Anasayfa » Ambalaj » Pınar Küçükaras: “Bizim İçin drupa Hala Devam Ediyor”

Pınar Küçükaras: “Bizim İçin drupa Hala Devam Ediyor”

Drupa 2012’deki 31 Türk katılımcıdan birisi olan ve fuardaki en büyük standa sahip olan (tüm katılımcıların %30’u büyüklüğünde) Duran Makine’nin Satış ve Pazarlama Direktörü  Pınar Küçükaras, fuarı matbaa&teknik’e değerlendirdi.

Duran Makina bu yıl drupa’ya 4. katılımını gerçekleştirdi ve 300 metrekarelik standı ile yine drupa’nın en büyük alanlı Türk katılımını tekrarladı. Dünyanın en önemli katlama yapıştırma makinası üreticilerinden biri olarak bir kez daha büyük başarı ile ülkemizi drupa’da temsil etti ve uluslar arası karton ambalaj sektöründeki öncelikli konumunu pekiştirdi.

Duran Makina drupa 2012 fuarına iki yeni Omega Serisi ve son dönemde gerçekleştirmiş oldukları yenilikler ile katıldı. Firmanın sergilediği yeni Omega Performa Plus ve Omega Hi-Line Serileri tüm dünyadan ziyaretçileri tarafından büyük beğeni ile karşılandı.

Duran Makina Satış ve Pazarlama Direktörü  Pınar Küçükaras, Drupa 2012 katılımları   yeni geliştirdikleri bu iki Omega Serisi hakkında şu bilgileri verdi:

Yeni Performa Plus Serisini drupa 2012’ye Hazırladık

“drupa sektörümüzü en önemli uluslar arası organizasyonu; katılımcıların fuardaki performansları sonraki dört yılın iş hacmini şekillendiriyor; dolayısıyla bizim de en çok önem verdiğimiz fuar drupa. Her katılımımızda yeni ürünlerimizi sergilemeyi hedefliyoruz; hatta fuar hazırlıklarımızı da hep bu prensip dahilinde gerçekleştiriyoruz. 2008 drupa’sında  tüm dünya tarafından iyi bilinen Omega Allpro’nun bir üst modeli olan Omega Allpro-S’i sergilemiştik ve kısa sürede büyük beğeni toplamıştı. O fuardan hemen sonra, 2009’da sektöre sunduğumuz Omega Performa ise, özellikle dönemin ekonomik sıkıntıları sebebi ile ihtiyaca yönelik tasarladığımız bir üründü ve çok kısa zamanda çok farklı pazarlarda talep gördü; başarılı bir seri oldu. Kısa zamanda Batı Avrupa’dan Ortadoğu’ya, birbirinden çok farklı üretim ihtiyaçlarına yönelik olarak ihraç edildi. Bu satış başarısıyla Performa serisini ön plana çıkartmaya karar verdik ve kullanım kolaylığını arttırdığımız yeni Performa Plus serisini drupa 2012’ye hazırladık.”

Omega Performa Plus’a Büyük İlgi: Fuar esnasında Gelen İki Sipariş

“Omega Performa Plus’la karton kutuların yüksek hızda ve önemli kullanım kolaylıkları ile üretilmesini hedefledik ve ayrıca düşük volümlü işlerin tüm dünyada artmakta olduğunu, dolayısıyla işten işe geçiş sürelerinin minimumda tutulması gerekliliğini de göz önünde tuttuk. Sonuç olarak Omega Performa Plus Serisi drupa 2012’de çok büyük beğeni toplandı. Serinin ilk örnekleri daha fuar sırasında alıcı buldu ve İngiltere ve Mısır’daki iki yeni müşterimize gönderilmek üzere anlaşmalarımız tamamlandı. Şu an çok çeşitli ülkelerden müşterilerimizle Performa Plus için görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

Omega Hi-Line Serisine de İki Sipariş

Omega Hi-Line Serimizi ise, yine Drupa 2012’yi hedefleyerek geliştirdik. Geniş ürün yelpazemizin en gelişmiş özelliklere sahip serisi Hi-Line, yine yüksek hız, minimum işten işe geçiş süresi, yüksek kullanım kolaylıkları ve en komplike karton ambalaj tasarımlarını işleyebilme kapasitesinin yanı sıra modüler özellikli makinalardan oluşuyor. Özellikle son dönemde ihracatımızda ön plana çıkan özel tasarımlı projelere uygun bir seri bu. Omega Hi-Line da, yine Performa Plus gibi drupa 2012’de çok büyük beğeni topladı ve talep gördü. Hi-Line serisinden ilk makinalarımız da Türkiye’den ve Fransa’dan alıcı buldu. Tabii ki bu anlaşmalar yeni makinalarımızın yakın gelecekteki uluslararası başarısı hakkında çok önemli göstergeler. Fuardaki ziyaretçilerimizden edindiğimiz izlenim ve aldığımız taleplerden yola çıkarak memnuniyetle söyleyebilirim ki; her iki modelimiz de kısa zaman içinde ismi ile anılan ve aranan çok başarılı Omega’lar olacaklar.”

matbaa&teknik: Pınar Hanım, 2012 drupa katılımınızın başarısını neye bağlıyorsunuz?

