Anasayfa » Aktüel » MESLEK LİSESİ SEKTÖR MESELESİ 2.0

MESLEK LİSESİ SEKTÖR MESELESİ 2.0

Eğitimler, hubergroup personelinin Sosyal Sorumluluk Projesi olarak tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yapılıyor. Şirketin on iki çalışanı, Genel Müdür Fatih Özgün, Yönetim Danışmanı Fatma Apaydın ve Sosyal Sorumluluk Proje Lideri İnci Yardım ile birlikte bu projede yer alıyor.

hubergroup Türkiye’nin Meslek Lisesi Sektör Meselesi teması ile geçtiğimiz sene ilk kez gerçekleştirdiği eğitim seminerleri ve teknik gezilerinde ikinci sene 20 Ekim itibariyle başladı. Dr. Oktay Duran, İTO Zeytinburnu ve Borsa İstanbul Kavaklı MTAL matbaa bölümleri on birinci sınıf öğrencilerinden öğretmenlerinin seçtiği yedişer öğrencinin yer aldığı seminerlerin ilki İkitelli’deki huber binasında yapıldı. Tüm gün süren eğitimde hubergroup’tan Flekso Esnek Ambalajlar Satış ve Fabrika Müdürü Günay Vatansever filmik malzemeler, Teknik Destek Uzmanı Ali Can mürekkep, Pek Kâğıt şirket kurucusu ve Sahibi Nesrin Kumral, kâğıt seminerlerini verdiler. Program hubergroup laboratuvarında yapılan uygulamalı mürekkep yapım eğitimi ile tamamlandı.

Eğitimler hubergroup personelinin Sosyal Sorumluluk Projesi olarak tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yapılıyor. Şirketin önemli sayıdaki çalışanı bu projede yer alıyor. İkinci yıl başlangıcı dolayısıyla hubergroup Türkiye Yönetim Danışmanı Fatma Apaydın, öğrencilere yaptığı tanışma konuşmasında şunları söyledi:

“hubergroup 1765’de kurulmuş dünyanın kayıtlı ilk mürekkep üreticisi. Biz, hubergroup Türkiye olarak hubergroup Holding ile ortak kurulmuş ve 19 senedir Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirketiz. En önemli misyonumuz eğitim. Hem bu proje hem de sektöre verdiğimiz Ink Academy programları ve Aydın Üniversitesi ile ortak uyguladığımız Matbaa Yöneticiliği Sertifika Programı ile eğitim üzerine yoğun çalışmalar yapıyoruz ve bundan büyük keyif alıyoruz. Burada çok güzel öğrenciler görüyorum. Seminerlerde ve fabrika gezilerinde geçtiğimiz yıl bizimle olan öğrencilerimiz çok dikkatliydiler. Notlar aldılar, sorular sordular ve inanıyorum ki en yüksek faydayı sağladılar. Sizinle de öyle olacağına eminim. Gezdikçe, öğrendikçe mesleğinizi daha çok seveceğinize inanıyorum. Gönlümüz okulunuzu bitirdiğinizde sektörde kalmanızda yana. Ama önemli olan ne seçerseniz seçin kendinizi ortaya koymanız, işinizi severek yapmanız ve en iyisini yapmak için uğraş vermeniz. Hepinize şimdiden başarılı bir dönem geçirmenizi diliyorum.”

Proje gönüllüleri neler söyledi?

Apaydın’ın söz verdiği tüm öğrencilerin kendilerini tanıtmasının ardından söz alan Meslek Lisesi Sektör Meselesi Projesi Lideri İnci Yardım, program hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Bugün üç eğitim ve uygulama ile başlıyoruz. 8 Aralık’ta bir panelimiz olacak. Sektörün önde gelen ve bir zamanlar sizin gibi matbaacılık liselerinde okumuş uzmanları sizlere başarı hikâyelerini anlatacaklar. İkinci dönemde ise fabrika gezileri ile eğitimlerimize devam edeceğiz. Herkes için başarılı bir program olmasını dilerim. Unutmayın, hubergroup olarak her zaman yanınızdayız.” Diğer hubergroup gönüllüleri de şunları söylediler:

Fulya Yaraşan: “Ben geçen senenin enerjisinin bu seneye de aksettiğini görüyorum. Öğrencilerimizin gözleri ışıl ışıl parlıyor. Size çok şey katacak ve geleceğinize yön verecek bir programımız olacak.”

Duygu Tezcan: “Geçen sene çok güzel ve başarılı bir dönem geçirdik. Çok keyif aldık. Öğrencilerimizden gelen geri bildirimler de çok güzeldi. Sizlerin de geçen seneki katılımcı arkadaşlarınızdan aldığı güzel duyumlarla bu sene katılımcı olmak için aday olduğunuzu biliyoruz. Umarım keyifli bir yıl olur. Size önerim; soru sormaktan çekinmeyin. Eğitmenlerimize, bizlere ya da gittiğiniz fabrikalardaki rehberlerinize. Hepinize başarılar dilerim.”

Hülya Kılınç: “Umarım yine başarılı bir dönem geçiririz. Sizlerle birlikte bu eğitimlerde yer almaktan ve sizin gelişiminize katkı sağlamak ve tanık olmaktan mutluyuz. Hepinize başarılar dilerim.”

