Anasayfa » Dijital » Önümüzdeki Yıllara Damga Vuracak İnkjet Çözümler

Önümüzdeki Yıllara Damga Vuracak İnkjet Çözümler

Özgür Bilgi: “Hunkeler Innovationdays’de baskı hizmeti sağlayıcılarının problemlerini çözmelerini, işlerini büyütmelerini, daha verimli çalışmalarını, operasyonlarını daha üretken hale getirmelerini ve katma değeri yüksek baskı uygulamaları geliştirmelerini sağlayacak yeni ürün ve hizmetlerimizi vitrine çıkardık.”

Xerox Türkiye’nin Grafik İletişim İş Grubu Direktörü Özgür Bilgi ile 20-23 Şubat 2017 tarihlerinde İsviçre’nin Lucerne şehrinde gerçekleşen Hunkeler Innovationdays’de Özgür Bilgi etkinliği MATBAA&TEKNİK için değerlendirdi.

Hunkeler Innovationdays sizin açınızdan nasıl geçti? Değerlendirebilir misiniz?

Özgür Bilgi: Hunkeler Innovationdays, baskı sektöründeki son teknolojilerin deneyimlendiği ve baskı firmalarının hem bugün yaptıkları işlere yönelik çözümleri hem de gelecek yatırımlarını şekillendirecek teknolojileri ve fırsatları tanımasına imkan veren bir fuar. Dünya üzerinde düzenlenen önemli baskı fuarlarından biri olan Hunkeler Innovationdays, konvansiyonel ve dijital baskı ve sonlandırıcı ünitelerinin bir arada yer aldığı dünyadaki en önemli organizasyonlardan biri. Biz de Xerox olarak müşterilerimizi gelecekle tanıştırmak, sektöre yön verecek yeni ürün ve hizmetlerimizi tanıtmak amacıyla fuar alanında yerimizi aldık. Sergilediğimiz yeni teknolojiler, özellikle yüksek katma değerli baskı uygulamaları geliştirmek, iş akışlarını otomatikleştirmek, inkjet teknolojilerle iş çeşitliliğini artırmak, kişiselleştirilmiş ve talep üzerine üretim modellerini bünyesine katmak isteyen, sektörün geleceğini okuyabilen baskı firmaları tarafından büyük ilgi gördü.

Hunkeler Innovationdays’de Xerox hangi ürün ve çözümlerine dikkat çekti?

Özgür Bilgi: Hunkeler Innovationdays’de baskı hizmeti sağlayıcılarının problemlerini çözmelerini, işlerini büyütmelerini, daha verimli çalışmalarını, operasyonlarını daha üretken hale getirmelerini ve katma değeri yüksek baskı uygulamaları geliştirmelerini sağlayacak yeni ürün ve hizmetlerimizi vitrine çıkardık.

Mobil cihazlar ve bulut üzerinden çalışma imkanı sunan, müşteri memnuniyetini artıracak yeni inkjet tabanlı dijital baskı sistemlerimizi ve inovatif çözümlerimizi katılımcılara tanıttık. drupa’da sergilediğimiz ve büyük ilgi gören inovaif ürünlerimizden Xerox Rialto 900 Inkjet Press, Xerox Trivor 2400 Inkjet Press, Xerox Brenva HD Production’ı Hunkeler Innovationdays’de de en güncel versiyonları ile sergiledik. Ayrıca ofset kuşe kağıtlara yüksek kalitede ve düşük maliyetli baskı yapılmasını sağlayan Xerox Trivor 2400 Inkjet Press’in yeni eklenen High Fusion Ink teknolojisini de fuar katılımcılarına tanıttık. Daha önce drupa’da sergilediğimiz, büyük beğeni toplayan High Fusion Ink teknolojisi Hunkeler Innovationdays’de de katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Hunkeler Innovationdays’de Salon 2’de farklı konseptlere ve sektörel uygulamalara göre bölümlenmiş bir stand alanında yer aldık. Xerox Grafik İletişim İş Grubu olarak tüm fuar boyunca Xerox standındaydık.

