Anasayfa » Aktüel » Plastik Ambalaj, Kâğıt Ambalaja Karşı

Plastik Ambalaj, Kâğıt Ambalaja Karşı

Kaynak: fespa.com

Laurel Brunner

Günümüzde plastik ambalajların çevremize olan olumsuz etkileri üzerinde birçok tartışma olduğunu biliyoruz. Bir tarafta okyanuslarımıza, denizlerimize karışmış 8 milyon ton plastik, diğer yandan plastik ambalajların besinleri taze ve temiz tutabilme özelliğinin yadsınamaz gerçeği. Aynı zamanda uzun raf ömrüyle birlikte, plastiğin ürünleri raflarda sergilemek için kullanımından tutun da taşıdığımız poşetlere kadar üretimin birçok aşamasında plastik akıllardaki yerini en ön sırada almaktadır. Plastiğin poşet, şişe, streç ve tüplerde kullanılmasını savunan kesimin iddiaları, plastik yerine metal veya kâğıt gibi metaryeller kullanılırsa enerji ve sera gazlarının toplam emisyonunun artacağı yönünde.

Gerçek şu ki bu düşünceyi destekleyecek tamamiyle güvenilir bir bilgi bulmak gerçekten zor ama plastiğin ağırlık olarak hafif oluşu, onun nakliyat maliyetlerine ve emisyona katkısını minimuma indirmektedir. Güvenilir ve dayanıklı oluşu sayesinde yiyecek israfı da azalmakta: Plastik jelatinle sarılmış bir üzüm salkımıyla, hiçbir paketleme işlemine maruz kalmamış bir salkımı yanyana düşünürseniz kafanızda daha net bir imaj oluşabilir. Yine de günümüzde turp ve hindistan cevizi gibi korunma ihtiyacı olmadan plastikle paketlenen o kadar çok ürün var ki. Bu da plastiğin sayısız yararının yanında, gereğinden fazla kullanımının getirdiği, çevreye daha az zararı olacak başka alternatifler aramamız sonucunu ortaya çıkıyor.

Bütün bu girişim ve tüketici endişelerine cevap olarak, plastik endüstrisi metaryelin çevreye olabilecek en iyi etkisi üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Plastiğin büyük bir bölümü yağdır, bu sebeple geri dönüşümü kolay değildir. Yine de bazı plastikler geri dönüştürülebilir ve yeni plastikler haline getirilebilir, geri kalanı ise enerji üretmek için yakılabilir. Plastiğin geri dönüşümü içeriğine ve ilgili polimerlerin karmaşıklığına bağlıdır: Ne kadar az karmaşıksa, o kadar kolay dönüştürülebilir. Ürünlerin içeriği ne kadar kompleks ise yeni ürün tasarlamak için kullanılacak hammaddeyi üretmek de o kadar zordur. İngiltere’de her yıl ortalama 1.7 milyon ton ambalaj çevremizi kirletmeye devam ediyor, bu atıklardan üretilecek kimyasalların tekrar kullanılıp dönüştürülebilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar daha ilk evrelerindedir ve şu anda bildiğimiz tek şey, plastik her geçen gün su kanallarımızı ve okyanuslarımızı kirletmeye devam ediyor.

Kaynak: Bu makale, baskının pozitif çevresel etkisine dair farkındalık yaratmayı amaçlayan bir endüstri girişimi olan Verdigris Projesi tarafından üretildi. Baskı şirketlerinin çevresel standartlarla güncel kalmasına ve çevre dostu iş yönetiminin, kendi alt hatlarını nasıl geliştirebileceğine yardımcı olur. Verdigris’in destek aldığı şirketler: Agfa Graphics, Spindrift.click, EFI, FESPA, HP, Kodak, Kornit Digital, Ricoh, Splash PR, Unity Publishing ve Xeikon.

 

#ambalaj #kartonAmbalaj #LaurelBrunner #Verdigris