Anasayfa » Ambalaj » Mondi Akıllı Ambalaj Çözümleri Sunuyor

Mondi Akıllı Ambalaj Çözümleri Sunuyor

Uluslararası bir ambalaj ve kağıt grubu olan Mondi, karpuz tedarik zincirindeki taşıma ve stok sorunu çözen ve ürünün satış noktasındaki görünümünü iyileştiren, yenilikçi bir ambalaj çözümü geliştirdi.

Gelişmekte olan ülkelerde, kayıpların %40’ı temelde hatalı taşıma ve depolamadan dolayı tedarik zincirinin ilk safhalarında ortaya çıkıyor.[1] Dünyada üretilen yaklaşık 1,3 milyar ton gıdanın  kabaca üçte birinin kaybolduğu veya çöpe atıldığı göz önüne alındığında, pazarda daha fazla gıda kaybını önleyecek yeni çözümlere ihtiyaç duyuyor.[2]

Halen, kaliteli karpuzlar süpermarketlerde sekizgen kutular, oluklu veya plastik kasalar veya “klasik American Box” kutularda satılıyor. Bununla birlikte, Mondi’nin Watermelon’s Dream projesi, benzersiz dikdörtgen şekli ve içindeki ürünü gösteren penceresiyle standart çözümlere oluklu mukavva malzeme ile benzersiz bir alternatif sunmakta. Ayrıca, katlanabilen   tasarımıyla ergonomik yapısı sayesinde nakliye sırasında kolay monte edilebilir ve istiflenebilir. Böylece bir kamyona %50 daha fazla karpuz yüklenerek nakliye maliyetleri azalır.

Bu çözümün diğer bir faydası da son kullanıcıya sağlanan kolaylıktır. Yeni tasarımı sayesinde, tüketiciler ağır karpuzları süpermarketten eve daha kolay taşıyabilir. Son olarak en önemli özelliklerinden biri de  Watermelon Dream geniş baskı alanı ve mükemmel ürün gösterimi sayesinde daha fazla marka tanıtımı imkânı sağlar. Sonuç olarak, doğrudan rafa yerleştirmeyi sağlayan ideal şekliyle yeni karpuz kutusu çözümü ürünün kalabalık raflarda ayrışmasını sağlar. Konsept Türkiye’deki süpermarketlerde başarıyla uygulamaya konmuş ve küresel pazara çıkmaya hazır hale gelmiştir.

Antalya Seracılık Genel Müdürü Hasanali KOÇ konuyla ilgili şunları söyledi: “Mondi’nin yeni ambalajları, hem perakendeciler hem de tüketiciler için karpuzların taşınması ve depolanmasını basitleştiren akıllı bir al ve git çözümü sağladı. Ayrıca rafta müthiş görünüyorlar. Yeni işlevsel tasarımdan çok memnunuz çünkü tedarik zincirindeki gıda atığını %13 azalttık.”

Mondi ürünlerinin hergün milyonlarca insanını hayatına dokunduğunu söyleyen Mondi Oluklu Mukavva Türkiye Ürün Geliştirme Müdürü Fatoş Adak ise “Watermelon’s Dream, Mondi’nin pazarın kolaylık, satış noktasında farklılaşma ve sürdürülebilirlik ihtiyaçlarına hitap edebilme becerisine mükemmel bir örnek. Mondi ürünleri her gün milyonlarca kişinin hayatına dokunuyor, bu nedenle ürünlerimizin toplumda ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklarda pozitif bir etki oluşturmasını istiyoruz” diyor ve ekliyor:

“Mondi’nin sunduğu kapsamlı ambalaj portföyünün ışığında, daha akıllı paketleme çözümleri tasarlarken tedarikçilerimiz, müşterilerimiz, araştırma enstitüleri ve Mondi Gıda Güvenliği Laboratuvarı’ndan uzmanlarla birlikte dört ana odak noktası belirledik: nakliye/depolama sırasında oluşan hasarı azaltma, raf ve ürün ömrünü uzatma, ambalaj tasarımını gelişmekte olan sosyo demografik koşullara adapte etme ve daha iyi stok yönetimi için paket izlenebilirliği sağlama. Bu unsurlardan her biri Watermelon’s Dream projesinde yer almaktadır. Bu yenilikçi formatı pazara getirmekten dolayı çok heyecanlıyız.”

[1] GIDAYI KURTARIN: Gıda kaybı ve Atık Azaltmayla ilgili Küresel Girişim, http://www.fao.org/save-food/resources/keyfindings/en/

[2] Ibidem.

 

#Mondi #Packaging #SmartPackaging #AkilliAmbalaj #Ambalaj #KarpuzKutusu #HasanaliKoç #AntalyaSeracilik #WatermelonDream #FatosAdak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*