Anasayfa » Ambalaj » Mustafa Salur: HD Flekso’ya Talep Büyümeye Devam Edecek

Mustafa Salur: HD Flekso’ya Talep Büyümeye Devam Edecek

Türkiye pazarını ve basım endüstrisindeki gelişmeleri değerlendiren Salur, flekso CtP pazarının yüzde yetmişini Esko’nun elinde tuttuğunu, söyledi.

Esko Türkiye ve Türki Cumhuriyetler Genel Müdürü Mustafa Salur, HD flekso, bir kalite standardı haline gelmiştir, dedi. Türkiye pazarını ve basım endüstrisindeki gelişmeleri değerlendiren Salur, flekso CtP pazarının yüzde yetmişini Esko’nun elinde tuttuğunu, söyledi. Salur, “Pazar payımızdaki artışı 3 ana ürün grubumuzda da (Flekso CtP – Dijital Klişe pozlandırma sistemleri; Kongsberg Dijital Kesim sistemleri; Yazılım çözümleri) sürdürülebilir kılmak temel hedefimiz olacaktır,” diyor:

HD Flekso Artık Bir Kalite Standardı

“Dünyanın ilk flekso CtP sistemini üreten ve hali hazırda pazarın dörtte üçünü elinde tutan Esko’nun HD Flexo çözümü, etiket ve flekso ambalaj sektörü için artık bir kalite standartı haline gelmiştir. 2013 yılında bu alandaki talebin daha da artacağını, firmaların CtP sistemini bünyelerine katmalarındaki trendin devam edeceğini düşünüyorum.”

Kongsberg ve Açık Hava

“Karton ambalaj ve oluklu sektörünün yakından bildiği Kongsberg kesim ve numune sistemleri, açık hava reklam sektöründeki UV Flatbed dijital baskı makinalarının artışıyla orantılı olarak, pazarda en sağlam, en hızlı ve en verimli sistemler olarak yerlerini almaktadırlar. Bu sistemlerin açık hava reklam sektörüne getirdiği iş gücü, yüksek kalite ve katma değerli ürünler ve azalan maliyetler zaman geçtikçe herkes tarafından kabul görür ve talep edilir hale gelmiştir.”

Esko Yazılım Çözümleri

“Firmalar özellikle düşük tirajlı işlerde bıçak maliyeti olmadan daha rekabetçi olmuş, bu sistemlerin desteğiyle daha hızlı ve katma değerli çözümlere yönelmişlerdir. Kendi özel tasarımlarını ArtiosCAD strüktürel tasarım programımız sayesinde yapabilmişler bu sadece tasarımın etkin gücünü kullanmışlardır.

Ambalaj sektöründe yazılım denilince akla ilk gelen ve yenilikleriyle rakipsiz çözümlere sahip olan Esko; hızlı, hatasız ve miminum fire ile iş yapabilme kabiliyeti sağlayan grafik tasarım ve baskıya hazırlık (ArtPro, PackEdge, Deskpack), 3D modelleme (Studio), strüktürel tasarım (ArtiosCAD), iş akışı ve sistem entegrasyonu (Automation Engine), süreç yönetimi ve online onay (WebCenter) gibi değişik çözümlerini sektör mensuplarıyla buluşturmaya devam edecektir.”

Esko’nun Büyümesi Kaçınılmazdır

“2012 yılını Esko Türkiye olarak güzel ve beklentimizin üzerindeki sonuçlar ile kapatıp, 2013 yılına hızlı ve ciddi projeler ile başladık. Dijital baskı ve ambalaj sektöründeki büyümelere paralel olarak, Esko’nun pazarının büyümesi ve müşteri yelpazesinin genişlemesi kaçınılmazdır. Danaher Holding bünyesinde faaliyet gösteren Esko, dünyada iki haneli büyüme başarısını gösteren, grubun önemli şirketlerinden birisidir.”

Ambalaj ve Etikette Yatırımlar Yoğunlaşıyor

“Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmeler ve bölgesel istikrar, gerek yurtiçi (Printtek, Avrasya Ambalaj, Fespa ve Sign İstanbul) ve gerekse yurtdışı fuarların desteğiyle baskı, ambalaj ve reklam sektörlerinin büyümesine destek olacaktır. Son yıllarda yapılan makina yatırımlarına bakıldığında, bunların standart konfigürasyonlardan ziyade; yüksek kabiliyetli, daha hızlı, daha verimli ve bir çok özelliği bünyesinde barındırdığını görmekteyiz.

Tirajlar ve kârlılık düşerken, rekabet şartları her geçen gün zorlaşmakta, verimliliğe ve katma değerli çözümlere olan talep daha da artmaktadır. Eğitim ve eğitimli personelin önemi aşikârdır. Bundan dolayıdır ki her firmanın yıllık bütçesinden eğitime kaynak aktarması artık zaruri hale gelmiştir.

Ambalaj ve etiket son yıllarda yatırımın yoğunlaştığı ve gelişmesini sürdüren alanlar olmuş ve önümüzdeki süreçte de olmaya devam edecek. Alanında sektörün en iyisi firmalar Esko yazılım ve donanım çözümleriyle iş kabiliyetlerini artırmışlar; verimlilik, üretim ve kalite artışını sağlamışlardır.”

2013 yılı beklenti ve hedefleri

“Esko Türkiye olarak 2011 yılında elde edilen başarı ve trendi 2012 yılında da devam ettirmiş olmak, 2013 yılı için bize daha olumlu ve motivasyonu yüksek bir bakış imkanı sağlamaktadır. Pazar lideri olduğumuz bütün ürünlerimizle hedeflere ulaşmak bir yana, EMEA bölgesinin en iyileri arasına girmek, pazar payımızdaki artışı 3 ana ürün grubumuzda da (Flekso CtP Dijital Klişe pozlandırma sistemleri; Kongsberg Dijital Kesim sistemleri; Yazılım çözümleri) sürdürülebilir kılmak temel hedefimiz olacaktır.”

Müşteri Memnuniyeti Önceliğimiz

Esko ürün ve çözümlerini gerek doğrudan gerekse distribütörlerimiz kanalıyla müşterilerimizle buluşturup, onların işlerini büyütüp daha kârlı ve verimli olmalarını sağlayacağız. Müşteri memnuniyeti önceliğimiz olmaya devam edecek ve portföyümüze yeni müşterileri katmak için var gücümüzle çalışacağız.

2012 yılı içerisinde gerek karton ambalajcılar derneği KASAD ile gerçekleştirdiğimiz ve gerekse Esko önderliğinde toplam 5 firmanın katılımı ile gerçekleşen Flekso teknik eğitim seminerine 2013 yılında da devam etme düşüncesindeyiz.

2013 yılında firmaların yatırımlarını daha çok baskı öncesi ve baskı sonrası sonlandırma çözümlerine kaydıracağını düşünüyorum. Bununla birlikte işlerin daha hızlı, hatasız olmasına ve maliyetlerin azaltılmasına imkan veren baskı öncesi yazılım çözümleri, iş akış çözümleri, MIS/ERP sistem entegrasyonu birçok firmanın üzerinde önemle eğileceği konular olacaktır.

Gerek Türkiye, gerekse genişleyen bölgemizde sorumluluğumuz altında yer alacak Türki Cumhuriyetlerde daha etkin, kadromuzu ve distribütor yapımızı güçlendirerek çalışmalarımıza hız vermeden devam edeceğiz.

2013 yılının huzurun ve istikrarın eksik olmadığı, herkes için sağlıklı ve başarılı bir yıl olması dileğiyle…