Anasayfa » Ambalaj » Ofset Baskıda LED-UV

Ofset Baskıda LED-UV

LED-UV kurutma sistemleri için geliştirilmiş mürekkep serimizi UEL4000 koduyla Türkiye’de matbaa firmalarının hizmetine sunuyoruz!

ümit-falay-resimÜmit FALAY, Teknik Destek Uzmanı, hubergroup Türkiye

Türkiye’de konvansiyonel ofset baskı piyasasına yaklaşık 15 sene önce giren UV kurutma sistemleri H-UV sistemleriyle son senelerde yeni bir ivme kazandı. Almanya’da yapılan Drupa fuarında sergilenen Ofset makinelerinin tamamına yakınının LED-UV mürekkep kurutma sistemine sahip olması ofset baskı mürekkep kurutma sistemlerinin gelecekte LED-UV sistemlere dönüş yapacağını bizlere gösterdi.

Ülkemizde mevcut makinelerin durumu da düşünüldüğünde  LED-UV baskı sistemlerine geçiş ne kadar sürer?  Bu soruyu cevaplayabilmek için LED-UV kurutma sistemlerinin sunacağı avantajları değerlendirmek gerekiyor.

 

UV kurutma sistemlerinin, konvansiyonel ofsete göre getirdiği avantajlar : 

 • En önemli; özelliği kağıt dışında opp, pp, pvc metalize vb. farklı baskı altı malzemelere de uygulama yapma imkanı sağlıyor oluşu.
 • Mürekkep, UV lambalar ile hızla kuruduğu için konvansiyonel ofsete göre daha parlak bir mürekkep görüntüsü sağlanıyor ve baskı altı malzemesine nüfuz etmeden kuruma sağlandığından %30 mürekkep tasarrufu elde ediliyor.
 • Baskı sonrasında kuruma süresi beklenmeden baskı sonrası işleme geçiş mümkün oluyor.
 • Baskı sonrasında mürekkebin kuruma problemlerinden kaynaklı olan laminasyon yapma zorunluğunu ortadan kalkıyor.

 

LED-UV sisteminin, UV sistemine göre sunduğu avantajlar :

 • UV sisteminin en büyük dezavantajı olan UV lambalarının yüksek enerji tüketimi LED-UV sistemlerinde sorun olmaktan çıkıyor. LED-UV sistemleri UV kurutma sistemlerinin %20’si kadar enerji tüketiyor. Bu tüketim miktarı konvansiyonel ofset mürekkeplerinin kurutulması için kullanılan IR sistemlerinin dahi gerisinde olmasıyla maliyet açısından büyük bir avantaj sunuyor.
 • UV sistemlerinde kullanılan lambalar pahalı ve belli bir kullanım ömürleri var. Bu lambaların 1.000-2.000 saat kullanım ömürleri varken LED-UV lambalarında bu süre 15.000  saate kadar çıkıyor.
 • UV lambalar yaydıkları ısı enerjisi ile +20 derece sıcaklık artışına neden olurken LED-UV lambalar +5 derece sıcaklık artışına sebep oluyor. Sıcaklık artışının bu seviyelere düşmesi sıcaklık artışından dolayı yaşanan baskı altı malzemlerdeki açma problemlerini ve koku problemlerini ortadan kaldırıyor.
 • UV lambaları start verilirken ısınması için 1 dakika, kapanması ve soğuması içinde 3-4 dakika gereklidir. LED-UV sistemlerinde bu süreler sıfıra iniyor.
 • UV sistemlerinde yüksek olan karbondioksit salınımı LED-UV sistemlerinde daha düşüktür.

 

LED-UV kurutma sistemlerinin geleceğini görmek için hem UV sistemlere hem de konvansiyonel sistemlere göre sunduğu avantajlara birlikte göz atalım:

 • Konvansiyonel ofset kurutma sistemleri olan IR kurutucular LED-UV sistemlerine göre 4 kat daha fazla enerji tüketiyor. Eğer makinede dispersiyon lak için kullanılan HOT-AIR kurutma sistemi de aynı anda kullanılırsa enerji tüketimi 7 kat fazla olabiliyor.
 • Kalın gramajlı mat kuşe gibi kuruma problemi ve baskı sonrasında çizilme problemleri nedeniyle laminasyon yapılma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Dispersiyon, UV lak ve selefon giderleri azalıyor.
 • Kağıt, pvc, pp, opp, ıml ve metalize yüzeylere aynı makine ile baskı yapma imkanı düşük maliyetlerle mümkün olabiliyor.
 • Baskı sonrasında kuruma beklenmeden baskı sonrası işleme geçilebileceğinden üretim süreleri kısalıyor.
 • Mat kuşe ve kuşelenmemiş yüzeylerde mürekkebin parlak görüntü vermesi en önemli artısı.
 • Kağıdın matlığı ile mürekkebin parlaklığının doğal kontrastı son zamanlarda Avrupa’da aranan bir özellik.
 • Konvansiyonel ofset makinelerinde kurumaya yardımcı olması için kullanılan kurutma tozu gereksinimi ortadan kalkacak. Drupa fuarında sergilenen LED-UV makinelerde toz sistemlerine yer verilmemiştir.

 

LED-UV sistemler maliyet açısından bu kadar çok avantaj sağlarken yeni makine yatırımlarının tamamının LED-UV donanımlı olması kaçınılmaz. Peki mevcut makineler düşünüldüğünde durum ne olur? Bu sorunu Tübitak destekli bir proje ile bir yerli bir firma sorun olmaktan çıkarıyor, konvansiyonel ofset makinelere LED-UV kurutma sistemleri entegre edilebiliyor. Denemeler başarılı.Kısa süre sonra birçok firmanın konvansiyonel makinelerini LED-UV kurutma sistemine geçireceğini birlikte göreceğiz.

LED-UV sisteminin avantajlarını görmek ve sektöre sunmak adına bütün ürünlerimizin olduğu  bir katalog çalışması yaptık. Bu        kataloğun içerisine teknik bazı bilgilere de yer verdik. Bu kataloğu LED-UV mürekkep serimiz olan UEL 4000 serimiz ile LED-UV kurutma sisteminin kurulduğu makinede baskısını gerçekleştirdik. Sonuçlar gayet başarılı. 135 gr/m² mat kuşe kağıda gerçekleştirdiğimiz baskı üzerine koruma amaçlı herhangi bir laminasyon yapılmadı. Arka verme, sürtünme sonucu ele bulaşma gibi problemler yok. Mürekkebin parlaklığı çok iyi. Zeminli olan yerler daha parlak, orta tonlar daha az parlak olduğu için doğal bir kontrasta sahip. Bu durum kataloglarda ürünün ön plana çıkarılması için avantaj sağlıyor. Düşük bir koku hissedilebiliyor. Kağıt üzerinde en ufak bir sararma yok. Çok yeni bir sistem olan LED-UV sistemlerin başarılı neticelerine ulaştık. hubergroup olarak matbaa mürekkeplerinde kalitenin ve yeniliklerin öncü firması olma özelliğimizi sürdürerek LED-UV kurutma sistemleri için geliştirilmiş mürekkep serimizi UEL4000 koduyla Türkiye’de matbaa firmalarının hizmetine sunuyoruz.

#huberGroup #UmitFalay #UVLED #murekkep #UVBaski #huber