Anasayfa » Baskı Sonrası » Muharrem Köse: “Teslim Süremizi ve Kalitemizi Artırdık”

Muharrem Köse: “Teslim Süremizi ve Kalitemizi Artırdık”

Duplo Dünyada ve Türkiye’de kalitesini ispatlamış bir makina olarak sürekli ihtiyaca göre kendini geliştirmiş ve fiyat olarak da rakiplerinden uygun tutmuş servis olarak da hızlı ve anında hizmet vermiştir.

Aydın’da bulunan İtimat Ofset Duplo 6000i kule tipi, harman, kırım, tel dikiş ve üç ağız kesim makinesi yatırımı yaptı. Şirketin kurucusu Muharrem Köse, Aydın ilinin en iyi matbaalarından olduklarını anlatıyor ve bu pozisyonu korumak ve geliştirmek için de seri, kaliteli ve düşük maliyetle çalışmanın zorunlu olduğunu söylüyor. Duplo 6000i yatırımının altındaki sebep de Köse’ye göre bu:

 

İtimat Ofset hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

Muharrem Köse: İtimat Ofset’i 2000 yılında kurdum. Hedefimiz yatırımdan önce adımızın simgesi olan güveni ve kaliteyi her zaman ön planda tutmaktı. Mütevazi bir matbaa olarak maşalı tipo bir baskı makinası ile başlayıp, küçük adımlarla ama doğru yatırımlarla büyümeye başladık. 2009 yılında ilk büyük yatırımı 2 renkli 50 x 70 Heidelberg SM-74 ile yaptık 2013 yılında kendi yerimizi satın alarak 4 renkli Heidelberg SM-74ü kurduk, 2015 yılında da 2 renkli 36 X 52 SM52’ yi kurduk. Son olarak  çağın gerektirdiği ve ihtiyaç olan doğru yatırımlardan en yenisi de 2017 yılında Duplo 6000i oldu. Bu 20 ünite harman kırım dikiş makinasını satın alarak matbaamızın teslim süresi ve kalitesi bir kat daha arttırdık.

 

Hitap ettiğiniz pazarlara göre üretiminizi değerlendirir misiniz? Teknolojik yenilikleri takip konusundaki görüşlerinizi de öğrenmek isteriz.

Muharrem Köse: Matbaamız % 80 kendi müşteri portföyü, % 20 Ajans, reklamcı tedarikçileri ile Katalog, Broşür, Kitap, Dergi, İnsert ve matbu evrak basımı ve dijital baskı ile Aydın pazarının en iyisine sahip. Teknoloji bugün matbaa konusunda çok ilerlemiş durumda. Tabii ki biz de bu gelişmeleri yakından takip ediyor araştırıyor ve matbaamızın üretimine, kapasitesine ve bütçemize göre tercihlerimizi yapıyoruz.

 

Son olarak Pasifik Trading aracılığıyla yaptığınız yatırımlar nelerdir? Üretiminize kazandırdıklarını değerlendirir misiniz?

Muharrem Köse: Son olarak Pasifik aracılığı ile yaptığımız yatırım Duplo 6000i oldu. Bu makine üretimimize hız kalite ve ürünümüze değer kattı. Rekabetin üst seviye de olduğu bir pazarımız var. İşler hem acil hem kaliteli hem de rakiplerinizden uygun fiyata olacak.  İşte bu hizmeti müşterilerimize sunmak için yatırımlarımızı ve hedefimizi belirliyoruz….

 

Niçin Pasifik ve niçin Duplo?

Muharrem Köse: Matbaamızda 12 üniteli harman katlama dikişli bir Duplo makina ile üretimimiz vardı. Duplo 6000i tercih etmeden önce tabii ki diğer marka makinaları araştırdık. Fakat Duplo Dünyada ve Türkiye’de kalitesini ispatlamış bir makina olarak sürekli ihtiyaca göre kendini geliştirmiş ve fiyat olarak da rakiplerinden uygun tutmuş servis olarak da hızlı ve anında hizmet vermiştir. Önde gelen özellikleri olarak kullanımı kolay, menüsü anlaşılır şekilde tasarlanmış, işten işe geçişte hızlı olmasını sayabilirim ve ayrıca Pasifik şirketinin müşteriye yaklaşımı, verdiği güven duygusu ve doğru yatırım için yönlendirmesi bizim tercihimiz oldu.

DUPLO_06_17_2-(3)

DUPLO 600i Vakumlu Kule Tipi Tabaka Kâğıt Harman ve Tam Otomatik Tel Dikiş Kırım Üç Ağız Kesim Makinası

Kule tipi tabaka kâğıt harman makinaları konusunda faaliyet gösteren ve Türkiye ve Azerbaycan mümessilliğini Pasifik Mümessillik A.Ş’nin yaptığı Duplo (Japonya) firmasının ürettiği Sistem 600i modeli ile kule tipi tabaka kâğıt harman ve tel dikiş kırım makinalarında yeni bir sayfa açtı. Duplo, firması daha öncede her türlü isteğe cevap verebilecek derecedeki esnek yapısı ve modüler olması sayesinde benzerlerine göre daha çok tercih edilmekte idi.  Kule tipi tabaka kâğıt harman makinaları konusunda şu anda dünyadaki en gelişmiş teknolojiyi elinde bulunduran Duplo firması geliştirdiği fan emme sistemi ile çalışan kâğıt sürme sistemi sayesinde tabaka harman makinalarında kesintisiz çalışma imkanı sağladı. Diğer üreticilerin üretmiş olduğu makinalar tek bir vakum pompası ile çalıştığı için herhangi bir arıza durumunda bütün kâğıt yükleme istasyonları çalışmaz hale gelirken Duplo firmasının kâğıt yükleme istasyonlarında kullandığı patentli fan emme sistemi sayesinde sadece arıza veren istasyonun çalışmaması sağlanır. Bu sayede kullanıcı diğer kâğıt yükleme istasyonlarını kullanabilir. Bu özellik zor zamanlarda kullanıcıya büyük kolaylık sağlar. Ayrıca, sessiz oluşu ve düşük elektrik tüketimi ile dikkat çekmektedir. Kolay kullanım, kısa süreli ayar imkanı ve düşük yatırım gerektiren bu sistemin teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.

