Anasayfa » Baskı Sonrası » Quad/Graphics Şili’de Scodix ile Meydan Okuyor

Quad/Graphics Şili’de Scodix ile Meydan Okuyor

2011 yılında gerçekleştirilen digi:media fuarında ilk kez ilgimizi çeken ve Mitra A.Ş’nın geçtiğimiz yıl Türkiye temsilciliğini üstlendiği Scodix şirketi benzersiz laklama, yaldız ve gofraj uygulamaları yapan dijital baskı makinesi ile özellikle kitap üreticilerinin kısa tirajlı işleri için çözümler üretiyor. Türkiye’de henüz çok iyi tanınmayan Scodix, Avrupa’da çeşitli kurulumlar gerçekleştirdi. Bu örnek vakaları Türkiye’deki dijitale geçiş yapan matbaalar için örnek olabilmesi için yayınlamayı sürdürüyoruz. Son örnek bu kez Quad/Graphics’in Latin Amerika şubesi. Şirketin pek ülkede operasyon merkezi var ve merkezi Sussex, İngiltere’de bulunuyor.

Quad/Graphics şirketi yeni dijital baskı makinesi HP Indigo 7600’ü tanıtacağı yer olarak Digital Business Lounge’ı seçti. Son teknolojiye sahip yeni cihaz Şili’de ilk defa bu ilgi çekici mekanda sergilendi.

Bu duyuru grafik piyasası için güçlü bir sinyaldi. IMAGEX’in desteği ile HP Indigo teknolojisini kullanan Santiago tesisinde dijital baskının başlaması bir kilometre taşı oldu.

Geleneklere bağlı kalarak, Quad/Graphics karşı karşıya kaldığı zorluklarla göğüs gererek, projelerini hatasız bir şekilde ileri taşımaya devam etti. Tam da bu sebeple, Rainbow Station içeren Scodix S serisi dijital baskı makinesi ekleyerek en yüksek kaliteye sahip dijital ofset baskı hizmetlerini iyileştirdi ve bir kere daha baskı standartları konusundaki çıtayı yükseltti.

Scodix basılmış projelere yüksek parlaklık seviyelerine sahip temiz polimerler, tarayıcı benzersiz dokular uyguluyor, kullanıcıları nihai basılı malzemelere dokunmaya ve hissetmeye davet ederek, ürünü algılamalarını teşvik ediyor. 2CCD kameralara dayalı gelişmiş teknolojisi ve son derece sofistike matematik algoritmaları sayesinde Scodix şeffaf polimerleri, farklı kalınlık ve doku derecelerinde uyguluyor. Dokunsal efektler, 135-675 gram arasında değişen malzemeler üzerine 250 mikron kalınlığında uygulanabiliyor. Bu süreç, Scodix baskı makinesine entegre edilmiş bir barkod okuyucu ile desteklendiği için, teknoloji, kişiselleştirilmiş ürünler için değişken verilerle de çalışabiliyor.

Buna ilave olarak, Quad/Graphics muhtemel finishing faaliyetlerinin sayısını arttırmak amacıyla, hem bir besleyicisi hem de bir istifleyicisi olan son derece otomatik bir ESKO Kongsberg i-XE10 kesme masası yerleştirdi.

Quad/Graphics Şili, grafik sektöründeki en büyük ve en önemli şirketler arasında sayılıyor. Modern ciltleme işlevlerinin yanı sıra döner ofset baskı, düz baskı ve çeşitli ön baskı hizmetleri sunan şirket, kitap, dergi, telefon rehberi, gazete, katalog ve özel grafik ürünleri dahil hemen hemen her piyasa segmentinde uzun süredir lider durumda.

1977 yılında kurulmuş olan şirket 1980’li yılların sonunda Antárctica gibi genişleme projelerine katıldı. 1997 yılında,  Quebecor ile ortak oldu. Kanada’lı ortağı ve  Antártica’nın işletme politikasının birleşimi, Quebecor World Chile adlı bir işletme organizasyonu oluşturulmasına imkan sağladı. Böylece, teknolojik modernizasyonda önemli üretken yatırımların yapılması mümkün oldu.

2009 yılında, Quebecor World Chile adını WorldColor Chile olarak değiştirdi. Worldcolor’ı satın alması grafik piyasasında bir darbe etkisi yaptı. 2010 yılında Latin Amerika Quad/Graphics platformuna katıldı. Aguirre ailesi yerel ortak olmaya devam etti. Quad/Graphics Chile Genel Müdürü Carlos Hernán Aguirre, geleceğin yayıncılık sektörü trendlerini belirleyen bir grafik girişimcisidir. Dahası, şirket, profesyonel iş ortağı ASIMPRES’e olan güçlü ve sarsılmaz taahhüdünü de sürdürüyor.

Şili’deki tek grafik şirketi olan Quad/Graphics bu avantajları geleneksel baskının ötesine taşıyor. Oldukça titiz müşterileri, bu dijital baskı ve iyileştirme teknolojilerinin sunduğu, yüksek etki ve en iyi kalite çalışma için ideal olan bu yenilikçilik fırsatlarından faydalanıyor. Grafik ürünlerinde optimum farklılaşma oluşturan araçları uyguluyorlar.