Anasayfa » Baskı Yönetimi » Renk Yönetimi Yüksek Hızlı İnkjet Baskıda Renk Kalitesini Nasıl İyileştiriyor?

Renk Yönetimi Yüksek Hızlı İnkjet Baskıda Renk Kalitesini Nasıl İyileştiriyor?

Lou Prestia(*)

Matbaalar, çeşitli kalite ve renk yönetim seçenekleri ile müşterinin belirli bir kalite ihtiyacına ve bütçesine göre baskı yapabilir. Belirli bir müşteri için kısıtlı bir bütçeyle baskı yaparken bile, baskı operasyonlarında hala daha yüksek müşteri memnuniyeti elde etmek amacıyla, renk ve görünümde mümkün olan en iyisi sonucu elde etmek için araçlar kullanılabiliyor.

Gelişmiş renk yönetimi ile kaliteyi arttırın

Bir baskı operasyonu ofsetten yüksek hızlı inkjete geçtiğinde, çıktı kalitesini etkileyen pek çok değişik faktör oluyor. İnkjet üretim için, artık kalıplara, mürekkep karıştırmaya veya operatörün makinedeki rengi manüel olarak ayarlamasına ihtiyaç yok. Entegre renk yönetim sistemli yüksek hızlı inkjet baskı makineleri şunları sağlıyor:

 • Alışılmışın dışında olağanüstü renk kalitesi
 • Baskı operatörlerinin renk yönetimi gerçekleştirmesine imkan sağlayan kullanımı kolay araçlar
 • Özel mürekkepler olmadan marka renkleri ile eşleşme yakalanmasını sağlayan genişletilmiş baskı renk skalası
 • Baskı makineleri ve baskı altı malzemelerde renk eşleştirme becerisi
 • Çok çeşitli kalite ve müşteri maliyet kısıtlamalarına uymak için baskı rengini optimize etme esnekliği
 • İşin tamamının baskısını yapmadan önce renk hassasiyetini doğrulamak için bir kopya basarak tekrar çalışmayı azaltabilmek

Daha hassas, sürekli renk

Inkjet mürekkepler, geleneksel baskı makinelerinde kullanılanlar ile aynı değil. Baskı operasyonlarında hibrit (offset/dijital) bir baskı ortamında sürekli renk kalitesinin sağlanması gerekiyor. Bir iş yeniden baskıya girdiğinde, baskı alıcılar renk sürekliliği görmeyi bekliyor. Bu da genellikle bir matbaa görünüş eşleştirme referansı benimsenerek başarılıyor. Bir ofset standardıyla eşleşebilme yeteneği, karma bir çevreyi çalışır hale getirecektir. Bazı durumlarda, üretim ekipmanı becerilerine ve müşteri beklentilerine göre özel matbaa referansları oluşturulabiliyor. Bir ICC profili sağlam ve doymuş renklerin her seferinde doğru görünmesini sağlıyor. Renk yönetimli dijital iş akışları spot renklerle ve marka renkleriyle de sürekli eşleşebiliyor (çoğu durumda özel mürekkep karışımına gerek kalamıyor).

Bazı baskı hizmet sağlayıcılar, işlerin yükünü dengelemek için çok sayıda baskı makinesine yatırım yapıyor. Renk yönetim sisteminin işlevlerinden biri de kullanılan her baskı altı malzeme ve makine için renk eşleştirmesi yapmak amacıyla kullanılan ICC renk profilleri oluşturmak. Bu profiller, çok makineli üretim ortamlarında bile baskı altı malzemelerde aynı renk görünümünü sağlamak amacıyla kullanılıyor.

Renk yönetimini uygulamak için spektrofotometre gerekiyor. Bu cihaz, ICC profilleri ile renk eşleştirmesi yapılmasının yanı sıra, baskı sonuçlarının beklenen renk hassasiyetine uymasını sağlamak amacıyla renk kalite kontrolüne imkan veriyor. Renk kalite güvencesi spektrofotometre ile bir kontrol çubuğunun ölçülmesi ve ardından bunun matbaa referansı ile karşılaştırılması ile sağlanıyor.

Daha fazla üretim esnekliği

Yüksek hızlı inkjet baskı makineleri mürekkep akışında daha çeşitli kontrollerin yapılmasına imkan sağlıyor. Bu nedenle, mürekkebin uygulanma şekli üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için inkjet üretim baskı makinesi için optimize edilmiş bir dijital ön uç seçilmesi gerekiyor.

Daha az mürekkep ile daha zengin, daha doymuş renkler

Yüksek hızlı inkjet ve diğer dijital baskı makinelerinde renk yönetiminin kullanılmasının bir başka avantajı da mürekkep tasarrufu sağlamak için renk ayrımlarının kontrol edilebilmesi.

Bu, renkli mürekkeplerin yerini siyah mürekkebin aldığı, Gray Component Replacement (GCR) adı verilen bir ayırma tekniği ile bir baskı profili oluşturularak elde edilir. Yüksek GCR seviyeli profillerin oluşturulması baskı makinesinde daha kararlı nötrler, bazı durumlarda doymuş, kromatik renkler sağlar. Basılı çıktı daha zengin görünüyor ve daha fazla dikkat çekiyor, baskı alıcılar tarafından genellikle daha yüksek kaliteli olarak algılanıyor.

