Anasayfa » Ambalaj » Ofsetçilere Dar En Etiket Baskısını Fısıldayan Adamın Yeni Hedefi Esnek Ambalaj
Etiket

Ofsetçilere Dar En Etiket Baskısını Fısıldayan Adamın Yeni Hedefi Esnek Ambalaj

Etiketçiler nesli kesilmiş letterpress’in düşük baskı kalitesi ve ucuz yatırım maliyetleri ile fleksonun kalitesi ve yüksek yatırım maliyetleri arasında sıkışmışlardı. O zamanlar HD kalıp da yoktu muhtemelen. Bir adam çıktı ve Türkiye’deki bu sıkışmışlığın içindeki etiketçilere ve bir yandan da etiket yapmak isteyen ama ofsetten de vazgeçemeyenlere bir ofset makine sundu. Kendi tasarladı, ürettirdi. Teknoloji gerektiren parçaları devlerinden, mekaniğini Çin’den aldı ve Türkiye’ye dar en ofset baskı makinesini Avrupa’nın dev etiket baskı makinesi üreticilerinden çok daha önce soktu. Hasan Uçar’ın yeni makinesi, geniş en, esnek ambalaj ofset baskı makinesi olacak. Muhtemelen 2019 başında karşınızda. Uçar, gelişmeleri Printtek 2017’de anlattı: “Biliyorsunuz Türkiye’deki ilk ofset etiket baskı makinesi projelendirip ürettirip Türkiye’ye getiren bir şirketiz biz. Şu ana kadar kurulum sayısı 13 oldu ve iki tane de gelecek olan ile birlikte 15 makineye ulaşmış olacağız. Labelexpo sonrasında da bitmek üzere olan iki proje daha mevcut. Çalışmalarımız aynı hızla devam ediyor. Son olarak İstanbul’da Topkapı’da İnceler Ofset firmasına 5 ofset 1 flekso ve de 1 kesim ünitesinden oluşan Weigang  bobin ofset makinesini getirdik. Bu Türkiye’ye gelen ilk LED UV kurutuculu bobin beslemeli etiket baskı makinesidir. Bu vesileyle İnceler Ofset firmasına, Sayın Mustafa Tarsan ve Tuna Tarsan’a  Weigang tercihlerinden dolayı teșekkür ederim.

LED UV’nin fayda ve avantajlarını hemen herkes kavradı, diye umuyorum. Son zamanlarda en çok konuşulan ve anlatılan konu LED UV. Beklenti LED UV kurutuculu tabaka ve bobin beslemeli ofset makinelerin pazarda çok daha fazla yer alacağıdır. Bu LED UV’li makine ile beraber bu makinenin sarf malzemeleri ve mürekkebi ile ilgili bir çalışma da yaptık. Denemeleri de yaptık. Avrupa’da da var üreticiler. Türkiye’de stoklar yeni yeni yapılmaya başladı. Biz Çin’den Meg firmasının mürekkeplerini -ki uzun yıllardır üretiyorlar, test ettik. Başarılı sonuçlar aldık ve Topkapı’daki makinemizde kullanılmak üzere bu markayı getirdik. Bu alanda çalışmalarımız devam ediyor. Ofset etiketin yanı sıra finishing ve tahta bıçaklar gibi birçok ara ürün de getiriyoruz. Özellikle tahta bıçak kesim makinaları ortalama kesim hızı olarak 130 – 140 vuruş / dakika hızıyla çalışır. Benim tasarlayıp modifiye ettiğim makine ise dakikada 300 vuruş yapabiliyor. Eski makinelerden neredeyse üç tanesinin yaptığı işi yapıyor -ki bu makinelerden son iki ay içinde 5 tane Türkiye’de monte ettik. Halen gelecek olan 3 adet daha var.  Kalite kontrol, dilme vb. makinaların otomasyonunu yükselttik. Turret sarıcılı otomatik kalite kontrol makinelerini devreye aldık onlar geldi Türkiye’ye.”

Yeni proje 2019 başında tamamen hazır olacak

“Yeni proje üzerinde de aslında iki yıldır çalışıyoruz. Benim ofseti çok sevdiğimi, ofsette çok deneyim ve bilgim olduğumu pazar zaten biliyor. Etiket sektöründe bir yere geldik. Sektör bu makineyi ülkeye ve sektöre kazandırdığım için yavaş yavaş bana teşekkür ediyor. Şimdiki hedefim esnek ambalaj. Daha geniş baskı enleri. Bununla ilgili olarak ilk yaptığımız prototip ofset baskı makinesi, 100 cm eninde. 12 mikron polyestere de basabilir, 30 mikron OPP’ye de kağıda da baskı yapabilir. Dolayısıyla buradaki hedefim esnek ambalajın düşük tirajlı işlerine ofset ile çözüm vermek. Belki değerlendirmek gereken nokta ofsetin gıdaya uygunluğu. Burada da LED UV devreye giriyor ki zaten bir Amerikan firması ile ortak hareket ediyoruz bu konuda da. Mekanik olarak makine tamamlandı. Bir ay sonra baskıya geçeceğiz. Hedefimiz Weiguang etiket ofset makinelerinden sonra en geç 2019 başında bütün testler tamamlanmış olarak geniş en esnek ambalaj ofset baskı makinesini de pazara sunmak ki zaten makine 2018 ortasında hazır olacaktır ancak bir müddet daha fazla test ederek problemsiz olarak sunmak arzusundayım. Bu makine Weiguang olmayacak çünkü bu fabrikanın üretim hattı ayda maksimum 14 makine üretimi ile tamamen dolu. Yeni projeyi bir başka üretici ile çalışıyoruz. Pekin Üniversitesi de bu çalışmanın içinde. Maddi olarak da destek sağlıyorlar. Dünyada ilk olacak. Farklı bir pazarda olmak istiyoruz. İddiamız zaten çok makine satmak değil. Çok makine satanlar sürekli bir hareket halindeler. Ben ilk makinemi İzmir Cem Ofset’e verdim. İkinci makinelerini aldılar iki yıl sonra. İlk makineleri 7 yaşında çalışıyor. İkinci makine 5 yaşında. Şimdi önümüzdeki ay üçüncü makineleri yüklüyoruz. Ben zaten pazarın tamamına yetişemem. Herkes beni makinemi tercih edecek diye bir şey de yok. İki müşterim ikinci makinelerini sipariş etti. Para kazanmak başka bir şey. Ben bunun peşinde değilim. Müşterilerimle hep beraber mutlu olmayı tercih ederim. Bugüne kadar olduğu gibi…”

#Printtek2017 #Etiket #Ambalaj #letterpress #HasanUçar #LEDUV