Anasayfa » Makale » Ofset Teknolojisi, Hibrid Uygulamalar ve UV Baskı
Heidelberg’in tamamen kendi mühendisleri tarafından geliştirilen DryStar LED-UV kurutma sistemleri, şu anda alanında rakipsiz konumda ve gerek ambalaj, gerekse de ticari baskı için geniş ufuklar vaat ediyor.

Ofset Teknolojisi, Hibrid Uygulamalar ve UV Baskı

Hakan Hondu, Heidelberg Türkiye Pazarlama Yöneticisi

Geçtiğimiz drupa fuarından bu yana geçen kısa zaman zarfında tüm camiamızın konuştuğu ortak bir terim var. “Dijital” kavramı gelecek drupa’lara ve matbaacılığın geleceğine önemli ölçüde etki edecek bir bayrak konumuna gelmiştir.

Peki Dijital kavramının altında nasıl çeşitlendirmeler yer almaktadır? Örnek olarak konvansiyonel makineler kullanan ve gelecekte de kullanmaya devam edecek ticari ve ambalaj matbaacıları için Dijital kavramı, makinelerin kontrol ve işletim konseptlerindeki gelişmeleri ifade ediyor. Daha hızlı baskıdan ziyade, tek bir operatör ile dahi beş renk ve üstü bir makinede çok kısa sürelerde baskı hazırlığı, makinenin anlık durumunun tablet bilgisayardan bile görüntülenebilmesi, insan gereksinimini ortadan kaldıran renk kontrol sistemleri ile firelerin yok denecek seviyelere çekilmesi, operatör bir başka işle uğraşırken makinenin bir sonraki işe kendi kendine hazır duruma gelmesi gibi bir çok gelişme, dijitalleşme kavramı içerisinde yer alıyor. Heidelberg olarak biz siparişin alınmasından itibaren baskı öncesi, baskı ve baskı sonrasının ardından ürünün paketlenip sevkiyatına kadar olan bu otomasyon konseptine “Smart Print Shop – Akıllı Matbaa” adını vermekteyiz. Bu, şu anda dünyada tüm endüstrilerde geçiş sürecinin yaşandığı “Endüstri 4.0” yani yeni endüstri devrimi kapsamında, kendi iş alanımıza denk gelen gelişmeleri kapsamaktadır.

Push to Stop Kullanım Konsepti

Push_to_Stop_1_PrinectPressCenter_Navidrupa 2016 ile duyurmuş olduğumuz ve özellikle ofset baskı makinelerinin kullanılabilirliğini maksimum seviyede tutmayı amaçlayan bu yeni konsept ile tüm koşullar oluşturulduğunda makinelerin otomatik olarak baskıya geçebilmesi amaçlanmaktadır. Yeni Press Center XL2 kumanda masası ve bu masa ile birlikte çalışan Intellistart 2 yazılımı ile birlikte operatör açık olarak işin durumu ve tüm diğer detayları, kontrol masası üzerinde bulunan geniş LCD ekrandan görebilmekte ve bu ekran üzerinde gösterilen sekmelerden her kısma müdahale edebilmektedir. Böylece makine sadece gerektiğinde durdurulmakla birlikte öngörülmeyen üretim kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Yeni DryStar LED-UV Kurutma Sistemleri

Heidelberg’in tamamen kendi mühendisleri tarafından geliştirilen DryStar LED-UV kurutma sistemleri, şu anda alanında rakipsiz konumda ve gerek ambalaj, gerekse de ticari baskı için geniş ufuklar vaat ediyor. LED UV kurutma sistemleri genel olarak pazara yeni giren bir kavram olmasına karşın UV baskı sistemleri içerisinde kısa sürede % 20’lik paya sahip duruma geldi. Ekipmanların gelecekte yenilenmesi, sarf malzeme çeşitliliğinin artması ve bu teknolojinin rekabette yerini artırması ile birlikte bu oranın süratle artacağına inanıyoruz. Enerji verimliliğinde geleneksel UV sistemlerine göre % 80’lere varan tasarrufa sahip bu sistemler ile özellikle kısa-orta tirajlı ve değişken işlerde büyük maliyet avantajı sağlanmaktadır.

DryStar_Kurutma_Teknolojileri

Şu anda tek handikap sisteme uygun olarak yeni gelişim süreci devam etmekte olan mürekkep ve lakların fiyatlarının yüksek olması. Bu konu da uygun seviyelere çekildiğinde UV ofset baskı üretiminde kullanımı günden güne artacaktır.

DryStar_UV-LED_Sistemi

İşin bir diğer boyutu olan baskı kalitesi açısından baktığımızda geleneksel yöntemlere göre daha yüksek baskı kalitesi ve stabil üretim gözlemlenmektedir. Tekrarlı işlerde bu teknoloji sayesinde sürekli aynı baskı kalitesini elde etmek mümkündür. Üretim sürelerini kıyasladığımızda da makinenin maksimum hızda baskı yapmasına olanak sağlaması ile en az % 30’luk avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

Heidelberg DryStar LED-UV Kurutma Sistemleri ile İlgili Veriler

Sistemin piyasaya tanıtıldığı yaklaşık 3 yıllık dönemin ardından gerçekleşen veriler aşağıdaki şekilde;

  • LED-UV ile kurutma çalışan 200’den fazla baskı ünitesi
  • LED-UV sistemi ile bugüne kadar basılan yaklaşık 1 milyar tabaka
  • Hiçbir LED-UV modülü bugüne kadar arıza göstermedi
  • Ortalama 15,000 tabaka/saat baskı hızı kaydedildi.

DryStar_UV-LED

Sistemin en büyük avantajlarından bir tanesi de LED sisteminde ebat ayarı yapılabilmesi sayesinde küçük tabaka veya UV uygulanacak küçük bölgelere göre LED diyotlarının çalışmasını sağlayarak çok daha fazla enerji verimliliği sağlanabilmesi ile sağlanan hatırı sayılır maliyet avantajıdır. Ayrıca DryStar UV-LED sistemi Press Center kumanda masasına tam olarak entegre olarak kolay ve merkezi kullanım sağlanabilmektedir.

#Heidelberg #ofset #HakanHondu #LEDUV #Drystar #UV #baski #matbaa