Anasayfa » Ambalaj » Pantone 2018 Yılının Rengini Duyurdu: PANTONE® 18-3838 Ultra Violet
Pantone

Pantone 2018 Yılının Rengini Duyurdu: PANTONE® 18-3838 Ultra Violet

Pantone 2018 Yılının Rengini Duyurdu: PANTONE® 18-3838 Ultra Violet

X-Rite’ın bağlı işletmesi ve profesyonel renk dili standartları ile dijital çözümler sağlayıcısı olan Pantone Incorporated, Pantone 2018 Yılının Rengi olarak PANTONE 18-3838 Ultra Violet’in şeçildiğini duyurdu. Çarpıcı şekilde proaktif bir mor tonu olan PANTONE 18-3838 Ultra Violet orijinalliği ve öngörülü düşünceyi yansıtıyor.

Pantone Color Institute İdari Müdürü Leatrice Eiseman, yeni fikirler ve hayal gücü gerektiren bir zamanda yaşadığımızı belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Mavi bazlı bir mor olan PANTONE 18-3838 Ultra Violet’e özgü bu yenilikçi düşünce şekli, farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yüksek bir seviyeye çıkarıyor. Yeni teknolojiler, daha büyük galaksiler ya da sanatsal ifade ya da spiritüel yansımaları keşfetmekte içgüdüsel Ultra Violet henüz gerçekleşmemiş olana ışık tutuyor.” Karmaşık ve düşündürücü Ultra Violet evrenin gizemlerini, önümüzdeki entrikaları, olduğumuz yerin ötesinin keşfini akla getiriyor. Engin ve sınırsız gece gökyüzü olabileceklerin sembolü ve bizim ötemizdeki dünyanın peşinden gitmek için ilham vermeye devam ediyor.

Gizemli morlar uzun süredir karşıt kültürün, teklifsizliğin ve sanatsal parlaklığın sembolü. Müzik ikonları Prince, David Bowie, ve Jimi Hendrix Ultra Violet tonlarını batının popüler kültüründe bireyselliğin ifadesi olarak ön plana çıkarıyor. Nüanslı ve duygu yüklü PANTONE 18-3838 Ultra Violet’in derinliği deneyimi ve uyumsuzluğu sembolize ederken kişilerin dünyadaki eşsiz izlerini hayal etmelerini ve yenilikçi ortamlarda sınırlarını aşmalarını teşvik ediyor.

Tarih boyunca, Ultra Violet’e mistik veya ruhani bir nitelik verilmiş. Bu renk genellikle farkındalık uygulamaları ile bağlantılı ve bu da günümüzün aşırı uyarılmış dünyasından kaçmak isteyenlere daha fazla alan sunuyor. Meditasyon alanlarında ve diğer toplanma alanlarında mor tonlarında ışığın kullanılması orada toplanan topluluğa enerji verir ve bağlantı kurulmasını teşvik eder.

Pantone Color Institute Başkan Yardımcısının yorumu ise şöyle: “Pantone Yılın Rengi’nin tasarım dünyasındaki trendlerden çok daha fazlası: günümüz dünyasında gerekli olanın gerçek bir yansıması. Tüm dünyada insanlar renklerden etkilendiği ve renklerle derin mesajlar ve iletebildikleri için tasarımcılar ve markalar ilham vermek ve etkilemek için renkleri kullanıyorlar. Yılın Rengi trend ve tasarım dünyasına stratejik yaklaşım sağlayarak Pantone Renk Enstitüsü’nün tasarımcılar ve markalar için yıl boyunca yaptığı çalışmaları yansıtıyor.”

PantoneGrafik Tasarım ve Ambalajlarda Ultra Violet

Ambalaj tasarımı çok yönlü hale geldikçe, Ultra Violet dokunduğumuz her şeyde orijinallik arzumuza hitap eden daha fazla karmaşıklık ve nüans sunuyor. Benzer şekilde, grafik tasarımında Ultra Violet çok boyutlu hissi aracılığı ile bu dinamik ortamla rezonansa giriyor. Ultra Violet tonlarının CPG, lüks ürünler ve güzellik ürünleri dünyasındaki ileri görüşlü markaların yanı sıra öne çıkmak isteyen kişiler ve sanatçılar tarafından ambalajlarda ve grafik tasarımında kullanımı zamanla artıyor.

Gıda’da Ultra Violet

Egzotik ve çekici kabul edilen acai çileği, mor renkli karnabahar, tatlı patates, havuç, kuşkonmaz ve lahana gibi mor meyveler, sebzeler sağlığa olan doğal faydaları ile biliniyor. Bu yiyecekler, besin maddeleri ve antioksidanlar açısından çok zengin ve masaya canlılık ve çeşitlilik getiriyor.

