Anasayfa » Ambalaj » “Real Life Samples”tan Muhteşem Sonuçlar

“Real Life Samples”tan Muhteşem Sonuçlar

“Real Life Sample” projesi kapsamında üretilen numune karton kutular beklentilerin çok üzerine çıktı.

İlk Packaging Inspiration Forum (Ambalaj Fikir Forumu)’na katılan ziyaretçiler ve firmalar Weiden’deki üretimden bir hayli memnun kaldılar. Proje, tasarım, form ve sonlandırma arasındaki etkileşimi yüksek esnekliğe sahip ve ekonomik seri üretim yöntemleriyle üretilen gerçekçi örnekler üzerinde göstermeyi hedefliyordu. Bu seri üretim yöntemleri çeşitli baskı ve sonlandırma teknolojilerinden oluşuyordu. Numuneler, bir Gallus ICS 670 makine kullanılarak 6 Nisan’da Weiden’de üretildi.

 

Verimli Seri Üretim

Bunu gerçekleştirmek için kullanılan makinede 7 EVA (Kolay Katma Değer) platformunun yanı sıra 5 flexo modül ve bir sıcak folyo damgalama modülü, seri kesme makinesi, seri tabaka kesme ve kabartma istasyonu, seri atık sıyırma istasyonu ve teslimat ünitesi mevcut. Çikolata ambalajlamasında gıda güvenliği açısından ikincil olarak kullanılması öngörülen ambalaj numunesinde yüksek kaliteli sonlandırmayla üretilen iki farklı tasarımın her biri iki farklı baskı altı malzemeye karışık formlarda olmak üzere iki değişik sonlandırma versiyonu olarak üretildi.

Her durumda, çok çeşitli holografik bir soğuk yaldız, iki farklı sıcak yaldız, iki pigment kaplama, UV kaplama ve yumuşak dokunsal yayılım kaplaması tek geçişte uygulandı ayrıca aynı zamanda çeşitli braille, şekilli kesim ve katlama adımlarının da uygulaması yapıldı.

Gallus Üretim Müdürü Dieter Widmann, “Teknik gerçekleştirme söz konusu olduğunda seri üretim size inanılmaz bir güvenirlik sağlıyor: tabaka kesimin hemen ardından sonlandırılmış ürün hazır oluyor ve ihtiyaca göre test edilebiliyor – örneğin bant testi” açıklamasını yaptı. Widmann ardından sözlerini şöyle sürdürdü: “Güvenli bir yatırım olan Gallus ICS 670’in modüler yapısına ek olarak makine konfigürasyonu piyasanın ve kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak üzere uyarlanabilir.”

En başından beri, tüm geliştirme süreci değer zincirine dâhil olan herkesle yakından koordine edilerek oluşturuldu: tasarımcılar, matbaacılar ve karton katlama üreticileri ve sağlayıcıları. Printcity Birliği’nin Müdürü Rainer Kuhn konuyla ilgili, “Müşterilerimize gerçek katma değer sağlamak adına mümkün olduğunca gerçekçi bir yaklaşımı benimsemek istedik. Yalnızca bu değişik vasıflar birlikte verimli bir şekilde çalıştığı takdirde güzel sonuçlar elde edilebilir” açıklamasını yaptı.

Form, tasarım ve sonlandırma

Numunelere üretici katkı sağlayanlardan biri olan Alexander Dort, “Tasarımlar, kartonun çok çarpıcı, kıvrımlı şekillerini tamamlıyor. Sonlandırmaları seçerken seri üretimde gerçekten neler yapılabileceğini göstermek için bu formu kullandık” şeklinde konuştu.

Son olarak, 3 Boyutlu tasarımı geliştiren AR Carton çalışanı Philipp Eissner ise “Form kartona büyük ölçüde sağlamlık veriyor, bu da daha hafif gramajları kullanma imkânı ve böylelikle karlılığa katkı ve sürdürebilirlik sağlıyor” açıklamasını yaptı.

 

Rekabet Bağlantısı: Birçok iş ortağının birleşmiş uzmanlığı

Printcity üyeleri ve sayısız diğer ortakla birlikte Eltosch (UV kurutucular), Leonhard Kurz (sıcak ve soğuk yaldızlar), Merck (pigmentler / Iriodin®), MetsäBoard (karton), Océ (dijital baskı), Sappi Fine Paper Europe (karton) ve WEILBURGER Graphics (laklar ve flexo mürekkepler) de kendi ürünleri ve uzmanlıklarıyla projeye katkıda bulunuyorlar:

AR Carton (3D tasarım), Esko (3D tasarım aygıtları ve görselleştirme), Folien Company (film laminasyonu), Gallus (sıralı baskı makineleri ve sonlandırma makineleri), Gietz (kabartma makineleri), Hinderer+Mühlich (kabartma tabakalar), Marbach (kesim kalıpları), Reproflex (flexo plakalar), Reproservice (baskı öncesi veri hazırlama), Saueressig (gravür silindirler), Sun Chemical (gravür mürekkepler) ve Zeller+Gmelin (soğuk folyo adhezifleri ve gıda güvenliği sağlayan UV flexo mürekkepler).