Anasayfa » Ambalaj » Özkardeşler’den Ambalaj Sektörüne Yönelik Seminer

Özkardeşler’den Ambalaj Sektörüne Yönelik Seminer

Oluklu ambalaj üretiminde güncel teknoloji ve teknikler, üretimde karşılaşılan temel sorunlar ve çözüm yaklaşımları, nitelikli anvil kaplamalarının sahip olması gereken özellikler, anvil kaplamalarının maliyete ve verimliliğe etkileri gibi geniş yelpazede birçok konuyla ilgili bilgi verilen seminere ağırlıklı olarak ambalaj sektöründe faaliyet gösteren oluklu firmaları davet edildi. Etkinlikle ilgili görüşleriniz aldığımız Pazarlama Koordinatörü Burcu İlkinönü sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

 

Özkardeşlerin düzenlediği seminer, konuşmacılar ve aktardıkları konularla ilgili bilgi verir misiniz?

25 Nisan 2012’de gerçekleştirilen seminerde Richard Putch (Dicar Uluslararası Danışmanlarından)

  • · Oluklu ambalaj üretiminde güncel teknoloji ve teknikler,
  • · Üretimde karşılaşılan temel sorunlar ve çözüm yaklaşımları,
  • · Verimliliğe etki eden faktörler ile ilgili konularda , Bert Beijert  (Dicar Avrupa Ürün Müdürü),
  • · Nitelikli anvil kaplamalarının sahip olması gereken özellikler,
  • · Anvil kaplamalarından ileri gelen sorunlar,
  • · Anvil kaplamalarının maliyete ve verimliliğe etkileri konularını planlandığı gibi interaktif olarak yürütüldü. Soru – cevap bölümünde katılımcılar, önceden hazırladıkları veya konuşmaların genel seyrinden çıkardıkları sorularını konuşmacılara iletebilme şansı buldular.

 

Seminere özellikle hangi tip müşteriler davet edildi? Yaklaşık kaç davetli etkinliğe katıldı?

Ambalaj sektöründe bulunan oluklu firmaları davet edilmiştir. Bu firmalar Türkiye ve Avrupanın lider kuruluşları olup, yaklaşık 40 katılımcı iştirak etmiştir. Oluklu sektöründe bilhassa rotary kesim ünitesi bulunanlar davet edilip

makinalarının verimini arttırma yöntemleri anlatılmıştır.

 

Seminerle neler amaçlandı, seminer sonu aldığınız geri dönüşleri paylaşır mısınız?

Rotary kesim makinelerinin verimliliğinin yanı sıra makinadaki üretimi aksatacak sorunların nedenleri ve bu durumlarda neler yapılması gerektiği anlatılmıştır. Özkardeşler’de üretilen endüstriyel kalıplarla firmalara ve makinalarda çalışan operatörlere ne kadar yardımcı olduğunu ve zamandan tasarrufun ve kalitenin yükselmesinden, her firmanın faydalanması gerektiğini  ve bu amaçla makine ustalarının yanı sıra üretim müdürleri ve üretim hattı dışında müşteri temsilcilerinin de bilgilendirilmesine çalışılmıştır. Seminerde anlatılan inline rotary makinası üretim kapasitesini 3 katına çıkartmakla ilgili konu çok ilgi görmüştür. 10.000 devirle çalışan makinalarda  upgrade gerektirmeden hızlarını saatte 30.000’e bu yöntem sayesinde çıkarmaktadır. Seminerden 3-4 gün sonra 7 yeni ve 4 mevcut firma bu değişimleri ve yeni bilgileri kullanarak siparişlerini vermişlerdir. Firmaların makina üzerindeki teknik bilgilerinin az olduğu ve bu seminer sayesinde bu boşlukların doldurulduğu görülmüştür.

 

 

 

 

İş ortaklarınızla son dönem ilişkileriniz nasıl? İş süreçleri noktasında ne tür yenilikler sunuyorsunuz?

Aynı sektörde bulunan kalıpçı firmalar ile karşılıklı bilgi alışverişinin yanı sıra ithalat yapmakta zorlanan firmalara Özkardeşler tarafından malzeme temini yapılmakta, talep eden firmalara da üretimde kullanılan makinalar temin edilmektedir.

 

Gelecek dönem içinde benzer seminerler düzenlemeyi planlıyor musunuz? 2012 yılına yönelik hedef ve beklentileriniz nelerdir?

Özkardeşler, yeniliklerini uygulamaya calışmada ve bu süre içerisinde Türkiye’de ambalajcılara seminer düzenleyerek ve firmaları ziyaret ederek eğitim ve bilgi alışverişi yapan tek firmadır.  Gelecek dönemler içerisinde elbetteki bu tip seminerleri yapmaya devam edeceğiz. Önemli olan bu zahmetli ve yorucu olan seminerlerimize davet edilen tüm firmaların gelmesi ve buradan alınacak bilgilerle bir sinerji içerisinde çalışmaktır. Türkiye’de tek firma olarak Özkardeşler , takip ettiği teknolojik gelişmeler  ve Avrupa Kalıpçılar Birliği üyesi olarak buradan aldığı teknik ve taktik bilgileri değerli müşterileri ile paylaşmaya , gerekirse malzeme ve makina sorunlarının çözümünde de yardımcı olmaya çalışacaktır.

2012 sezonunun ortalarında olmamıza rağmen henüz beklentilerimize tam olarak cevap alamadığımız gibi hayali bir krizin içerisindeymişiz havası oluşturmak. 2005 senesinden beri Türkiye’deki tüm firmalar  normal şartlarda  yapılması gereken % 8 ve % 10 arasındaki zammı bir kenera bırakıp, 7 senedir sürekli indirim talep etmektedirler. Enflasyonu %10 olan bir ülkede artan fiyatları ve yapılan işçi zamlarını fiyata yansıtmadan  nasıl yapılıyor ve karşılanıyor anlamak mümkün değildir. Özkardeşler gelişen teknolojiyi Türkiye’ye getirerek tüm firmalara kalite ve sürekli hizmeti , dayanabildiği süre içerisinde vermeye devam edecektir ama  unutmamak gerekirki her yenilik ve kalite arttımı maliyetlerini de beraber getirmektedir.

İlaveten aktarmak istediğiniz bir mesajınız var mı?

2013-2014 sezonunda bihassa karton üretici firmaların çok istemiş oldugu blaking (ayırma) sistemini ve buna bağlı olarak çelik rilmanın % 100 Avrupa kalitesiyle olma şartı ile planlarımıza almış bulunmaktayız. Bununla ilgili yine değerli dostlarımıza brefing verilerek ayıklamanın önemini ve firmaya olan faydalarını anlatmaya çalışacağız.

Özkardeşler müşterileri ,işbirliktelikleri boyunca yaptıkları  Özkardeşler markalı ambalaj kalıbı yatırımı ile kendilerine kattıkları katma değer ile performanslarını yükseltirler. Böylece üretimleri hızlanır ve parça başı maliyetlerini azaltırlar. Fiyat kıyaslaması yaparken size katılan değerleri ve sürekliliği dikkate almanızı dileriz.

Türkiye ambalaj kesme kalıpları sektörünün lider üreticisi olarak, sahip olduğumuz sektörel birikimlerimizi ve kalifiye iş gücümüzü,  yine aynı sektöre hizmet edecek yatırımlara dönüştürmeye devam edeceğiz.