Moda’da Ultra Violet

Koşu parkurlarında ve sokaklarda Ultra Violet hem erkeklerin hem de kadınların stilleri ile teatral bir bağlantı kuran etkileyici bir mor. Ultra Violet’in birleşik doğasına sadık kalarak kırmızı ve mavinin karışımından elde edilen renk kendini moda dünyasında eşsiz renk kombinasyonlarına bırakıyor ve hayal edebileceğiniz tüm renklerle kolayca kombine ediliyor. Altın ve diğer metallerle lüks ve göz alıcı hale gelen; yeşiller veya grilerle doğal şıklık kazandıran Ultra Violet farklı malzemelerle farkı görünümler kazanıyor. Renkteki sıcak kadifemsi tonlar akşamın gizemlerini yansıtırken beklenmedik bir şekilde spor-şık ya da spor tasarımlarda da modernliğini gösteriyor. Aksesuarlarda, mücevherlerde ve gözlüklerde, Ultra Violet doğal taşların, dokuların ve çiçeklerin karmaşıklığını ortaya koyuyor.

Güzellik’te Ultra Violet

Ultra Violet herkes için çarpıcı görüntüler oluşturma konusunda muhteşem ve güzelliğe ve spiritüelliğe doymuş. Rengin karmaşık ve derin yapısı kombinlerle, karışımlarla ve gölgelerle elde edilen görüntüler için uygun. Dudaklarda veya tırnaklardaki mat mor renk uyumsuzluk için çarpıcı bir görüntüyken, Ultra Violet’deki yumuşak bir şekilde karıştırılmış metalikler ve simler gözleri evrene açılan pencerelere dönüştürüyor. Saçlardaki mor tonları, yenilikçi ve özgür ifadenin sembolü olarak sokak stillerini geliştirmeye devam ediyor. Ortalama bir güzellik paletinde Ultra Violet karmaşıklık ve gizem katarak diğer tüm renkleri tamamlıyor.

Ev Dekorasyonunda Ultra Violet

İç mekanlarda Ultra Violet bir odayı olağanüstü bir mekana dönüştürebilir veya tam tersi renk tonu daha sönük ve modern eşleştirmelerle yumuşatabilir. Ultra Violet çeşni ve parlaklık katarak püsküllü bir koltuğa, sanat eserine ya da duvara dikkat çekebilir. Sizi pek çok yöne götürebilecek bir renk olarak Ultra Vioelt ister geleneksel ve zarif, ister çarpıcı derecede modern olsun her alanda kendini belli eder. Konaklama alanında da Ultra Violet gibi mor tonlarının iç mekanlarda ön plana çıktığını görüyoruz. Çünkü büyük ve küçük oteller seyahat edenlerin aklını çelmek ve ilgi duymalarını sağlamak amacıyla renk ve tasarımdan faydalanıyor.

Saatchi Art x Pantone 2018 Yılının Rengi Koleksiyonu

Pantone, Ultra Violet’nin teşvik ettiği hayal gücü ve yenilikçiliğin ifadesi olarak, Pantone 2018 Yılının Rengi resmi baskılarından oluşan sınırlı sayıda bir koleksiyon üretmek amacıyla dünyanın önde gelen çevrimiçi sanat galerisi olan Saatchi Art (saatchiart.com) ile ortaklık yaptı. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren satış sunulacak koleksiyonda, Ultra Violet ruhunu taşıyan resim, heykel ve baskı alanında çalışan uluslararası sanatçıların yeni çalışmaları yer alacak. Bu koleksiyon Pantone ve sanat severlerin Ultra Violet’nin günlük yaşamlarına kattığı ilhamı deneyimlemesine olanak sağlayacak.

Adobe Stock x Pantone 2018 Yılının Rengi

Bu seneki Pantone Yılın Rengi olarak seçilen Ultra Violet, orijinalliğin, yenilikçiliğin ve hayal gücünün yapılan işi belirlediği görsel iletişim içindeki kişilerin yaratıcı süreçleri ifade etmesi için güçlü bir araç sunuyor. Yenilikçi topluluğu kutlamak ve onlara ilham vermek amacıyla Pantone, 2018 Yılının Rengi koleksiyonunu sergilemek için Adobe Stock ile ortaklık kurdu. Adobe Stock, 100 milyonu aşkın görsel varlığı ile görsel ilham ve fikir geliştirici çalışmalar için ilgi çekici bir kaynak sunuyor.

Sınırlı sayıda Pantone 2018 Yılının Rengi Rehberi

Pantone ilk defa tasarımcılara çalışmalarında Ultraviyoleyi daha kolay kullanabilmeleri için ve Yılın Rengi’nin renk başarısını ve tutarlılığını Pantone standartlarında garantileyen ilhamı gösterebilmek için Pantone Yılın Rengi 2018 Formül Rehberi ve Moda, Ev + İç Mekân Renk Rehberi’nden sınırlı üretim renkler sunacak. Rehberlerde Yılın Rengi özel kapağı olacak ve rehberde Ultraviyole hakkında bilgi de yer alacak. Yalnızca Pantone.com üzerinden satılacak bu rehberler renk trendlerine hâkim tasarımcılar veya şık gereçlerle masalarını güzelleştirmek isteyen girişken kişiler için mükemmel bir hediye.

#X-Rite #Pantone #UltraViolet #LeatriceEiseman #Ambalaj #BirMatbaaTeknikVar