Anasayfa » drupa 2016 » Mitra, RMGT 7 Serisi İçin Ümitli

Mitra, RMGT 7 Serisi İçin Ümitli

Ömer Bozoğlu: “Biz Türkiye’de 798 mm olan 7 Serisi makinemizin bir hayli popüler olacağını umuyoruz. Biraz daha uygun maliyetleri olan ve daha esnek makineler.”

RMGT, birleşme sonrası yenilenen makine parkı ile drupa’da ilk kez gösterildi. Şirketin Türkiye Temsilciliğini yürüten Mitra A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bozoğlu ile fuar makinelerini ve RMGT ile ilgili olarak Türkiye planlarını konuştuk. Bozoğlu, makinelerin pazara giriş fiyatlarını yeniden düzenlemek için çalıştıklarını, anlatıyor. Bozoğlu’nun anlattıkları ışığında matbaacının çok da ihtiyacı olmayan ve belki asla kullanmayacağı özellikleri konfigürasyondan çıkararak maksimum kaliteyi elde etmesine ve verimli bir üretim için gerekli salt veya minimum bir ofset baskı makinesi ile yatırım ve üretim maliyetlerini düşürmek gayretinde olduklarını, anladık.  Bozoğlu RMGT hakkında şu bilgileri paylaştı:

MATBAA&TEKNİK: RMGT ile ilgili beklentileriniz neler? İki ayrı marka altında ülkemizde makineleri zaten var. Yeni yapı ve marka altında Türkiye pazarında yer alması konusunda ümitleriniz ve gayretleriniz neler?

Ömer Bozoğlu: RMGT için beklentilerimiz tabii çok yüksek. Hedefimiz de öyle. Birleşme teknolojik olarak bir hayli yenilikler getirdi. Daha derli toplu bir makine parkı ortaya çıktı. Bu gelişmelerin de pozitif yönde devam edeceğini ve teknik olarak daha da üstün makineler görmeye devam edeceğimizi, düşünüyorum.

Ama ülkemizin özellikle sektörümüzün ekonomik durumu ışığında, makinelerin geri ödenebilirliği çok kolay olmayabilir. Hepsini bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Biz de RMGT için Türkiye’ye özel bir çalışma yapıyoruz, özel fiyatlar alıyoruz. Makinelerin fiyatlarını daha uygun seviyeye getirebilmek için elimizden gelen ne varsa hepsini yapacağız. Türkiye’de matbaacı makine alırken her şeyi istiyor. Maalesef bunların birçoğu da kullanılmıyor. Bir araba düşünün, birçok opsiyonu ve konforu var. Hız sabitleyicisi, yol asistanı, yokuş kalkış desteği, otomatik arabada manuel vites ve benzeri. Ama biz kullanmıyoruz. Bazen ne olduğunu bile bilmiyoruz. Buna rağmen bu özellikler için daha fazla para ödüyoruz. Bizim amacımız makine konfigürasyonundaki bu gibi çok gerekli olmayan lüks sayılabilecek donanımları çıkararak makineyi ucuzlatmak. Ya da başka bir deyişle pahalı olmaktan çıkarmak. Çünkü kimse matbaacıya –ne kadar pahalı bir makinen var, Ben de sana daha pahalı ve daha çok iş getireyim demiyor.

MATBAA&TEKNİK: Fuar makineleri ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Ömer Bozoğlu: Ana oyuncumuz RMGT 10, altı +lak ve LX versiyonu. yani 1 mm kalınlığa kadar baskı yapabilen LED UV kurutmalı modeli. Ancak söylemem gerekir ki diğer modeller de zaten 0,8 mm’ye basabiliyor. Bu makinenin üzerinde bir takım otomasyonlar var. Register kontrolü otomatik, örneğin. PQS inline baskı kalite sistemi içeriyor. Kamera teknolojisinin gelişimini kullanarak hem renk hem register kontrolü yapıyor. Herhangi bir renk değişimi olduğu zaman operatöre gösteriyor. Toz vb. lekeler sebebiyle bozulmuş tabakalar inkjet ile işaretlenerek ayrılması sağlanıyor. Aynı anda simulchanger dediğimiz 10 renge kadar kalıp değiştirme opsiyonları var. Toplamda sadece 2,48 dakikada tüm kalıplar değiştiriliyor. Özellikle kısa tirajlarda önem arzeden bir yenilik. Bunların bir kısmı tabii pahalı opsiyonlar. Ne kadarını kullanacağız, bekleyip görmek lazım. Burada sergilenen RGMT 9 1050 mm eniyle ve PQS ve LED UV kurutma bu model içinde geçerli. 8 renk ve perfektöre dönüştürülebilen bir makine. PQS çevirme esnasında tabakanın her iki yüzünü de kontrol ediyor.

Biz Türkiye’de 798 mm olan 7 Serisi makinemizin bir hayli popüler olacağını umuyoruz. Biraz daha uygun maliyetleri olan ve daha esnek makineler. Bu pazarın genişleyeceğini öngörüyoruz. Özellikle kapanan web pazarının yapabileceği mesela 8 sayfa hızlı kısa tirajlı işleri bu makineler yapacaktır. RMGT 10 ve 11 gibi makinelerimiz ambalaj sektöründe göreceğimizi düşünüyoruz.”

