Anasayfa » Baskı Sonrası » Müller Martini Finishing 4.0 , Sınıf Atlatıyor

Müller Martini Finishing 4.0 , Sınıf Atlatıyor

Hunkeler Innovationdays’te Finishing 4.0 ile pek çok ziyaretçiyi hayrete düşüren Müller Martini’nin sürekli otomasyon ve bağlanabilirlik konusundaki anlaşılır ve ikna edici açıklaması, değişken ve kişiselleştirilebilir kitap ve dergi üretimi ile kesintisiz, temassız iş akışı tüm ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Değişken baskı ürünlerinde verimli baskı sonlandırma yaparak Hunkeler Innovationdays ziyaretçileri üzerinde kalıcı bir etki oluşturmak isteyen Müller Martini, Lucerne’de hem amerikan hem de iplik dikiş segmentlerinde kişiye özel değişken data baskısını canlı olarak gösterdi.

Müller Martini değişken sırt kalınlıklarında otomatik kitap bloğu beslemesini ilk defa sergiledi. Değişken datalı okul kitapları Vareo’dan, yenilikçi traşlama konsepti, değişken boyutlu InfiniTrim üç ağızlı bıçağa aktarılacak. Tüm bileşenler Connex aracılığı ile kontrol ediliyor ve izleniyor.

Müller Martini, Hunkeler Innovationdays’de sırt dikiş segmentinde bir bobin beslemeli ürün (çocuklar ve yetişkinler için kişiye özel boyama kitabı) ile iki tabaka beslemeli iş (ofset ve dijital basılmış formalardan oluşan kişiye özel hibrit bir katalog ile Lucerne şehir rehberi) üretti. Dikiş ve üç ağızlı bıçak tamamen değişken şekilde ayarlanıyor ve kalınlık üründen ürüne değişebiliyor.

Tam raporlama ile maksimum verimlik

Müller Martini Türkiye Temsilicisi Pasifik Mümessillik’ten Serdar Tokel ve Ankara Bölge Sorumlu AGES Ltd’den Süleyman Dinçel, finishing 4.0 ve yeni lansmana ilişkin değerlendirmeleri MATBAA&TEKNİK’e yaptılar. Tokel, finishing 4.0’ı üretilecek işi baskı öncesinden nihai ürüne kadar entegre bir üretim içine alan bir sistem olarak kısaca tanımlıyor. Bu entegrasyon yapılırken Connex marka bağımsız çalışıyor. Üretimde kullanılan Müller Martini dışında farklı bir marka ekipman da olsa aynı entegrasyon içine alınabiliyor. Connex.Info 4.0 ise tüm üretim bilgisi toplayarak raporlayabilen bir sistem olarak en üst düzeyde verimlilik takibi sağlıyor. Dinçel, “Connex.Info 4.0 Müller Martini’nin benzersiz izleme ve takip modülü tüm üretim ekipmanları için güvenilir, yüksek düzeyde otomatikleşmiş bir veri toplayıcıdır” diyor ve ekliyor “Bu yazılım sayesinde üretimin hangi makinelerde hangi vardiya ya da ustayla ne kadar zamanda yapıldığını, makinenin ne kadar durduğunu ne kadar fire verdiğini öğrenebildiklerini bu da matbaanın verimlilik yönetimi için önemli bir veri olarak sunulduğunu, anlatıyor. Bununla birlikte Müller Martini kendi servis kontratı ile bu hizmeti internet üzerinden üretimi takibe alarak raporlama yapma imkanı da veriyor.”

hunkeler_2017-(242)

InfiniTrim: kendi kendine ayar yapan üç ağızlı bıçak

Tokel, “Müller Martini High End üretimde rakipsizdir” diyor: “Bunun en güzel örneği Amazon’un yaptığı Müller Martini yatırımlarıdır. Bu devasa kitap satış şirketi Müller Martini’nin yardımı ile çok büyük stok maliyetlerinden kurtuluyor. Sadece aldığı sipariş kadar kitap üreten ya da ürettiren Amazon, talep üzerine kitap konusunda en önemli engeli bu teknoloji ile aştı.”

Hunkeler Innovationdays’te etkinliğin adına yakışır bir sonlandırma çözümü olarak InfiniTrim önemli bir ilgiyi hak etmişti, aldı da. Daha baskı öncesinden sistemin tanımladığı barkodlar InfiniTrim tarafından okunarak hiçbir ayara gerek kalmadan en küçük ve en büyük kitap ebat limitleri dahilinde peş peşe gelen kitapların ayarları otomatik yaparak farklı kalınlıklarda kitap blokları ve farklı boyutlarda kitap blokları oluşturabiliyor.

 hunkeler_2017-(264)

Duplo ve Multigraf

Pasifik Mümessilliğin temsilcisi olduğu Duplo ve Multigraf da Hunkeler Innovationdays’te yer aldı. Bu markaların sergiledi ürünlere ilişkin bilgileri de Ürün Müdürü Sedat Onar’dan aldık:

“Duplo ürünlerimiz içinde ilk olarak iSaddle tel dikiş, ağız kesim ve köşelendirme makinemizi sayabilirim. iSaddle 50 -300 gram aralığında çalışır. Her istasyonda istenilen sayıda kişisel harmanlama yapabilmekte barkodları okuyarak farklı ürünleri ayrı ayrı çıkarabilmektedir. Tamemen inline çalışabilir. Bununla birlikte kartvizit kesim, pliyaj ve perforaj yapabilen DC 646 ve şekilli kesim makinemiz DieCut300 bu etkinlikte ilgi çeken çözümler oldu. Multigraf tarafında ise Pliyaj, perforaj, kesim, şekilli kesim yapan CF 375 ve CP 375 makineleri ile birlikte EF katlama makinesini sergiledik. Burada tamamen dijitalin de ana felsefesine paralel olarak kısa tirajlarda ve mümkün loduğunca inline çözümlere odaklanıyoruz. Ana amacın en kısa teslim süresi ve en hızlı iş değişimi olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda Duplo’nun kendi segmentinde pazarın en önemli oyuncusu olduğunda tüm matbaacılar hemfikirdir. Biz de bunu gururla söyleyebiliriz ve tüm bu çözümleri gönül rahatlığı ile pazara sunabiliriz. Bugüne kadar çok sayıda kurulum gerçekleştirdik. Üstelik yakın zamanlarda yapılmış yatırımlar. Bunların hepsini sizin aracılığınızla haberleştirerek pazardaki sağlam konumuzu bir kez daha gözler önüne sereceğiz.”

#PasifikTrading #SerdarTokel #SedatOnar #MullerMartini #Duplo #Multigraf #BaskıSonlandırma #Ciltleme #AmerikanKapak #ÜcAgizliBicak #InfiniTrim #KapakTakma #Harman #Finishing4.0