Printtek 2017 Yapıldı
Anasayfa » Baskı Sonrası » Printtek 2017 Yapıldı
Printtek

Printtek 2017 Yapıldı

Türkiye ve Avrasya Bölgesine yönelik baskı teknolojileri, malzemeleri ve kağıt endüstrilerinin Türkiye’deki tek buluşması noktası olan Printtek 2017, 13. Uluslararası Baskı Teknolojileri ve Kağıt Fuarı; 4-8 Ekim 2017 tarihleri arasında yapıldı.

Printtek 2017 Fuarı sonrasında TÜYAP’tan yapılan basın açıklamasında fuarın, 6 salonda, 60 bin m2 brüt sergileme ve hizmet alanında, 33 ülkeden 412 firma ve firma temsilciliği katılımıyla beş gün boyunca yurt içinden 78 şehirden 24 bin 417, yurt dışından 73 ülkeden 2 bin 123 olmak üzere toplam 26 bin 540 profesyonel ziyaretçiye ev sahipliği yaptığı belirtildi. TÜYAP basın açıklamasında verilen bilgiler şöyle devam ediyor:

“Tüyap yurtdışı alım heyetleri programı kapsamında Bosna Hersek, Mısır, Fransa, Yunanistan, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, Makedonya, Moldova, İran, Rusya, Sırbistan, Kosova, Filistin, Ürdün, Ukrayna ve Suriye’den gelen sektör temsilcilerinin yanı sıra, yurt çapından ise Türkiye Matbaacılar Federasyonu işbirliği ile Adana, Alanya, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Gaziantep, Gebze, İzmir, Kocaeli, Konya, Hatay, Malatya, Sakarya, Şanlıurfa ve Trabzon illerinden gelen heyetler, önemli alımlar ve ticari anlaşmalar gerçekleştirmek üzere fuarı ziyaret ettiler.

En güncel ve global teknolojilerin bir arada sergilendiği Printtek 2017 Fuarı, Baskı Öncesi – Baskı – Baskı Sonrası süreçlerini, kağıt ve karton ürünlerini, sarf malzemelerini, tamamlayıcı ürünleri kapsarken; yakın ilişki içinde olduğu kart, etiket, dijital baskı, kopyalama ve ofis sistemleriyle zenginleşen ürün yelpazesini, gelişen teknolojileri ve çözümleri son kullanıcı ile buluşturan bir organizasyon ile yeni yatırımlara yön veren bir platform olmaya devam etti.”

Sergileme dışındaki etkinlikler

“Printtek 2017 Fuarı hayli yoğun ve renkli bir etkinlik programıyla Salon 4’te ve Printtek Forum Etkinlik Alanında ziyaretçilerini ağırladı…

* Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. fuar kapsamında, küratör Ömer Durmaz tarafından “Gözlere Konuşmak: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Veri Görselleştirme” Sergisine ev sahipliği yaptı. “Gözlere Konuşmak”, bugün yaygın biçimde kullanılan ‘veri–görselleştirme’ ve ‘infografik’ tasarımlarının, yenilikçi bir anlayış olarak Osmanlı’dan itibaren kullanıldığını belgeliyor; Cumhuriyet’e uzanımlarını inceliyor.

* Fuar süresince Baskı Öncesine yönelik seminerler ABC Eğitim ve Danışmanlık, Ceyhun Akgün tarafından, her gün ücretsiz olarak Printtek Forum -1 Etkinlik Alanında gerçekleştirildi.

* BASEV, Basım Sanayi Eğitim Vakfı fuar süresince farklı konularda atölye çalışmaları, özel etkinlik ve sergileri, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil M.Y.O Basım ve Yayın Teknolojileri, İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler M.Y.O Basım ve Yayın Teknolojileri ve Marmara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Basım Teknolojileri Bölümü Eğitim Kurumlarının değerli katkılarıyla sektörün gündemini oluşturan konular Printtek Forum -2 Etkinlik Alanında ele alındı.

* İMEDDER, İlk Matbaacılar Eğitimi Destekleme Derneği fuar süresince baskının dünü ve bugününü buluşturan atölye çalışmaları, illüstrasyon, matbaacılık serüveni ve İbrahim Müteferrika konulu oturumları ile Printtek Forum -2 Etkinlik Alanında ziyaretçilere ev sahipliği yaptı.”

Bir sonraki buluşma Şubat 2019’da

“Printtek Fuarı, Uluslararası Baskı Teknolojileri ve Kağıt Fuarı, 4 yılda bir baskı teknolojilerindeki en son gelişmeleri ve ürünleri ilgililer ile buluşturmaya devam ederken; dijital teknolojilerin matbaacılık sektöründe köklü değişimleri zorunlu hale getirmesi, Printtek Digital Fuarı’nı doğurdu! Printtek Digital Fuarı, 14. Uluslararası Dijital Baskı Teknolojileri ve Malzemeleri Fuarı matbaacılığın dönüşümünde öncülük yapan, etkin rol oynayan tüm teknoloji ve ürünlerin sergilendiği sektörün yeni buluşma noktası olarak 20 – 24 Şubat 2019 tarihleri arasında kapılarını ilgililere açacak.”

Bizden kısa bir ilave ile fuarın ilgi çekici noktaları

Printtek 2017 fuarı sergileme alanlarında hem dijital hem de geleneksel baskı taraflarından birçok önemli lansman vardı. Hemen her katılımcı için geniş alan bulunurken dergimiz MATBAA&TEKNİK için de 2. Salonda bir yer ayrılmıştı.  Bunun için de Printtek 2017 ekibine bir teşekkür borcumuz var. Sergilemeler ile ilgili olarak beş gün içinde toparlanan bilgi ve görüşleri ilerleyen sayfalarda vermeye çalıştık. Bizim için Printtek 2017’yi cazip kılan ve takip etmeye çalıştığımız bir diğer alan da teknoloji sergilemelerinin dışında kalan alanlardı. BASEV bu fuarda çok önemli bir misyon üstlenmişti ve bu misyonu da hakkıyle yerine getirdi. Seminerlere olan ilgisizlik başta BASEV yönetimi olarak hepimizi üzdü ama ülkemizin gerçeği de bu. Fuar ile seminer maalesef aynı anda izleyici bulamıyor kendine. Bu sadece Printtek için değil, yaptığımız, katıldığımız tüm fuarlar için böyle. Bunun yanı sıra BASEV, bir tören düzenledi ve sektörün en önemli isimlerini bu tören için dahi olsa fuar alanında bir araya topladı. Sektörde elli yılını dolduran Duayenlere plaket vermek çok asil bir fikirdi ve epeyce de takdir topladı. Bunun yanı sıra BASEV sponsorları ile Eğitim gönüllüsü Burs verenler de plaketle ödüllendirildiler. Etem Çalışkan’ın imzası, Marmara Üniversitesinden hocalarımızın sergisi, Yalova Belediyesi Kağıt Müzesinin kağıt yapım aktivitesi ve diğerleri tamamıyla BASEV’in karnesine pekiyi olarak geçti.

Okullarımıza yer ayrılmış olması da takdire şayan bir aktivite olarak TÜYAP karnesinde yıldızlı pekiyiyi hak etti. Lise düzeyindeki yüzlerce öğrencimiz fuarda teknolojiyi yakından görmenin keyfini yaşadılar. Ben de öğrencilerimle okul dışında da bir araya gelme imkanı buldum. Fuar kritiğinin ve tanıtılan yeniliklerin devamı ise profesyonellerin dilinden devam sayfalarında…

#Printtek2017 #Fuar #Baskı #BASEV #İMEDDER

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*