Anasayfa » Baskı Yönetimi » Renk Yönetimi ‘nde Canon İmzası

Renk Yönetimi ‘nde Canon İmzası

Baskı dünyasında renk yönetimi özellikle son yıllarda gelişen renkli yazıcı pazarıyla daha da önemli hale geldi. Artan müşteri talepleri ve baskının daha bilimsel olarak ele alınmasıyla birlikte baskı sağlayıcıları renk yönetimi konusu üzerine ciddi bir şekilde eğilmeye başladılar.

En basit haliyle renk yönetimini, baskı hazırlık aşamasından baskı sürecinin sonuna kadar renk güvenirliliğini sağlayan bir sistem olarak tanımlamak mümkün. Renk yönetimi başta maliyetli gibi görünse de, firmaya kazandırdığı artılar ile yapılan yatırımın geri dönüşünü fazlasıyla sağlıyor.

Canon yıllardır sürdürdüğü en yüksek kalite dijital renkli inkjet pazarındaki başarısının yanı sıra müşterilerine geniş bir yazılım ve profesyonel hizmet portföyü sunuyor. Canon olarak pazara yeni sunduğumuz “Color Control Suit®” yazılımı ile renk yönetimine ihtiyaç duyan pazara dönük güçlü bir hamle yapmış bulunuyoruz. Color Control Suit®, Canon’un inkjet üretim cihazları için özel olarak tasarlandı. Bu yazılımı, kullanımı kolay bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) içeren, renk yönetiminde gerekli olan tüm görevlerde kullanılabilen kapsamlı bir araç kutusu olarak tanımlayabiliriz.

Canon’un baskı makineleri yerleşik FOGRA standardizasyonları ile birlikte, otomatik motor kalibrasyonu (linearizasyon), önden arka tarafa otomatik kalibrasyon (linearizasyon) ve manuel mürekkep limiti belirleme özelliklerini hali hazırda sunuyor. Bu sayede operatörün denetlemesine bırakmadan otomatik mürekkep limiti belirlenebilmesini sağlıyor ve farklı baskı makineleri veya baskı tesisleri arasında kalite düzeylerini eşit tutuyor. Color Control Suit® ise, Canon’un renk danışmanları ve müşteri renk uzmanlarının, en yüksek kalitede ICC veya cihaz bağlantısı profillerini üreterek tüm medyalar ve baskı makinelerinde sınıfının en iyi renk eşleştirmesini elde etmelerini sağlıyor. Color Control Suit®, maksimum doğruluk gerekliliklerini sağlamak için uzun vadeli renk kalitesi izleme ve raporlama yapılmasına da olanak tanıyor.

Müşteriye tam anlamıyla eksiksiz bir hizmet sunmak için Color Control Suit®’in gerekli renk danışmanlığı ile birlikte sunulması ve satılması yadsınamaz bir öneme sahip. Müşteriye bağlı olmak üzere satışa en az 2-3 günlük profesyonel hizmet eklenmelidir. Ancak bu şekilde yapıldığında güçlü entegre araçlar ve yazılımlardan da yararlanarak renk baskısında mükemmel düzeyin yakalanması mümkün olmaktadır. Bu yüzden tüm müşterilerimize yazılım ile birlikte bu hizmeti de almalarını öneriyoruz.

Profesyonel hizmet Canon renk danışmanları tarafından verilirken, uzun zamandır süre gelen, genel-geçer sorunlara da farklı ve efektif yöntemler ile çözümler sunuyor. Örneğin; özellikle ofset kuşe kâğıtları üzerinde çalışırken, küçük bir yüzey alanında çok miktarda mürekkebin işlenemediği medya tiplerinde sorunlar yaşanmaktadır. Kuşe kâğıtlarda yaşanan bu sorun, üzerinde işlem yapılabilecek Toplam Alan Kapsama değerinde (TAC) bir sınır olmasıdır. “Salt TAC” ve “Gri Bileşen Azaltma (GCR)” gibi geleneksel mürekkep azaltma yöntemlerine başvurulduğunda, mürekkep azaltma denemeleri kuşe kâğıtlar için gerekli olan kalite seviyesinde düşüşlere yol açar. Sonuç olarak bu hesaplama yönteminin inkjet teknolojisi için optimize edilmesi gerekiyor ve kâğıda aktarılan mürekkep miktarını azaltmaya dönük hedeflere ulaşmaya çalışırken renk yönetimi çalışmalarına farklı bir yöntem oluşturulmasını zorunlu kılıyor.

Canon olarak biz, bu sorunun daha etkili bir şekilde çözülmesi, medyadaki sınırlandırmalara sadık kalınması, maliyetlerin azaltılması ve aynı zamanda olası en canlı renklerin elde edilmesini sağlamak amacı ile, ICC profillerini Toplam Mürekkep Üretimi değerlerinden (TIC) yararlanarak ve patenti yeni alınan bir yöntemi uygulamaya geçirerek başarıyoruz. Bu, inkjet teknolojisinde mürekkep medya etkileşiminde etkili oluyor ve dolayısıyla en iyi kaliteyi ve en iyi renkli çıktıyı sunuyor.

Son söz olarak Canon’un, etkili renk yönetimi yazılımları ve Profesyonel Hizmetler departmanının sunduğu kapsamlı danışmanlık hizmetleri ile renkle ilgili konularda sizlere ihtiyaçlarınıza yönelik çözümler sunmayı sürdüreceğini belirtmek isterim.

 

#Canon #CanonTurkiye #RenkYonetimi #GorkemOtedag #ICC #ColorControlSuit #inkjet #DijitalBaski