Pınar Küçükaras: Öncelikle fuara titizlikle ve doğru hedeflerle hazırlanmış olmamızın büyük payı var. Sektörün hangi ihtiyaçlara yönlendiğini doğru analiz edip, gerektiği biçimde hazırlandık ama tabii ki drupa’ya hazırladığımız ürünleri, yani son yıllardaki Ar&Ge çalışmalarımızı doğru biçimlendirmiş olmamız fuardaki başarımızın en önemli sebebidir.

Fuarın öncesinde bizi rakiplerimizden ayıran avantajları, pazardaki farklı konumumuzu doğru biçimde vurguladık ve etkinlikle duyurduk. Özel projelere kısa zamanda ve etkin çözümler üretmekte olduğumuzu duyurduğumuz bu çalışmalar oldukça ses getirdi; bunu da fuarda yakından görmüş olduk. Fuar süresince de farklı kanallardan tanıtım yapmaya devam ettik. Örneğin İngiltere’de basılıp tüm dünyada dağıtılan ve yurtdışında karton ambalaj konusunda en önemli yayın olan Folding Carton Industry Magazine’in Mayıs sayısında kapakta olmamız; derginin bugüne kadar hakkımızda yayınlamış olduğu yazıları içeren Duran Makina 2012 Özel Sayısı’nı ikinci kez bu fuara hazırlamış olması ve bu iki derginin Drupa’da dağıtılması gayet etkin bir çalışma oldu.

Yurtdışındaki temsilcilerimizle ortak bir çalışma yürüttük; hem fuar öncesinde hem de fuar sırasında onlardan destek aldık. Drupa’da ekibimize 12 ayrı ülkeden temsilcilerimiz katıldı; ziyaretçilerimizi birlikte ağırladık. Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, İtalya, Hollanda, Polonya, Rusya, Mısır, İran, Tunus ve Amerika’dan temsilcilerimiz bizimle birlikte fuarda çalıştılar; hatta Amerika’dan üç farklı şirketten iş ortağımız fuara katıldı. Bu da tabii ki bize güç kattı. Ziyaretçilerimizin kendi bölgelerinden bir temsilciyle görüşüyor olmaları onlar için de büyük kolaylık sağladı.

matbaa&teknik: Fuar ziyaretçiler açısından beklentilerinizi karşıladı mı? Genel olarak ziyaretçi sayısında bir düşüş olduğu kanaati yaygın.

Pınar Küçükaras: Önceki drupa’lara göre fuarın genelinde ziyaretçi sayısının azalmış olduğunu biz de gözlemledik ancak bizim açımızdan fuar son derece olumluydu; beklentimizin de ötesinde ziyaretçimiz vardı. Tabii ki fuar öncesinde etkin bir tanıtım çalışması yapmış olmamızın, tüm tanıdıklarımızı özel mesajlarla teker teker davet etmiş olmamızın da bunda katkısı vardır diye düşünüyorum.

drupa fuarı bizim için her zaman çok özel çünkü uzun zamandır çok geniş bir coğrafyaya ihracat yapıyoruz, dolayısıyla drupa bizim müşterilerimizle tekrar bir araya gelmemizi sağlayan en önemli platform. Drupa 2012 de, önceki drupa’lar gibi bu açıdan son derece keyifliydi.

Sanırım bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliklerimizden biri de müşterilerimizle kurduğumuz sıcak ilişkidir. Aradaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun biz ilişkilerimizi yakın tutmaya, her ihtiyaçları olduğunda hemen destek vermeye ve bir makina tedarikçisinden öte, dost olmaya çok özen gösteririz. Bu yüzden de drupa bizim için uzaktaki eski dostlarımızla buluştuğumuz bir on dört gün demek; tabii ki büyük mutluluk. Tabii ki onların bizden ve Omega’larından memnuniyetlerini gördüğümüzde bu mutluluk katlanarak artıyor. Bu fuarda da Avrupa’dan Amerika’dan, Orta Doğu’dan çok sayıda eski dostumuzla bir araya geldik ve onların yeni katlama yapıştırma makinası ihtiyaçlarını görüştük. Sadece bize merhaba demeye gelen eski müşterilerimiz de vardı ki bu da bence yıllardır sürdürdüğümüz iyi ilişkilerin son derece hoş bir göstergesidir.