MATBAA&TEKNİK: 2015 satış rakamlarını da göz önünde bulundurarak Türkiye’de halen sıfır makine satış rakamlarını artırma ihtimali var mıdır? Ticari matbaacıların ikinci ele karşı sıfır makinenin yanında olma ihtimalini değerlendirir misiniz?

Ömer Bozoğlu: Eskisi kadar çok olmasa da elbette sıfır makine satışı devam edecektir. Öncelikle sıfır makine demek satılan makine ile birlikte garanti periyodunu da satın alıyorsunuz demektir. İkinci el makine de böyle bir şansınız yoktur ve sürprizlere açık bir şekilde ilerlersiniz. Sonuçta yatırımın garanti altında olması fiyata yansıyor, yatırımcının bunu dikkate alması gerekir. Biz de Mitra olarak zaten bunun ötesinde fiyatı ne kadar küçültebiliriz diye çalışıyoruz. Mesela panç ünitesinde video ünitesini vb. aksesuarları devre dışı bırakmak istiyoruz. Elbette 2 el fiyatlarına ulaşmak diye bir şey söz konusu değil ancak sıfır bir makinayı rekabetçi koşullarda almanın yollarını inşa etme gayretindeyiz.

MATBAA&TEKNİK: Dijital baskı makinesi yoluna RMGT de girdi. DP7 ile ilgili satıcısı sizin görüşleriniz nedir?

Ömer Bozoğlu: Dijital makine üretimi çok kolay değil. Bunu Türkiye’de ve Dünya’da dijital baskı teknolojisinin ilk konuşulduğu yıllarda yani 20 yıl önce bu makinelerin Türkiye Temsilcisi olarak, söylüyorum. Burada tamamen yüksek voltaj ile elektrostatik bir boya yönlendirmesi söz konusu. Bir seneden daha kısa bir sürede ideal baskı alır bir hale getirilebileceğine pek kanaatim yok. Ancak seneye tekrar bakmak gerekir. Üniter ve güzel bir sistem, likit toner sonunda kurutucu ve ısıtıcısı var. Baskı makineden tamamen kuru çıkıyor. Sonuca ulaşmış bir makine ama Japon hassasiyeti ile biraz daha ağır hareket ediyorlar ve bence de doğru yapıyorlar.

MATBAA&TEKNİK: Burada sergilenen iki makineniz de LED UV’li. Ve artık UV baskı ve onu düşük maliyetlerle hızlı kurutma yöntemleri trend haline geldi. Sizin görüşünüz nedir?

Ömer Bozoğlu: Ortada bir pazar var ama mürekkebi yok. Bu rekabet ortamında önce mürekkebi düşünmek lazım. Yoksa tüm makine üreticilerinin teknolojisi hazır. Ancak mürekkepler konvansiyonele göre 2 – 3 kat daha pahalı. Birçok avantajdan bahsedebiliriz ki tamamı doğrudur ama bizim müşterimizin müşterisi basılı iş için bu avantajları karşılayacak bu parayı vermiyor. Konun gelişimi ve yaygınlaşması için boya üreticilerinin biraz daha gayret sarf etmeleri gerekiyor. Teknolojik olarak değil, mürekkebin maliyetlerini düşürebilmek için.

sakurai-(1)MATBAA&TEKNİK: Kamil Bey, sizden de Sakurai’nin sergisi ile ilgili bilgi alabilir miyim_

Kamil Polat: Bu yıl 70inci yılını kutlayan Sakurai drupa 2016’da üç makine ile yer aldı. OL580SDC (LED-UV), 5 renkli  lak üniteli ofset baskı makinesi; MS80AII, serigrafi baskı makinesi ve MSDR60 LED-UV, bobinden bobine serigrafi makinesi. Bobinden bobine basan bu makine PVC malzemeler ve 188 mikron kalınlığa kadar baskı yapabiliyor. Tek renk bastığı için hassas işlerde ideal bir makine, elektronik devre gibi. Ama bobinden bobine çalışma şartı var. MS80AII, tam tur 50 x70 modelinde. Farklı olarak geliştirilmiş özelliklerden bahsedebilirim. Baskı ebadını 52 x 72’e çıkardı. Kontrol panelini büyüttü. Besleme tablasında bazı yenilikler var. Bir iki ufak tefek düzenleme var ama nihayetinde güzel bir makine oldu. Ofset makinemiz OL 580 SDC ise 60 x 79 ebadında LED UV’li 5 + lak bir makine. 15 bin tabaka/saat hızında kalın gramaj baskı yapabilen bir model. Her iki tarafta da ilgi çeken demolar vardı.

#RMGT #Sakurai #MitraAS #OmerBozoglu #KamilPolat #ofset #tabakaofset #matbaa #baski #drupa2016 #ryobi #mitsubishi