Anasayfa » Makale » Ofset Baskıda Uygun Mürekkep Seçimi

Ofset Baskıda Uygun Mürekkep Seçimi

Ali Can, hubergroup Türkiye, Teknik Destek Uzmanı

Matbaacılık sektöründe teknolojinin de gelişmesi ile birlikte çeşitli baskı altı malzemelerine baskı yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Dolayısıyla baskı altı malzemelerinin karakterleri değişkenlik gösterdiğinden basılacak malzemeler için doğru mürekkep seçimi basım firmaları için önem kazanmıştır.

Geçmiş yıllarda kâğıt-karton gibi basılacak malzemeler daha dar bir yelpazede basım firmaları tarafından müşterilere sunulmaktaydı. Günümüzde ise kâğıt ve karton dışında çok farklı özelliklerde farklı baskı altı malzemeleri ile ofset baskı yapan firmalar müşterilerine farklı pazarlar sunarak müşteri portföylerini genişletiyorlar. Buna bağlı olarak ticari matbaacılık- etiket ve ambalaj sektörleri doğru ve kaliteli üretimleri için basılacak malzeme üzerinde en doğru kaliteye ulaşabilmek için uygun mürekkep seçimi konusunda daha hassas bir yapı içerisindeler.

Kâğıt ve karton için, hızlı kuruyan ve yüksek parlaklık ve sürtünme direnci olan mürekkepler tercih edilmektedir.

Mürekkeplerin karakteristik olarak bazı eğilimleri kısa başlıklar altında;

Fast drying – hızlı kuruma

Semi fresh – haznede taze kalan mürekkep

Hızlı set etme – kâğıda hızlı nüfuz etme

Yüksek pigmentasyon – güçlü renk şiddeti

Yüksek parlaklık

Rub resistance – sürtünme direnci

Low migration – düşük kimyasal göç

Basılacak malzemeye uygun mürekkep seçimi konusunda birkaç örnekle yola çıkacak olursak;

Gıda Ambalajı Üretiminde Tavsiye Edilen hubergroup ürünleri ;

hubergroup’un gıda ambalajı için geliştirdiği CORONA-MGA® tabaka ofset mürekkepleri ve ACRYLAC- MGA®  dispersiyon lakları Avrupa Mürekkep Üreticileri Birliğinin ( EuPIA) gıda ambalajı ile ilgili tavsiyelerine uygun üretilmektedir.

MGA®  ürünlerinin tamamı Avrupa Mürekkep Üreticileri Birliğinin (EuPIA) GMP talimatlarına uygun üretilmektedir. Bu üretim süreci üretilen her ürünün aynı saflıkta olmasını sağlamaktadır.

MGA®  ürünlerinin tamamı standart ürünlerden ayrı bina ve hatlarda üretilmektedir. Ayrı üretim hatları standart mürekkep üretiminden gelebilecek kirlilikleri önlemek amacı ile tasarlanmıştır.

CORONA-MGA®  Proses seri tabaka ofset mürekkepleri ile genel baskı alışkanlıkları değiştirilmeden baskı yapılabilir. Kuruma özellikleri sadece emilim ile kuruma olduğundan dolayı “Inline” dispersiyon lak uygulanmalıdır. Dispersiyon lak “Inline” uygulanmadığı takdirde düşük sürtünme direnci ve görünmez yerleşme ( invisible set – off ) ile karşılaşılabilir.  

IML malzemeler için mürekkep serimiz; CORONA LABEL MGA serimiz (MGL2050)

Etiket sektöründe ise özellikle IML diye adlandırılan kalıp içi etiketleme sistemi olan ve baskı altı malzemeleri PP veya BOPP malzemelerden elde edilen özel baskı altı malzemeleri için yüksek adhezyonlu ve gıdaya uygun yüksek kuruma hızı olan mürekkepler kullanılmalıdır.

Ülkemizdeki ambalaj ve etiket sektöründe kendine has bir pazar üreten IML daha çok ısı ve nem oranındaki ani değişimlere karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir teknoloji olmasından dolayı gıda sektöründe hijyenik gereksinimleri karşılamak adına yüksek performans ve verim elde etmektedir.

Emici olmayan yüzeylerde gıda ambalajının imalatı, tabaka beslemeli ofset baskı işleminde özel problemlere sebebiyet vermektedir. Konvansiyonel, düşük koku ve düşük kimyasal göç mürekkep serisi tamamen oksidasyon ile  kurur.

