Anasayfa » Makale » Ofset Baskıda Verimlilik Getiren Çözümler

Ofset Baskıda Verimlilik Getiren Çözümler

RMGT (Ryobi – Mitsubishi) birleşmeden önce de sonrasında da AR-GE bölümlerinin en çok üzerinde durduğu konu; “Minimum zamanda Minimum fire ile Maksimum üretim nasıl sağlanır?”dır.

Kamil Polat, Mitra A.Ş

Gerek farklı ara ebatlarda makinelerin üretimleri gerekse teknolojik gelişmelerle bu alanlarda şuana kadar epey yol kat edilmiş ve edilmeye de devam edilmekte.

Bunlardan bazılarına kısaca değinirsek;

790 ve 920 serileri ile, RMGT, 50×70 den büyük 70×100 den ufak ara ebatlarla bazı ambalaj üreticilerine (790 serisi ile)  ve sürekli forma baskısı yapan matbaacılara (920 serisi ile) direkt olarak hitap etmektedir.  Bu sayede daha büyük ebat makinelerin çalışma alanı, enerji, sarf malzemeleri ve finansman maliyetlerinden tasarruf sağlanmaktadır. Özellikle günümüzde enerji ve finansman maliyetlerinin öneminin had safhaya ulaşmış olmasını da göz önünde bulundurursak bu modeller birçok matbaa için çok özel çözümler haline gelmektedir.

790 serisi 600x788mm maksimum tabaka ebadında ve 16.000.-tabaka/saat baskı hızına sahiptir. Standardında 0.04 – 0.6 mm arası tabakalara baskı yapabilen bu model 0.8mm opsiyonu ile kullanılabilir karton yelpazesini genişletebilmekte, bu sayede de daha geniş kitledeki ambalaj üreticilerine hitap edebilmektedir.

790 serisi 600x788mm maksimum tabaka ebadında ve 16.000.-tabaka/saat baskı hızına sahiptir.
Standardında 0.04 – 0.6 mm arası tabakalara baskı yapabilen bu model 0.8mm opsiyonu ile kullanılabilir karton yelpazesini genişletebilmekte, bu sayede de daha geniş kitledeki ambalaj üreticilerine hitap edebilmektedir.

 

920 serisi 640x920 mm maksimum tabaka ebadına sahip bir model ve özellikle ön-arka baskılı dergi, katalog işleri için perfektörlü modelleri ile birçok konuda avantajlı çözümler sunmaktadır. Düz baskıda 16.200.-tabaka/saat baskı hızı sunan 920 serisi ön-arka baskılarda ise 13.000.-tabaka/saatlik bir üretime sahiptir. Aynı kapasitedeki 70x100 makinelere göre daha az yer kaplayan ve daha az enerji harcayan 920 serisi tüm bunların yanı sıra finansman konusunda da daha ekonomik bir yatırım olarak öne çıkmaktadır.

920 serisi 640×920 mm maksimum tabaka ebadına sahip bir model ve özellikle ön-arka baskılı dergi, katalog işleri için perfektörlü modelleri ile birçok konuda avantajlı çözümler sunmaktadır. Düz baskıda 16.200.-tabaka/saat baskı hızı sunan 920 serisi ön-arka baskılarda ise 13.000.-tabaka/saatlik bir üretime sahiptir. Aynı kapasitedeki 70×100 makinelere göre daha az yer kaplayan ve daha az enerji harcayan 920 serisi tüm bunların yanı sıra finansman konusunda da daha ekonomik bir yatırım olarak öne çıkmaktadır.

