Anasayfa » Dijital » Özturna Baskı Mimaki’den Vazgeçmiyor

Özturna Baskı Mimaki’den Vazgeçmiyor

Mevcut UV baskı parkurunu Mimaki masaüstü UV LED baskı makineleri serisinin en yeni üyesi yeni nesil UJF-6042MkII ile güçlendiren Özturna Baskı, böylece üretimlerine daha fazla verimlilik, daha yüksek baskı kalitesi, daha ekonomik üretim ve hız kazandırdı.

1991 yılından bu yana tekstil sektörüne yönelik baskı yapan Özturna Baskı, yeni teknolojilere yatırım yaparak parkurunu genişletmeye devam ediyor. Mevcut üretim tesisinde enjeksiyon baskı, kauçuk baskı, yüksek frekans baskı, transfer baskı, emprime baskı ve UV baskı teknolojileri bulunan firma, Mimaki’nin masaüstü UV LED baskı makinelerinin yeni serisi UJF-6042 MkII ile modeli ile UV baskı parkurunu da güçlendirdi. Halihazırda UV baskı üretimlerini Mimaki’nin önceki model baskı makinelerinden iki adet UJF3042FX modeli ile gerçekleştiren firma, plotter kesim ihtiyaçları için de Mimaki CG-SRIII serisi kesim plotter’larını kullanmaya devam ediyor. Mimaki UJF-6042MkII modeli ile UV baskı üretimlerine daha fazla verimlilik, daha yüksek baskı kalitesi ve hız kazandıran firma, yeni yatırımları ile birlikte sadece yurtiçinde değil uluslararası müşterilerinin de ihtiyaçlarına son teknoloji ile yanıt verecek.

UV baskıya geçmeden önce baskı üretimlerini serigrafi tekniği ile yaptıklarını dile getiren Özturna Baskı firma ortaklarından Cengiz Turnalar, serigrafinin çok ucuz bir teknik olmasına rağmen çok zorlu işlem gerektirdiğini dile getiriyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“Serigrafi ile yapılan baskılar hem çok uzun zaman alıyor hem de fire oranı çok yüksek. Üstelik çok renkli baskı yapmak da çok zor. Biz de serigrafinin bu zorluklarından kurtulmak için UV teknolojisine geçiş yaptık.”

UV baskı ile büyük avantaj sağladıklarını dile getiren Turnalar şu şekilde devam ediyor: “UV baskı ile tüm renkleri aynı anda atabiliyor ve milyonlarca renk seçeneğine sahip oluyoruz. Üstelik 100 adet de olsa 10 bin adet de olsa tüm baskılarda aynı sonucu ve aynı renk kalitesini elde ediyoruz.”

Bu amaçla ilk UV yatırımlarını 2016 yılının başında bir adet Mimaki UJF3042FX modeli ile yapan ve böylelikle UV baskıya başlayan firma, daha sonra yıl içerisinde bir tane daha UJF3042FX modelini ve iki adet Mimaki CG-SRIII kesici plotter’larını parkuruna ekledi. Firma, Mimaki’nin UV baskı teknolojisinin daha yüksek hızlı üretim, yüksek kalitede baskı, kokusuz ve stabil baskı özelliklerinin avantajlarından faydalandı. Elde ettiği verimliliği en üst seviyeye taşımak isteyen Özturna Baskı, yakın zamanda Mimaki UV LED masaüstü baskı makineleri ailesinin yeni üyesi yeni nesil UJF-6042MkII modelini de bünyesine kattı.

Mimaki’nin sunduğu UV LED teknolojisi ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarında stabil ve kaliteli çözümler ürettiklerini dile getiren Turnalar, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Mimaki’nin UJF serisi ile artık az ya da çok adetli tüm işlerimizde her bir üründe aynı kaliteyi, üstelik fire vermeden, kolaylıkla yakalayabiliyoruz. Artık tek renk baskılarda dahi serigrafiyi kullanmıyoruz, ki böylelikle tüm ürünlerde standardı yakalamış oluyoruz. UV baskıda kullanıcıdan bağımsız renk ve kalite sürekliliği elde edebiliyoruz.”

Mimaki’nin yeni UJF-MkII serisinin ise bir önceki modellere kıyasla kendilerine çok daha esneklik ve dayanıklılık sunduğunu dile getiren Turnalar, MkII modelinin kullandığı boyaların kalitesinden de ayrıca memnun olduklarının altını çiziyor. Önceki serinin kullandığı LF140 boyalarına kıyasla, MkII modelinin kullandığı LUS120 boyaları, daha yüksek esneme kapasitesine sahip. Üstelik LUS120 boyalar, litrelik şişe sistemi ile daha ekonomik üretim sağlıyor. Mimaki’nin boyaları sayesinde esnek materyaller üzerinde ve zorlu yüzeylerde boya çatlaması ya da kırılması olmaksızın baskı yapılabiliyor ve boya dayanımı daha yüksek. Üstelik boyaların sunduğu renk kalitesi çok daha yüksek.

Önceki modellere kıyasla baskı alanı da daha geniş olan UJF-6042MkII modeli 600x420cm’lik baskı alanı ve önceki seriye göre yüzde 20’lik daha yüksek hızı ile Özturna Baskı’nın üretim hızını ve verimliliğini de artırmış durumda.

Turnalar, Mimaki baskı makinelerinde en beğendikleri özelliklerden birini de makinenin kafa temizliğini otomatik olarak kendinin yapması olarak gösteriyor. Bu sayede kafa kuruması gibi bir sorun ile karşılaşmanın mümkün olmadığını dile getiren Turnalar, uzun günler baskı yapmadan makine dursa da, makinenin bu özelliği ile makineyi uzun süre sorunsuz kullanabildiklerini dile getiriyor.

Mimaki baskı makinelerine yatırım yapmadan önce 7-8 ay gibi bir süre yoğun araştırma yaptıklarını söyleyen Turnalar, piyasada UV baskı kullanan kişilere fikirlerini sorduklarında, herkesin Mimaki kullanmasını tavsiye ettiğini ve şu anda kendisinin de başka kullanıcılara Mimaki’yi önerdiğini dile getiriyor. Mimaki’nin kendilerine sundukları avantajları değerlendirerek makine yatırımı yaptıklarını söyleyen Turnalar, şu anda dijital baskıda başka marka ile çalışmadıklarını ve bundan sonraki farklı UV baskı çözümlerine yapacakları yatırımlarda da Mimaki’yi tercih edeceklerini belirtiyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Makinelerin kalitesinin yanı sıra, bugüne kadar gerek PİMMS Group’tan gerek bayisi Procolor’dan aldığımız hızlı servis bizi Mimaki ile devam etmemize sebep olan en önemli faktörlerden biri. Her ne kadar makineler gerçekten sorunsuz, arıza yapmayan ve teknik servis ihtiyacı duymayan makineler olsa da, her türlü teknik destek taleplerimiz ve sorularımız için bize çok hızlı geri dönüş sağladılar. Bu anlamda hem kendilerine hem de Procolor’a bize verdikleri tüm desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.”

 

#Mimaki #PimmsGroup #Procolor #UJF6042MkII #CengizTurnalar #Ozturna #DijitalBaski #UVBaski