Anasayfa » Makale » Ofset Baskının Geleceği Düşük Enerji İle Kürlenen Mürekkepler mi?

Ofset Baskının Geleceği Düşük Enerji İle Kürlenen Mürekkepler mi?

İsmail Yılmaz, Satış ve Pazarlama Müdürü, TOYO INK TURKEY Kimya Sanayii

Toyo Ink Group teknolojinin gelişmesinde katkı sağlayan öncü firmalardan biri olarak sektöre yatırım yapmaya devam ediyor. 2011’den günümüze Avrupa’da kurulumu tamamlanan düşük enerji UV mürekkep kullanan makine sayısının 250 adet civarında olduğunu söyleyebiliriz. Drupa 2016 sonrasında kurulumların hızla artarak 2018 itibari ile 500 adet baskı makinesine ulaşacağını tahmin ediyoruz.

Düşük enerji sistemleri günümüzde özellikle ticari baskı firmaları için ilk yatırım seçeneği olarak ön plana çıkmaktadır. Bu sistemler enerji verimliliği, üretim artışı ve çevreci ürün kullanımı ile konvansiyonel sistemlerden farklılaşmaktadır. Düşük enerjili sistemlerin ambalaj sektöründe kullanılmasının önünde hala çeşitli engeller bulunmaktadır. Bu engellerin en başında düşük migrasyon mürekkep talebi gelmektedir. Düşük migrasyon mürekkep teknolojisindeki gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda bu engelin kısa süre içerisinde ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.

Bu hızlı dönüşüm Türkiye’de de yeni yatırım ve teknoloji yenileyen firmaların dikkatinden kaçmamaktadır.

Cıva UV lambalar (H-UV) ile başlayan dönüşüm süreci LED UV kürlenme sistemlerine doğru evrilmektedir. Toyo Ink H-UV sisteminin en önemli mürekkep tedarikçisi olarak LED UV sistemlerinde de ileri mürekkep teknolojisi sayesinde pazar lideri olmaya devam etmektedir.

TOYOINK_rollup_UV-CUREToyo Ink Group  değişen ve gelişen UV mürekkep pazarına daha iyi hizmet verebilmek amacı ile Belçika merkezli Arets Graphic firmasını 2012 yılında satın aldı. Toyo Arets olarak faaliyetlerine devam eden firma ile birlikte Toyo Ink Group Avrupa’daki pazar payını önemli ölçüde arttırmıştır. Toyo Ink Japon mürekkep teknolojisini Avrupa standartlarına uygulayarak yeni mürekkep serilerini drupa 2016’da baskı sektörüne tanıttı.

Toyo Ink Türkiye olarak Avrupa’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri baskı sektörü ile paylaşıyoruz.

Toyo Ink Türkiye 2016 Ocak ayında Dyo Matbaa mürekkepleri ile yaptığı ortaklık sonucunda Türkiye’deki iş ortaklarına çok daha yakın duruma gelmiştir. Mümkün olan en geniş UV  ürün yelpazesi ile Toyo Matbaa mürekkepleri olarak baskı sektörüne hizmet etmeye devam ediyoruz.

Düşük Enerji Kürlenen Ofset Mürekkepler

Flash Dry KHS: Cıva lamba ile kürlenen mürekkepler

Flash Dry LD: LED lamba ile kürlenen mürekkepler

Standart UV mürekkepler ve laklar

STERALUX: Emici olmayan süyezyler için geliştirilmiş ofset mürekkep serisidir. Kozmetik, içecek sektörlerine lüks kutu üreticileri için tasarlanmıştır.

STERASPEED: Kağıt,karton ve bazı emici yüzeylere yüksek hızda baskı imkanı sağlayan ofset mürekkep serisdir.

STERAFLEX: Yüksek hızlı flekso UV makinelerinde en yüksek performansı veren flekso mürekkep serisi.

Toyo Arets EuPIA ( Avrupa Mürekkep Üreticileri Birliği ) üyesi olarak gıda ambalajı üretimine uygun düşük migrasyon özelliğine sahip UV mürekkep ve lakları GMP standartlarına üretmektedir.

#toyo #ToyoInks #UV #UVMurekkep #mürekkep #UVBaski #ismailYilmaz #ToyoArets