Muhammet Gündüz: “Programa ve hubergroup’a bu yıl dahil oldum. Arkadaşlarımın tecrübeleri ve geçen yıla dair anlattıkları güzel hikâyeler ile oldukça hevesli olarak aranıza katılıyorum. Hayata bu meslekle başlamayı seçtiniz ve bu meslekte devam edebilmeniz için soracağınız tüm sorulara cevap bulacağınıza inanıyorum.”

Arif Tunç Burgucu: “Geçen senenin ardından bu ikinci yılımız. Bizi kendinize yakın tutun. Aklınıza gelen tüm soruları bize yöneltin. Biz hubergroup ailesi olarak bu program için gönüllü çalışıyoruz ve hep yanınızda olacağız. Eminim hepiniz için faydalı bir program tamamlayacağız. Başarılar.”

Öğretmenler neler söyledi?

Programın bir diğer önemli bileşeni de üç okuldan gelen ve öğrencilerin sorumluluklarını alarak gönüllü olarak programdan istifade etmelerine yardımcı olan matbaa öğretmenlerimiz. Öğretmenlerimizin program hakkındaki görüşleri ise şöyle:

Dr. Oktay Duran MTAL, Aynur Ahtıvar: Öğrencilerim sözleriyle beni çok mutlu ettiler. Hepsi çok başarılı ve sorumluluk sahibi öğrenciler. Onları teker teker seçtik. Aday sayımız bir hayli fazlaydı. Seçmekte zorlandık. Hepsinin başarılarına katkı sağlayacağına inandığım bu program için hubergroup’a teşekkür ederim.

Dr. Oktay Duran MTAL, Serpil Taşkıran: ben üç yıldır hubergroup ile beraberim. Eğitimcinin eğitimi programı ile başlayan beraberliğimiz, geçen seneki program ile devam etti ve bugün aynı programın ikincisi için buradayız. Öğrencilerimizi Aynur hocam seçti ama bugün yaptıkları konuşmalardan sonra iyi niyetleri ve öğrenme tavırları açıkça belli oluyor. Geçen sene çok güzel geri bildirimler almıştık öğrencilerimizden. Bu yıl da öyle olacaktır, inanıyorum. İyi ki hubergroup ailesi var!”

İTO Zeytinburnu MTAL, Özge Beken: Geçen sene de bu projede gönüllü olarak bulunmuştum. Bu projenin öğrencilere çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Okul dışında da görme, sektörün nereye doğru hareketli olduğunu anlama, matbaanın Topkapı’dan ibaret olmadığını fark etme, iş dünyasını ve iş ilişkilerini tanıma, iletişim kurma gibi konularda da anlam kattığını düşünüyorum. Mezuniyet öncesi kendilerine biraz daha doğru yön vereceklerini düşündüğüm için bu projeyi sonuna kadar destekliyorum.”

İTO Zeytinburnu MTAL, Gonca Aydeğer: “Geçen yıl programa ikinci dönem katılabilmiştim. Öğrencilerin matbaa konusunda görsel hafızaları okulda gördükleri ile sınırlı. Ama fabrikalarda iş akışına uygun olarak matbaaları daha yakından tanıyorlar. Toplumda olduğu gibi matbaa deyince öğrencilerimizin de aklına davetiye kartvizit gibi şeyler geliyor. Geçen yıl gittiğimiz matbaada tenekeye bastığımızı da gördüklerinde onları büyük bir sektör olduğumuza inandırabildik. Sizlere çok teşekkür ediyorum ve diğer özel sektör temsilcilerinin de benzer çalışmalar yapmalarını ümit ediyorum.”

Borsa İstanbul Kavaklı MTAL, Özgür Türkeş: “Öğrencilerimiz çok şanslı olduklarını bilmeliler. Biz sadece okula sınırlı kalarak, hiçbir zaman sektöre yetişemeyiz. En önemlisi ise fabrika gezilerinde öğrenecekleri şeyler. Geçen sene öğrencilerimizin bir tedarikçisi olmasına rağmen hubergroup yetkililerinin bile giremediği üretim alanlarına girdiklerini söylersem ne demek istediğimi daha iyi anlatacağım. hubergroup’a çok teşekkür ediyoruz ve öğrencilerimize başarılar diliyoruz.”

İlk eğitim gününün bir de misafiri vardı. Apaydın’ın deyimiyle hubergroup kazanımı. Dr. Oktay Duran MTAL’de on ikinci sınıf öğrencisi olan ve geçen seneki programın ardından staj için hubergroup tarafından seçilen İlayda Değirmencioğlu. Değirmencioğlu, “Geçen sene benim için çok güzel bir deneyim olmuştu. Ön yargıların kırılması için çok önemli bir adımdı. Ben de bazı arkadaşlarımız gibi matbaa bölümünü istemiyordum. Ama şimdi sektörde kalmak ve devam etmek istiyorum. hubergroup’a teşekkür ederim,” diyor.

 

#huberGroup #Egitim #MeslekLisesiSektorMeselesi #FatmaApaydin #InciYardım