Anasayfa » Ambalaj » Oluklu Mukavva Baskılarında Devrim – Dijital Baskı

Oluklu Mukavva Baskılarında Devrim – Dijital Baskı

Turgut Karcı, Elektroser Şirketler Gurubu, İş Geliştirme Müdürü

Ambalajlar günümüz dünyasında ihtiyaca göre farklı formlarda karşımıza çıkmaktadır. Etiket, sıvamalı kutu, esnek alüminyum, pet ambalaj, tahta veya taslama gibi sert kutu, mikro ve oluklu kutu, vb formlarda gördüğümüz ve günlük hayatta tükettiğimiz birçok ambalaj türü de farklı üretim yöntemlerinde çözülmektedir.

Bu üretim yöntemleri konvansiyonel sistemlerde; ofset, flekso, rotogravür ve serigrafi olurken, dijital baskıda da bobin beslemeli malzeme ile çalışanlar ve tabaka beslemeli malzeme ile çalışanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bobin beslemeli sistemlerde halen toner ve inkjet sistemleri kullanan ve daha çok etiket veya bazı esnek ambalaj çözümleri bulunurken, tabakada ise hafif gramaj malzemeye küçük ebatlarda baskı yapan makineler ile ağır gramajlı malzemelere baskı için kullanılan flatbed-yatak sistemli makineler kullanılmaktadır.

Kutu ambalajları alanında tabaka beslemeli olarak kullanılan yukarıda bahsettiğimiz sistemlerin tümü elbette kendi alanında üretime dayalı sistemler olup, konvansiyonel üretime göre prova baskıyı veya küçük çapta üretimi değerlendirmektedirler.

Özellikle bu yazıda işleyeceğimiz oluklu mukavva baskıları için inkjet flatbed dijital sistemler kullanılmaktadır ve konvansiyonel sistemlere göre çok daha az adette üretim yapma hedefine sahiptir. Flatbed dijital sistemlerin konvansiyonel yöntemlere göre daha düşük üretim yapmalarının en büyük sebebi ise mürekkep maliyetlerinin çok daha yüksek seviyede olmasıdır. Özellikle UV olarak üretim yapan bu sistemlerin mürekkep maliyetleri, UV hammaddenin maliyetinin yüksek olmasıyla daha da artmakta ve yüksek adetli işlerin üretiminde dijitali değerlendirme dışı bırakmaktadır.

Günümüze kadar gelen bu yaklaşım, düşük adetli oluklu mukavva ambalaj pazarlarının belirginleşmesi ve dijital baskı maliyetlerindeki düşüş ile birlikte artık değişmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ambalajların doğrudan baskı ile üretimi artık mümkün olmaktadır.

 

Elektroser’in Türkiye Temsilciliği’ne başladığı Handway Glory 1604 dijital baskı makinelerinin en önemli hedefi, düşük, orta ve yüksek adetli oluklu mukavvaların doğrudan basılmasıdır. Bunu gerçekleştirirken kullandığı su-bazlı pigment mürekkepler hem uygun üretim maliyetlerinin oluşmasını sağlar hem de UV mürekkepli sistemlere göre çok daha çevrecidir. Makinenin dijital baskı makinesi olması, baskı öncesi ve sonrası operasyonlar için üretim maliyetlerinde ve üretim süreçlerinde tasarruf anlamına gelmektedir. Konvansiyonel baskıya göre avantajı işten işe geçiş süresinin yok sayılabilmesidir.

HANDWAY

Buraya kadar bahsedilenler hep dijital baskının avantajı olarak karşımıza çıkar. Ancak kapasite olarak bahsedeceğimiz bundan sonraki kısım konvansiyonel baskı gibi nasıl çalışabileceğini ifade etmektedir. Sistemin en büyük gerçekliği, üretim hızında da konvansiyonel sistemlerden aşağı kalmamasını göstermesidir. Glory 1604 Dijital baskı makinesi saatte 14,400 m² üretimi sağlayabilmektedir. Çoğu dijital baskı makinesinde görülen düşük üretim hızları ve konvansiyonel baskının yüksek hızı nedeniyle toplamda dijital baskıda anlamsız kalan üretim seviyeleri bu makine ile ortadan kalkmaktadır. Oysa, Handway dijital baskı makinesinin üretim hızı renkli olarak 150metre/dakika gibi dijital baskıda hiç alışık olmadığımız bir hıza ulaşabilmektedir. Bu sayede üretim adetleri, iş değişkenliği ve çeşitliliği, sanki konvansiyonel baskı üretimi gerçekleşiyor gibi gerçekleşmektedir. Basılan malzemenin genişliği 1600mm ve kalınlığı 11mm olabilmektedir.

Bu şartlarda, ham olarak beslemeye konulan ondüle oluklu mukavvalar, baskı sonrasında konfeksiyona hızlı bir şekilde beklemeden alınabilir. Bu şekilde 8 saatlik bir vardiyada %80 verimlilikte her biri 1000 m² olan 92 CMYK iş geçişi sağlanabilmektedir. Konvansiyonel baskı sistemi ise bu çember sayısına ulaşamamaktadır.

Ek olarak, dijital baskının sahip olduğu değişken baskı üretimi yapılarak kutu üzerinde özel belirlenen bölgelerde kişisel veriler oluşturulabilir. Sadece hamur özellikli kartonlar değil, aynı zamanda çeşitli eklemelerle kuşe malzemeler de basılabilir.

Pazar dahilinde ikincil ambalajlama olarak görülen ve baskı fonksiyonelliği mevcut sistemlerin elverişsizliği nedeniyle genelde göz ardı edilen oluklu mukavva baskılarında dijitalden gelen güç ile etiket gibi yardımcı ve bağımsız işlev gören bir unsur olmadan güvenlik içeren baskılar oluşturulabilir.

Dijital baskıyı bünyelerinde barındıracak firmaların yapılarında büyük bir değişim gözlenmesi mümkün olacaktır ve bu firmalar farklı bir pazar anlayışını ortaya koyacaklardır. Bununla birlikte var olan üretim tekniklerinde de büyük bir verimliliğe ulaşacaklardır.

Üretime bağlı satış anlayışları oldukça değişecek, klişenin oluşması veya üretim hattının yoğunluğu sipariş teslim temrinlerinde haftalarca beklenmeden anlık teslim edilebilecektir. Bunun yanında firmanın varsa mevcut satış ağında ve hedef müşteri anlayışlarında da büyük değişimler gözlemlenecektir.

Tüm bu anlattığımız kriterler nedeniyle, önceleri baskının farklı alanlarında gördüğümüz dijital baskıyı şimdi oluklu mukavva için bu sistem ile yüksek üretim seviyelerinde görmemiz bir devrim niteliğindedir.

#Handway #OlukluDijital #Dijital #Elektroser #TurgutKarci #OncuGuyer #OlukluBaski #ambalaj #Koli #markalama #PostPrint