Anasayfa » Makale » Ofset Baskıda Verimlilik Getiren Çözümler

Ofset Baskıda Verimlilik Getiren Çözümler

Birçok alanda olduğu gibi basım endüstrisinde de çeşitliliğin artması ve ikame ürünlerin çoğalması ile rekabetin yoğunlaştığını görüyoruz. Rekabet ortamında öne çıkabilmek için baskı kalitesi ve verimlik anahtar öneme sahiptir. Bu yüzden düşük baskı sayısı ve hızlı üretim şartlarını karşılamak üzere, yatırımcıları UV, EB ve dijital baskı gibi yeni teknolojilere yönlendirmektedir.

Son yıllarda ofset pazarındaki büyümenin çok hızlı olmamasına karşın, pazarın beklentisi doğrultusunda makine ve mürekkep üreticileri olarak AR-GE çalışmaları ile müşterilerimizde verimlilik artışını hedeflemekteyiz.

Ofset baskıda verimliliği artıran getiren çözümler;

Baskı prosesi için gerekli üretim girdisi olan hammaddelerin kaliteden ödün vermeksizin, baskı sarf malzemelerinin (alkol, mürekkep, hazne suyu vs.) tüketim miktarlarını düşürmek;

Mart 2015’ten itibaren pazara sunduğumuz DyoSMART, DyoLIFE ve DyoZEN gibi konvensiyonel mürekkep serilerimizle süreçlerdeki kaliteyi artırarak, verimlilik açısından iş ortaklarımızın beklentilerini karşılayamayı başardık.

Verimlilik testleri sonucunda yüksek pigment oranına sahip ürünler ile mürekkeplerin tüketim miktarını düşürerek hedeflenen baskı kalitesine ulaşılmıştır. Yüksek hızlı makinelerde, her tip hazne suyunda (alkollü, alkolsüz) ve her tip kağıtta (kuşe, mat kuşe, bristol, 1.hamur, karton) tüm makine sistemlerinde baskı sonrası dahil olmak üzere üretim verimliliğini artırma konusunda oldukça başarılı veriler elde ettik.

Yeni teknoloji mürekkepler ile perfektörlü makineler dahil olmak üzere tüm makine sistemlerinde su / mürekkep dengesinde maksimum tolerans gücüne ulaşılmıştır. Bu sayede daha hızlı temize geçiş sağlayarak, fire oranını düşürülmüştür. Hızlı kuruma özelliği ile üretim verimliliği de artırmaktadır.

Düşük enerji ile kürelenen mürekkep kullanımı sayesinde enerji ve üretim verimliliği artırmaktadır.

H-UV ve LED UV gibi sistemlerin devreye girmesi ile üretimde ihtiyaç duyulan enerji miktarında ciddi oranda azalmıştır. Böylelik ile maaliyetlerin ve stok alanının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu sistemlerin baskı tozunu ortadan kaldırmaları, düşük ısı yayılımı sağlamaları ve sıfır ozon vaadiyle çevre dostu olamaları sürdürebilir üretime katkı sağlamaktadır.

drupa Fuarı’nda TOYOINKGROUP ile dünyanın önde gelen makine üreticilerinden KBA, Sheet-Fed UV mürekkepler konusunda global anlaşma sağlamıştır. TOYOINK UV ürünleri ile pazarda ürün performansı olarak iddalı bir konumda yer almaktadır. TOYOINKGROUP geniş UV ürün yelpazesi ile tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye pazarında da basım sanayinin çözüm ortağı olmayı sürdürüyor.

Düşük Enerjiyle Kürlenen Ofset Mürekkepleri

Flash Dry KHS: Cıva lamba ile kürlenen mürekkepler

Flash Dry LD:  LED lamba ile kürlenen mürekkepler

Standart UV Mürekkepler

Steralux: Emici olmayan yüzeyler için geliştirilmiş ofset mürekkep serisidir. Yüksek baskı hızlarına uygundur.

Steraspeed: Kağıt, karton ve bazı emici yüzeylere yüksek hızda baskı imkanı sağlayan ofset mürekkep serisdir. Yüksek baskı hızlarına uygundur.

Steracup: Önceden bicimlendirilmiş kap, kova ve tüp gibi malzemeler üzerine düşük koku ve düşük migrasyonlu ofset mürekkep serisidir. Yüksek baskı hızlarına uygundur.

FOGRA sertifikasyonu ve kalibrasyon hizmeti ile kalitenizi artırarak baskı verimliliğinize katkı sağlıyoruz.

Matbaaların baskı standartlarını uluslararası ISO standartlarında gerçekleştirmeleri iki yönden çok önemlidir. Ticari açıdan bakıldığında; eğer matbaa ihracata yönelmiş ise ISO 12647 standardını elle tutulur hale getiren FOGRA Sertifikasyonu yurt dışındaki baskı satınalmacılarının öncelikli talebi halindedir. Ayrıca ISO 12647 standardı matbaanın üretim disiplini ve kalitenin sürdürülebilirliği açısından hiç ihracat yapılmasa bile önemlidir.

FOGRA PSO ve kalibrasyon çalışmasının amacı ekran-baskı uyumunun sağlanmasıdır. Bu uyumun önemli olduğunu düşünen tüm matbaaların FOGRA PSO sertifikası veya kalibrasyon desteği alması gerekir. PSO sertifikası; uluslararası firmaların baskı işleri için matbaa seçimlerinde bir gereklilik veya tercih sebebi oluyor.

Hedef değerlerin belirlenmesi ve baskı boyunca kontrol altında tutulmasının sağlanması, çok uzun tirajlı işlerde ve tekrarlanan baskılarda avantaj sağlamaktadır. Bu tip baskıları olan matbaalar da PSO sertifikası ile baskı işlerinde devamlılığı elde edebilmektedir.

Kaliteye ve baskı parametrelerinin ölçülebilir/izlenebilir hale getirilmesine önem veren, bunun için gerekli olan cihaz ve yazılım yatırımlarını öngören matbaalar için belgelendirme önemlidir. Bu belgenin en önemli katkısı, standardizasyonun kurumsal hale gelmesidir.

Matbaa ustası için PSO belgelendirme veya kalibrasyon çalışmaları süresince ve sonucunda; baskıda hedef değerlerin net olarak belirlenmesi, baskının tekrarlanabilirliğinin kolaylaşması, uzun baskılarda baskının kontrol altında tutulabilmesi, farklı baskı mateyallerinde aynı görselliğin elde edilebilmesi gibi avantajları bulunmaktadır.

Sonuç olarak; baskı prosesindeki hammadde ve baskı sarf malzemelerinin önemi, düşük enerji ile kürlenen mürekkep kullanımı, FOGRA sertifikası ve kalibrasyon gibi çalışmalar ofset baskıda verimliliği artırmaktadır.

 

#TOYO #ToyoMatbaaMurekkepleri #Murekkep #PSO #FOGRA #HUV #LEDUV #ToyoInkGroup #HakanUlus