Anasayfa » Ambalaj » Ofset’in Yeni Rolü: Esnek Ambalaj

Ofset’in Yeni Rolü: Esnek Ambalaj

Goss International Türkiye Temsilcisi Medya makina’dan Uğur Saltan: Web ofset teknolojisinin Goss’un tecrübesiyle ambalaj sektörüne giriş yaptığını anlattı. Goss VPack ile esnek ambalajda yeni bir çığır açıyor:

VPack, rotogravür ya da tifdruk’a alternatif midir?

Birinci öncelikli rakibinin flekso olduğunu düşünüyorum. Birebir flekso’ya rakip olmasının yanında uygulama ve kalite açısından çok daha üstündür. Tifdruk’un çok farklı bir yapısı olduğundan rakip olduğunu düşünemiyorum. Fakat rotogravür ile yapılan bazı orta tirajlı işlerle rekabet edebilir. Uzun yıllar ürün ve ambalajını değiştirmeyen milyarlarca adet basılan işler için tercih edileceğini düşünmesem de her yıl ürün ve ambalajını değiştiren yerler için bahsettiğiniz tüm teknolojilere alternatif olduğu kanaatindeyim.

Türkiye’de gazete baskı pazarının tahmin edildiği kadar büyük olmadığını düşünüyoruz. Sizin bu pazarla ilgili değerlendirmeleriniz ne yönde?

10-15 yıl öncesinden farklı bir durum söz konusu. Şuan bu alan çok durağan bir yapıda. Fakat tirajlarda bir artış gözlenmese de düşüşten de söz edilemez. Öncelikle bu alanda firmalar yatırıma devam etmezlerse sürekliliği sağlamalarının mümkün olmadığını düşünüyorum. Zaman içinde eskiyen teknolojilerin yenilenmesi bir zorunluluk. Gerek büyük gerekse de orta ölçekli işletmeler 3-5 yıl aralığında yenileşmeye gidiyor. Bu nedenle mevcut potansiyelde bir daralma söz konusu olsa da bir yok oluş endişesi taşımaya gerek yok. Büyük ya da küçük gazetelerin hemen hemen hepsinde yeniliklere yönelik bir araştırma, çaba her dönem gözleniyor.

Ticari web pazarına yönelik düşünceleriniz?

Türkiye’de 90’lı yılların başında tabaka sektöründe çok az sayıda dört renkli makine vardı. 2000’li yıllara doğru ise her makine üreticisi yıl bazında 25-30 düzeylerinde makine satar hale geldi. Bu gidiş üzerine her yıl artık kimse iş yapılamayacak söylemi yinelenir hale geldi. Fakat geçen 10 yıllarda satışlar hep sürdü. Şuan görünen o ki tabaka sektörü mevcut potansiyele yetecek düzeye ulaştı. Bundan sonra yenileştirme hareketlerinin devam edeceğini düşünüyorum. Pazarın tamamen ortadan kalkması ise asla yaşanmayacak bir durumdur.

Ticari web’deki durum yıllar öncesinde tabaka ofsettekine çok benziyor. Herkes çok korksa da ticari web’in üretkenliğini gören de bir ucundan bulaşmak istiyor.

Goss, drupa 2012’de Türkiye pazarına da sunabileceği hangi yenilikleri sergilendi?

Goss International’in, Shanghai Electric ile birleştikten sonra çok daha etkili bir konuma ulaştığını gözlemleyebiliyoruz. Özellikle geliştirilen yeni ürünler göğsümüzü kabarttı. Bunlar içinde en önemlisi Türkiye pazarında da çok beğenileceğini düşündüğümüz VPack adı verilen ambalaj sektörüne yönelik makine. Aslında yıllardır kullanılan web ofset teknolojisi Goss’un tecrübesiyle ambalaj sektörüne giriş yapıyor. Özellikle ambalaj sektöründeki müşterilerimiz yeni makineye yoğun ilgi gösterdi.

Değişken tekrarlayan ebatlara sahip makineyle, tek bir makine yatırımı yaparak birkaç makine kullanıyor gibi rahatlıkla ebat değiştirmek mümkün. Bu mevcut pazarda web ofset teknolojisiyle çok zor olan, pahalı sistemlerdi. Flekso’da gerçekleştirme imkanınız olsa da daha düşük baskı kalitesiyle ancak sunulabiliyordu. Sunulan teknoloji ile ofset kalitesinde istenilen uygulamaları yapmak mümkün hale geldi. İki ayrı makine modeli olarak geliştirilip müşterilerin beğenisine sunulan teknoloji çok geniş bir yelpazeye hitap ediyor.

Goss ayrıca Colorliner makinelerinde gazete baskısına yönelik çift çevre ve çift enle bir yeniliğe gitti. 90 binlik hızıyla gazete üretecek olan makine daha küçük boyutlarda kompakt ve esnek bir yapıda. Sergilenen bu makineye yönelik satış anlaşmaları da fuarda yapıldı. Farklı ülkelerden gelen birçok ziyaretçinin olumlu düşünce ve görüşlerini paylaşması ve standımızdan memnun ayrılmaları bizi çok mutlu etti.

Fuarda ayrıca büyük ebatta 96 sayfalık Sunday teknolojisi çok ciddi ilgi gördü. Almanya’da yaygın kullanılan bu makine Türkiye pazarı için şuan çok uygun değil. Zaten bu alanda Türkiye özel çözümlerimiz bulunuyor. Özellikle Türkiye pazarında da tercih edilen küçük tirajlı gazete ve dergi baskıları için üretilen tek çevre tek en makinemiz 70 bin hızına ulaştırıldı. Bu da müşterilerimize sunabileceğimiz yeni bir alternatif haline geldi.