TICCIT Programı Şimdi Türkiye’de

TICCIT Programı Şimdi Türkiye’de ~ 08/01/2020
KASAD İLK TICCIT ETKİNLİĞİNİ İSTANBUL TUZLA’DA GERÇEKLEŞTİRDİ

TICCIT, ağaçlar, sürdürülebilirlik ve çevre ile ilgili bir eğitim programı. Karton Ambalaj Konseyi tarafından Amerika’da ilk kez lanse edilen ve 100 binden fazla öğrencinin katılımıyla büyük bir başarı sağlayan program İngiltere ve Hollanda’nın ardından şimdide tüm Avrupa kıtası için çalışıyor. Program kısaca ‘Ağaçlar Kartonlara, Kartonlar Ağaçlara’ çalımı ile tanımlanıyor. Program 8- 11 yaş arası çocukların ağaçlar, geri dönüşüm ve kâğıt konusunda bilinçlendirilmesi için karton bir kutu içine dikilen fidanın öğrenci tarafından istediği bir yere dikmesini içeriyor. Fidanın öncelikle bir karton kutu içine konulması ve kutu ile birlikte toprağa konulması ile de kartonun tamamen çözünebilir ve sararsız sürdürülebilir bir malzeme olduğunun kavratılması açısından önemli.

TICCIT Programı Pro Carton tarafından yürütülüyor ve ECMA’nın bir parçası olarak Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) de programa Türkiye’de start verdi. Projenin ilk uygulaması Tuzla Yunus Emre Orta Okulu’nda 280 beşinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirildi. 19 Kasım tarihinde 60 öğretmene konuyla ilgili KASAD tarafından eğitim verildi. 23 Aralık’ta ise Okul Müdürü Taner Hancar ve etkinliğe katılan 12 öğretmene, bu projeye destekleri nedeniyle plaket, sertifika ve ödüllerinin verilmesiyle başlanan etkinlik gerçekleştirildi. Her öğretmen kendi sınıfında projeyle ilgili eşzamanlı olarak öğrencilerine sunum yaptı. Devamında ise 150 adet defne ve 150 adet zeytin fidanı öğrenciler tarafından plastik poşetinden çıkarılarak, karton kutulara dikildi ve sonrasında kutularıyla birlikte toprağa dikilmek üzere evlerine götürüldü. Öğrenciler ayrıca birer sertifikayla ödüllendirildi. KASAD’ın bu etkinliğine Kartonsan, Cömertler Matbaa, Heidelberg Türkiye, Sinangin Matbaa ve Gelbul Kâğıtçılık destek verdi.

What is The TICCIt? Wacth and see...

#KASAD #KartonAmbalaj #TICCIT #ProCarton #ECMA #YunusEmreOrtaokulu #heidelbergTurkiye #kartonsan #sinanginmatbaa #gelbulkağıt #Cömertler #TreesIntoCartonsCartonsIntoTrees #AğaçlarKartonaKartonlarAğaca
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi No:6/1 Polat İş Merkezi B Blok Kat3 Bağcılar – İstanbul

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74 - Faks 0 212 604 51 35

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@img.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ web@img.com.tr