İnkjet baskı makinleri için renk yönetim teknolojisinde ayrıca, mürekkep sarfiyatını en aza indirirken baskı görünümünü optimize etmek için mürekkep sınırlandırma araçları içeriyor. Dijital front end’den (DFE)  inkjet baskı makinesi kalibre ederken doğru mürekkep limitlerini ayarlayarak, gerekenden daha fazla mürekkep kullanmadan yüksek kaliteli basılı ürünler üretilebilir. Mürekkep sarfiyatının optimize edilmesi sadece paradan tasarruf edilmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda parçaların düzgün şekilde kurumasını da sağlıyor ve sonlandırma ekipmanını etkilemiyor.

Daha az tekrar çalışma ve daha az sonlandırma hatası

GrayComponentReplacement_ex[1]Operatör, Fiery® ImageViewer gibi bir hücresel görüntüleme aracı kullanarak, baskı öncesinde bir işin renk hassasiyetini kontrol etmek için kalibre edilmiş ve profilli bir monitör üzerinde RIP sonrası bir hücresel görüntüsünü prova alabilir ve inceleyebilir. Bir prova oluşturmak daha kolay oluyor çünkü kalıpları veya mürekkepleri değiştirmeye gerek kalmıyor. Aynı çıktı aygıtında üretim çalışması için kullanılacak bir prova veya uzaktan renk onay iş akışları için renk doğruluğuna sahip kolayca soft prova oluşturun.

Son olarak, dijital sistemler tek geçişli kişiselleştirmeye imkan sağlıyor, böylece parçaları tekrar baskıya sokmaya gerek kalmıyor. Bu da olası kayıt (renk oturtma) sorunlarını önlüyor ve önceden ön baskılı taşıyıcılar üretilmesine ve muhafaza edilmesine gerek kalmıyor.

Günümüzün renk yönetim sistemleri

Legacy renk yönetim sistemlerinin kullanıcıları, sihirbaz tabanlı kalibrasyon, profil oluşturma ve profil düzenleme gibi modern renk yönetim çözümlerinin sunduğu basitlik ve kullanım kolaylığı nedeniyle sıklıkla şaşırıyor. Baskı operatörleri artık uzman bir renk danışmanının uzmanlığına ihtiyaç duymadan kolayca profiller oluşturabiliyor ve kalibrasyon yaptırabiliyor, böylece zamandan ve paradan tasarruf ediliyor. Buna ilave olarak, masa üstü spektrofotometreler daha hassas, daha otomatik ve daha ucuz oluyor. Bu da, rengin hızlı ve başarılı bir şekilde ölçülmesini öncekinden çok daha kolay hale getiriyor. Bu cihazların modern renk iş akışları ile entegrasyonu renk yönetiminin amaçlandığı gibi yürütüldüğü anlamına geliyor.

Sistemleri değerlendirirken, gelişmiş renk yönetiminden bütünüyle faydalanmak için aşağıdaki önemli işlevlerden birini seçtiğinizden emin olun:

 • Mürekkep sınırlama ayarlarının kalibrasyonu
 • Bireysel baskı ve baskı altı malzeme için kişiye özel profil oluşturma
 • Spor renkleri veya marka renklerini eşleştirmek ve optimize etmek için araçlar
 • Yük dengelemesine imkan sağlamak amacıyla makineden makineye eşleştirme için iş akışları
 • Zaman içinde renk sürekliliğinin doğrulanması
 • Pres DFE ile sıkı entegrasyon

Renk yönetimi ile kaliteye yatırım yapın

I.T. Strategies, The Evolving Shape of the Production Inkjet Market raporunda katılımcıların, yazılımın (öncelikle iş akışını yönetmek için) verimlilik artışının anahtarı olduğunu söylediklerini belirtti ve şöyle devam etti:

“Pek çok baskı tedarikçisi için inkjet baskı makinelerinin en cazip yanı hızı. Ön hazırlık ve baskı öncesi maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olan iş akış ve renk yönetim yazılımı üretkenliği arttırabilir.” Bu nedenle, yüksek hızlı inkjet baskı makinelerine yatırım yapmadan önce, en yüksek kalite ve üretkenlik için bu gelişmiş renk yönetim ve ş akış araçlarını içeren bir DFE ve baskı sistemi seçin.

Fiery Driven yüksek hızlı inkjet presinden en iyi şekilde faydalanmak için, Fiery Color Profiler Suite gibi eksiksiz, bütünüyle entegre edilmiş bir renk yönetim sistemi ekleyin. Bu yazılım araçları paketi, operatörlerin rengi özel bir renk referansı ile başarılı bir şekilde eşleştirebilmesini ve baskı süresinde eşleşmeyi korumasını sağlıyor. Yazılım ayrıca, Kaynak ve hedef profilleri birbirine bağlamak ve renk uyumu doğruluğunu iyileştirmek için onları tek bir varlık olarak manipüle etmek için sınıfının en iyisi aygıt bağlantı profilleri oluşturmak için uzman düzeyinde araçlar içerir ve mağaza çapında tutarlılık elde etmek için birden çok yazıcı ile eşleşebilir.

(*) EFI Fiery ürünlerinin kıdemli ürün hattı yöneticisi Lou Prestia, renk sistemi mimarisi, hibrit renk iş akış entegrasyonu ve diğer renk yönetim konularında uzman. EFI Fiery dijital üretim baskı teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için: www.efi.com adresini ziyaret edin.

 

#RenkYonetimi #LouPrestia #EFIfiery #DijitalBaski #BaskiYonetimi