 

DSC 10/60i Tabaka Harman Makinesi ile neler yapabilirsiniz?

 

 1. Duplo DSC 10/60i model kule tipi tabaka kâğıt harman makinasında 50 – 300 gram, ebat olarak 105 x 148 mm den 350 x 610mm’ye kadar kâğıtları harmanlayabilirsiniz.
 2. 000 takım /saat harman kapasitesiyle kendi sınıfında dünyanın en hızlı harman makinasıdır.
 3. Kule tipi harman makinasının kâğıt besleme istasyonuna kâğıt yükleme kapasitesi 65 mm’dir.
 4. Her bir kule 10 adet kâğıt besleme istasyonundan oluşur.
 5. Duplo DSC 10/60i model kule tipi tabaka kâğıt harman makinasının en önemli özelliği her kâğıt yükleme istasyonunda bulunan patentli fan emme sistemi olup bu sistem sayesinde her yükleme istasyonuna kâğıtlar yerleştirildikten sonra makina bir kez test harmanı yapar ve her istasyondaki kâğıt kalınlığına göre makina kendisini otomatik kalibre eder. Asıl harman işlemi başlayınca eğer farklı kalınlıkta bir kâğıt gelirse veya çift kâğıt alınırsa bu kalibrasyona göre makina ya harman işlemini durdurur veya hatalı seti ayırarak harman işlemine devam eder. Her cepte ayrı ayrı fotosel detektörler bulunmaktadır. Her istasyondan istenilen sayıda kâğıt harmanı yapılabilir.
 6. Kâğıt besleme istasyonlarında kâğıt sürülmesi sırasında herhangi bir problem olursa makina durur, hangi istasyonda nasıl bir problem olduğu ekranda mesaj olarak çıkar.
 7. Kâğıt destesinin havalandırılması önden üflenen miktarı ayarlanabilen hava ile sağlanır. Bu sayede kâğıtların birbirinden ayrılması mümkün olur. Kâğıt kalınlığına göre, her istasyonda ayrı ayrı vakum ayarı yapmak mümkündür.
 8. Insert özelliği sayesinde, en üst ve en alt istasyonlara kapak yapraklarını yerleştirip ara istasyonlardan örneğin 6 yapraklı 50 takımlık bir cilt harmanını çektikten sonra en üst ve en alt istasyonlardan kapakları sürebilirsiniz.
 9. Eğer az nüshalı fakat çok sayıda harman işi varsa, tek kuleyi ikiye ayırarak ve istasyonları birbirleriyle bağlantılı hale getirerek, bir istasyonda kâğıt tükendiği zaman diğer istasyondan beslemenin devam etmesi sağlanır. Bu özelliği sayesinde makina durmadan harman işlemini yapar.
 10. Makinaya istendiği zaman katlama, tel dikiş ve tek veya üç ağız kesim üniteleri ilave edilebilir.
 11. Makinanın her iki tarafı da çıkış için kullanılabilir. Bir taraftan tel dikiş yapılmış ve katlanmış broşürler çıkarken, diğer taraftan sağ-sol toplayıcı ile birbirinden ayrılmış tabaka harman takımlarını istifleyerek toplamak mümkündür.
 12. Makinada hassas çift kâğıt veya eksik kâğıt dedektörleri mevcut olup hatalı harman yapma riskini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca istasyonlardaki sensörlerin hassasiyet derecelerini ayarlamak mümkündür. Kâğıt üzerinde istenilen yerden referans alınabilir.
 13. 600i, DBM–600 bobin tel kullanan tel dikiş makinası 30 yaprak dikiş kalınlığına sahiptir. Duplo DBM-600 tel dikiş kırım ve ağız kesim makinesinde tüm ayarlar otomatik olarak yapılarak 120 sayfaya kadar broşür ve kitapçık işleri üretilebilir.
 14. 600i kule tipi tabaka kâğıt harman makinası ve tel dikiş kırım ağız kesim makinasının hızı saatte 5200 adet A5 kitaptır.
 15. Duplo DBM-600 tel dikiş kırım makinesinde bobin tel kullanılır ve kenar, köşe ve sırt dikiş kırım işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca opsiyon olarak omega tel dikiş kafaları ilave edilebilir.
 16. Fatura ve irsaliye gibi resmi dökümanların harmanlamasından takvim yapraklarının harmanlanmasına ve kullanım kılavuzu kitapçıklarından kuşe baskılı katalog yapımına dek birçok baskı sonrası işlemini pratik bir şekilde Duplo 600i ile yapabilirsiniz.

 

#itimatOfset #Duplo #PasifikTrading #SedatOnar #BaskıSonrasi #Finishing #TelDikis #KirmaKatlama