 

Simulchanger kalıp değiştirme sistemi, sayesinde, ünite sayısı gözetmeksizin RMGT 9 ve RMGT 10 serilerinde tüm kalıpların değiştirilme süresi toplam 75 saniye sürmektedir. Bu özellik sayesinde, kısa trajlı çalışan matbaalar da işten işe geçiş sürelerinde kayda değer bir kazanç sağlanmakta, bu da gün içinde girilen iş adedini ciddi oranda arttırmaktadır.

mitra_01_17_resim3

 

Tandem Perfector sistemi sayesinde; tek geçişte ön-arka baskının yapıldığı işlerde hız düşümüne gerek duyulmamakta, ince ve kalın gramaj ayrımı yapılmamaktadır. 3 çaplı transfer kazanı sayesinde kağıt tek taraftan tutularak, çevrilmesine gerek duyulmadan tek geçişte ön-arka baskıyı gerçekleştirmektedir. Kağıdın tek taraftan tutulmasından dolayı da fersude kağıtların tekrar kullanılmasına olanak sağlanmaktadır.

RMGT 10 TP (Tandem Perfector) serisinde maksimum tabaka ebadı 750x1050mm iken baskı hızı 16.200.-tabaka/saattir. 0.04 – 0.6mm aralığında kağıt ve kartonlara sorunsuz baskı kapasitesine sahip bu modellerde oluşan kağıt açması normal düz ofset baskı makinelerindeki oran kadardır.

RMGT 10 TP (Tandem Perfector) serisinde maksimum tabaka ebadı 750x1050mm iken baskı hızı 16.200.-tabaka/saattir.
0.04 – 0.6mm aralığında kağıt ve kartonlara sorunsuz baskı kapasitesine sahip bu modellerde oluşan kağıt açması normal düz ofset baskı makinelerindeki oran kadardır.

 

PQS-Eye kontrol sistemi ile baskı boya kalitesi en ince ayrıntısına kadar incelenip referans değerlerden sapma veya değer kaybı oluşmuşsa en kısa sürede makine tarafından otomatik olarak bu sapma veya değer kaybı referans değerlere geri taşınmaktadır. Bu sayede, hem bitmiş işte stabil bir kalite sağlanmakta hem de fersude kağıt sayısı minimumda tutularak tasarruf edilmektedir.

PQS-Eye özelliğine benzer MCCS-e ve PDS-E Spectro Drive sistemleri de renk kalite kontrolünü en üst düzeyde sağlayarak hem baskı kalitesinde stabilite, hemde fersude kağıt sayısında tasarruf sağlamaktadırlar.

mitra_01_17_resim4

 

Eko Tahrik Motoru, RMGT 10 serilerinde ana motor işlevini görmektedir. Son derece yüksek verimli bu motor, konvansiyonel motorlara kıyasla yaklaşık %7 ile %8 oranında tasarruf sağlamaktadır.

LED-UV Kurutma sistemi, son dönemde matbaacıların ve ambalaj firmalarının incelediği ve yatırım yaptıkları özelliklerden bir olarak göze çarpıyor. Bu sistemde, uzun ömürlü lambalar bulunmakta ve geleneksel UV lambalara kıyasla güç tüketimini ciddi oranda azaltmaktadır. Aynı zamanda ışık kaynağının ısı etkisi minimum düzeyde olduğu için pvc malzeme baskılarında büyük kolaylık ve avantaj sağlamaktadır.

Buna ek olarak sistem, anında aç/kapa özelliği ile daha etkili bir baskıyı kullanıma sunmaktadır.

mitra_01_17_resim5

 

Eco UV Kurutma sistemi de LED-UV kurutma sistemindeki enerji tasarrufuna yakın ölçülerde kazanım sağlamaktadır.

Eco UV sistemide LED-UV de olduğu gibi standart bir çıkışa takılabilmekte ve çalışmakta olan makinelere kolayca uygulanabilmektedir.

mitra_01_17_resim6

Bunlar gibi daha birçok özellik ile RMGT, müşterilerine; maksimum üretimi minimum süre ve minimum fire ile sunmaktadır.

 

#RMGT #Ofset #Tandem #Baski #Matbaa #PQSEye #LEDUV #UVBaski #Mitra #Ryobi #Mitsubishi #KamilPolat