Sizce dijital baskı inkjet atılımı ile konvansiyonelin önüne geçmeye mi hazırlanıyor? Konvansiyonel baskıda teknolojik gelişmeler azaldı mı?

Özgür Bilgi: Son yıllarda inkjet tabanlı dijital baskı teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, ofset baskıdan dijital baskıya olan yönelimi giderek artırıyor. Sektörde çok yüksek adetli ve standart baskı işlemleri yerini daha sınırlı sayıda, kişiselleştirilebilir ve pazarlama süreçleri ile desteklenen bir çalışma şekline bırakıyor. Bugünün baskı endüstrisinde firmalar da konvansiyonel baskı sistemleri ile öne çıkabilecekleri ve yüksek kâr marjı elde edebilecekleri baskı uygulamaları gerçekleştirmekten uzaklar. Türkiye’de kullanımını yaygınlaştırmak istediğimiz inkjet tabanlı dijital baskı teknolojileri ise gerek müşterilerin taleplerini en üst seviyede karşılayabilen gerek işletmelere işlerini büyütmelerini, katma değerli işler yapabilmelerini ve yenilikçi hizmetler sunabilmelerini sağlayan bir araç konumunda.

Ancak burada altını çizmem gereken önemli bir husus var. Dijital ve konvansiyonel baskı, birlikte kullanıldığında daha esnek ve düşük maliyetli üretim fırsatları sağlıyor. Örnek verecek olursak, markalar müşteri sadakatini güçlendirmek ve gelirlerini artırmak için basılı kataloglardan yararlanıyorlar. Araştırmalarımız, pazarlama stratejileri için kişiye özel katalog, ürün ve tanıtım materyali kullanan markaların müşteri sadakatini artırdığını, tüketici davranışlarının ise önemli ölçüde etkilendiğini gösteriyor.

Hunkeler Innovationdays’de ön plana çıkan konular neler oldu?

Özgür Bilgi: Bugün sektörün geldiği noktada, inkjet tabanlı dijital baskı teknolojileri ile dijital baskı sistemlerinin, offset baskı hızlarına yaklaştığını, daha büyük ebatlı, daha farklı ağırlıktaki kağıtlara istenirse bobinden desteklemeli tabaka baskıdan sürekli baskıya farklı ve ihtiyaca göre kurgulanabilen esnek baskı uygulamaları sunabildiğini görüyoruz. Dolayısıyla Hunkeler Innovationdays gibi etkinlikler de dijital baskı teknolojilerindeki yeniliklerin sergilendiği ve konu uzmanlarının bir araya geldiği organizasyonlar olarak şekillenmeye başladı. Dijital baskı sistemlerini kullanmak, kar getiren işler yapmak, yeni uygulamalarla iş hacimlerini büyütmek ve günümüzün değişen baskı ihtiyaçlarına cevap vermek ve rekabet etmek isteyen firmalar için sahip olunması elzem baskı sistemleri haline geldi. Ticari baskı, promosyonel baskı, kişiye özel baskı, kitap ve katalog baskısı, doğrudan pazarlama ve güvenli dijital paketleme ve ambalaj uygulamaları sektörde kar getiren işler yapmak isteyen firmaların yönelmesi gereken zorunlu alanlar olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla bu fuarda da ana odak bu alanlar üzerinde yoğunlaştı.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Özgür Bilgi: Müşterilerimizin işletmelerini büyüterek, geleceğe taşımalarına yardım edecek, önümüzdeki yıllara damgasını vuracak yeni inkjet dijital baskı teknolojilerimiz üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Özellikle müşterilerimize pazarın şartları ve durumu göz önüne alınarak inkjet teknolojisi ile nasıl büyüyecekleri ile ilgili yardımcı olmaya önem veriyoruz. Müşterilerimize sadece ürün değil, uçtan uca çözüm sunarak işlerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Uçtan uca çözümlerde de özellikle sektördeki önemli ve farklı marka sonlandırıcı firmalarla olan ortaklıklarımızla ilerliyoruz.

 

#HID17 #Hunkeler #HunkelerInnovationdays #DijitalBaski #Xerox #OzgurBilgi #Trivor #Brenva #Inkjet