIS yatırımı yapmak olsun ki bakalım bu satış fiyatları sizi batmaya mı götürüyor, kazandırmaya mı?

Bütün basım endüstrisinin bahanelerden uzak, adil şartların hâkim olduğu, rekabetin müşterinin para odaklı hassas beyin noktası üzerinden değil teknoloji ve kalite üzerinden yapıldığı bir 2018 geçirmesi dileği ve saygılarımla…

 

 

#MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #Matbaa #Baski #Offset #Dergi #TeknikDergi #MeslekiYayin #istmag #IstanbulMagazin