Corona Label MGA tabaka ofset mürekkepleri iyi oksidatif kurutma özellikleri sayesinde emici olmayan yüzeylerde iyi yapışırlar. Kullanılan hammaddeleri seçerken alınan özel önlemin bir sonucu olarak, bu yeni mürekkep serisi tram nokta şişme eğilimi göstermez, poliolefin filmlere (polietilen (PE) veya polipropilen (PP) dayalı olarak) baskı yapmaya özellikle uygundur. “Kalıp içi etiketler” veya IML segmenti ve diğer uygulama alanları, alüminyum laminasyonlu malzemeler ve PE kaplı malzemeler gibi emici olmayan tabakalara baskı yapmak ve baskı sonrası işlemleri esnasında yüksek düzeyde mekanik strese maruz kalan baskı ürünlerinin üretilmesidir. Bu nedenle, bu mürekkep serisi, son derece ince 50 μm plastik filmlerden 1000 g / m² birim alana kadar ağırlıklı ağır kart stoklarına kadar geniş bir yelpazede çeşitli yüzeylerde kullanılabilir. Bu mürekkeplerin oksidatif kuruma özellikleri, gıda maddeleri, şekerlemeler ve sarf malzemeleri için bitirme işlemi yaparken gerekli olan esnek, sabit bir mürekkep filmini garanti eder. Bu mürekkeplerin dayanabileceği stres türlerine örnek olarak, katlanır kartonları keserken ortaya çıkan mekanik basınç örnek olarak verilebilir. Baskı endüstrisinin sorumlu bir ortağı olan hubergroup, oksidatif araçlarla hızlı bir şekilde kurumakla kalmayıp aynı zamanda düşük geçiş özelliklerine sahip olan tabaka beslemeli ofset mürekkeplerinden Corona Label MGA serisini geliştirdi. CORONA Label MGA tabaka beslemeli ofset mürekkepleri ile, mevcut Avrupa ve ulusal yasal şartlarına  uygun olarak şekerlemeler ve sarf malzemeleri ambalajları yapılabilir.

Metal ambalaj baskı için mürekkep serimiz; TINKREDIBLE serisi adı altında işlenmiş ve işlenmemiş levhalar için mineral yağ içermeyen CMYK ve spot renkler artık portföyümüzde bulunmaktadır. Mono pigmentli mürekkep sisteminin yüksek kalitesi ve yüksek verimliliği sayesinde, kullanıcılar özel ve marka renklerini daha kolay elde edebiliyor. Aynı zamanda ISO 12647-2 ye göre üretilen standart proses seriler, düşük migrasyonlu gıda ambalaj varyasyonları için de geçerlidir. Böylece konvansiyonel ve MGA olarak bu serilerimiz tamamlanmıştır.

TINKREDIBLE  EuPIA dışlama listesine göre formüle edilmiştir.

TINKREDIBLE MGA

Düşük migrasyon, mineral yağ içermez, analitik kalite kontrolü, MGA garantili EuPIA GMP ve Isviçre emtia yönetmenlik SR 817.023.21’e tekabül eder.

Metal ambalaj için ise; yüksek adezyonlu sterilizasyon ve heat resistance diye bilinen yüksek ısı hassasiyeti olan mürekkepler tercih edilmektedir.

Adezyon : Bir ya da birden fazla farklı yüzeyin birbirine yapışma tutunma eğilimidir.

Sterilizasyon:  Bir nesne ya da obje üzerindeki tüm zararlı zararsız mikroorganizmaların yok edilmesidir. Türkiye‘de en çok kullanılan yöntemler arasında, birinci sırada buhar ile sterilizasyon (otoklav) ikinci sırada etilen oksit ve kuru ısı ile sterilizasyon yapılması gelir.

Kuruma : Mürekkebin kimyasal veya fiziksel reaksiyonlar sonucu oksidatif, penetratif veya  absorbe sonucu moleküler yapısının içinde bulunan uçucu bileşenlerinden ayrılması sonucu göstermiş olduğu reflekstir.

Sonuç olarak baskı endüstrisine verdiğimiz hizmetler doğrultusunda hubergroup olarak uygun mürekkep seçimi konusunda bünyemizde bulunan teknik donanım ve  teknik bilgilerimiz doğrultusunda her konuda müşterilerimize bilgilendirmeyi esas olarak aldığımız bir konudur.Daha fazla bilgi almak için Kalite@hubergroup.com mail adresimiz aracılığıyla, hubergroup Türkiye Teknik Uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

 

#Matbaa #Murekkep #huberGroup #huberGroupTurkiye #AliCan #OfsetMurekkepleri