Yurtiçinden yüksek sayıda ziyaretçimiz vardı ve Türkiye’den dostlarımıza Düsseldorf’ta evsahipliği yapıyor olmaktan büyük mutluluk duyduk; onlardan aldığımız olumlu tepkiler bize yeni bir enerji verdi.  Bildiğiniz gibi biz her drupa’da Türkiye’den gelecek olan fuar ziyaretçilerine “Duran Makina standı drupa’daki dinlenme tesisinizdir” deriz ve bunun özellikle altını çizeriz. Çünkü fuar son derece büyük ve ziyaretçi olmak da son derece yorucu. Dolayısıyla fuara gelip bizi ziyaret eden dostlarımızla bir arada olmaktan mutlu olduğumuz kadar, onlara da biraz olsun dinlenebilecekleri bir fırsat sunmaya çalıştık.

Diğer yandan yurtdışından gelen ve ilk defa görüştüğümüz ziyaretçilerin sayısı da çok yüksekti. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerimizi yurtdışındaki temsilcilerimizle birlikte ağırladık ve ziyaretçilerimizin hemen hepsi Duran Makina’yı ve Omega katlama yapıştırma makinalarını bilerek bize gelmişlerdi; tabii ki bununla da çok mutlu duyduk.

Fuarın bizim için en keyifli anlarından biri de Omega’nın Türk Basım Endüstri’sinin en değerli markası seçilmiş olması, ve Zirvedekiler 2012 ödül törenine yurtdışından temsilcilerimizle birlikte katılmamızdı. Bu ödülü ikinci kez alıyoruz ve verdiğimiz emeği görüp bizi takdir eden herkese çok teşekkür ediyoruz. Zirvedekiler anketinde sektörün en değerli markası olarak tekrar seçilmiş olmamız bizim için çok anlamlı ve gurur verici.

matbaa&teknik: Size göre Drupa’da öne çıkan eğilimleri özetler misiniz?

Pınar Küçükaras: Hem yurtiçinde hem de yurtdışında makinalarımıza ciddi bir talep artışı gözlemledik; bu da tabii ki sektörün geneli için baktığımızda son derece olumlu bir gelişme. Geçen drupa’dan sonraki olumsuz ekonomik ortamın geride kaldığının çok önemli bir göstergesi.

Önceki yıllarda dünyanın çeşitli coğrafik bölgeleri arasında karşılaştırma yaptığımızda talepleri arasında ciddi farklılıklar gözlerdik oysa bu drupa’da böyle net konuşmak mümkün değil. Mesela Avrupa’da yaygınlaşan uygulamalar ile ilgili taleplerin Orta Doğu’dan da geldiğini gördük. Bu da aslında bu ülkelerin gelişen ihracatları hakkında bilgi veriyor.

Diğer drupa’lardan farklı olarak bu sene Kuzey ve Güney Amerika’dan çok sayıda ziyaretçimiz vardı; zaten yılın başından beri Amerika’da ciddi bir hareketlenme var bunu birkaç aydır satışlarımızda gözlüyorduk, drupa 2012 bu gelişmeyi doğrulamış oldu.

matbaa&teknik: Fuar Duran Makina açısından nasıl sonuçlandı?

Pınar Küçükaras: Fuarın geneline baktığımızda talebin iyi tasarlanmış, yüksek kaliteli, doğru fiyatlarla alıcısına sunulan makinalara ve etkin satış sonrası hizmeti sunan üreticiye geldiğini görüyoruz. Bizim de tüm çabamız bu yönde; uzun zamandır katlama yapıştırma makinası denildiğinde tüm dünyada akla gelen ilk markalardan biri olmak ve yüksek kaliteli ürünlerimizi doğru biçimde sunmak için çalışıyoruz. drupa 2012’de de ürünlerimizi ve servisimizi elimizden gelen en iyi biçimde sunmaya çalıştık ve son derece olumlu sonuçlarla İstanbul’a döndük. Bizim için drupa hâlâ devam ediyor; hem kendi ofisimizde hem de temsilcilerimiz aracılığı ile fuardaki görüşmelerimizi yoğun biçimde sürdürüyoruz. Şimdi fuarda yeni görüştüğümüz potansiyel müşterilerimizi İstanbul’da ağırlamaya da başladık. Bu yaz bir hayli yeni ziyaretçimiz olacak, Drupa 2012’in ihracatımıza çok büyük katkısı olacağını tahmin ediyoruz.