Anasayfa » Manset » Riso, Türkiye’de Büyüme Kararı Aldı
Riso

Riso, Türkiye’de Büyüme Kararı Aldı

Türkiye’de 25 yıldır baskı sistemleri alanında faaliyet gösteren Japonya merkezli Riso, gelişmekte olan pazarlarda büyüme hedefinin bir parçası olarak Türkiye’de yeniden yapılandı. Riso Türkiye, bu kapsamda Türkiye’nin lider baskı çözümleri şirketi Elektroser ile satış ve satış sonrası servis hizmeti alanında işbirliği anlaşması imzaladı. Riso Türkiye ve Elektroser, hızla büyüyen inkjet pazarında lider konumlarını güçlendirmeyi planlıyor

Japonya merkezli baskı sistemleri devi Riso, Türkiye’de hızlı büyüme kararı aldı. 25 yıldır Türkiye’de faaliyette bulunan Riso, yeniden yapılanarak satışlarını artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda Türkiye’nin lider baskı çözümleri şirketi Elektroser ile satış ve satış sonrası servis hizmeti alanında işbirliği anlaşması imzaladı. Riso Türkiye ve Elektroser, hızla büyüyen inkjet pazarında lider konumlarını güçlendirmeyi planlıyor.

Anlaşmayı Riso Türkiye Genel Müdürü Tomohiro Yoshikai ve Elektroser Genel Müdürü Öncü Güyer imzaladı. Riso Türkiye, pazarda hedeflediği büyümeyi Elektroser ile gerçekleştirmeyi planlıyor. Elektroser’in geniş müşteri portföyü, uzman kadrosu ve geniş dağıtım yapısı ile birlikte daha fazla son kullanıcıya ulaşma ve dokunma imkânı bulacak olan Riso Türkiye, büyüyen inkjet pazarında daha da güçlenecek.

Okulları hedefliyor

Riso Türkiye özellikle okullarda fotokopi cihazlarının yerine kullanılan ve daha düşük maliyetli olan çoğaltıcı makinalarıyla öne çıkıyor. Söz konusu çoğaltma makinaları bir belgeyi kalitesi bozulmadan binlerce kez çoğaltabiliyor. Üstelik baskı sayısı ne kadar fazlaysa maliyet de o kadar aşağı iniyor.

Yüzde 25 büyüyecek

Riso Türkiye Genel Müdürü Tomohiro Yoshikai işbirliğini şöyle açıkladı: “1946 yılında Japonya’da kurulan ve baskı sistemlerinde dünya lideri olan Riso, Türkiye’de hızlı büyüme kararı aldı. Bu kapsamda satış ağımızı da güçlendirmeye başladık. Baskı makineleri ve yazıcı üretiminin ötesinde kendi sarf malzemelerimizi de üretiyoruz. Riso’nun global deneyimiyle Elektroser’in yerel gücünü birleştireceğiz. Riso Türkiye ve Elektroser bu işbirliğiyle dağıtım yapısını genişletiyor. Hedefimiz avantaj sağlayan teknolojilerimizi iş ortaklarımızla ve son kullanıcı ile buluşturmak ve iş akışlarına pozitif katkıda bulunmak. Orta vadede Riso Türkiye olarak yüzde 25 büyümeyi planlıyoruz.”

Elektroser Genel Müdürü Öncü Güyer ise şöyle konuştu: “Elektroser olarak 1981 yılından bu yana müşterilerin kopyalama işlemlerinde ihtiyaçlarına göre baskı çözümleri sunuyoruz. 500 kişiyi aşkın uzman kadromuz, Türkiye çapında 15 farklı bölge müdürlüğü ve bayilerimizle satış öncesi ve sonrası servis hizmeti veriyoruz. Hedefimiz daha fazla son kullanıcıya ulaşmak.”

Riso Türkiye Ülke Satış Müdürü Tamer Kuş

Riso Türkiye Ülke Satış Müdürü Tamer Kuş ile katılımcı olarak yer aldıkları Printtek 2017 standında bir araya geldik ve şirketin yeni hedef ve planlarını sorduk. Türkiye’de 30 bayii bulunan şirket için önümüzdeki dönemde bir de satış ekibi oluşturmak istediklerini anlatan Kuş, şu bilgileri paylaştı:

“Riso, 1946’da Japonya’da kurulmuş köklü bir şirket ve geçen yıl 70. yılını kutladı. Türkiye’de ise 25 yıldır aktif şekilde çalışıyor. Farklı distribütörlükler altında Türkiye’de bulundu. Eylül 2015’ten itibaren de artık kendisi Türkiye’de. Aslında Türkiye’de baskı sektörü Riso’yu yakından tanıyor. Türkiye’ye geldikten sonra bayi ağını gözden geçirdik ve eklemeler yaptık. Bayilerimiz daha çok baskı makinesi tecrübesine sahip. Yani çoğaltıcı ürünlere hakimler.

Ama 5 yıldır inkjet tarafında ciddi adım atılım yaptık. Inkjette yeni olmamıza rağmen Avrupa’da iyi bir pazar payına sahibiz. Bugüne gelince şu an dağıtım yapısını güncelliyoruz ve yeni partnerlerle güçlendiriyoruz. Tüm Türkiye’ye ulaşmak ve dokunmak istiyoruz. PRINTTEK’e katılma amacımız da buydu. Bu fuar bizim için güzel bir fırsat oldu.

Baskı makinesi tarafında birçok marka var ama çok aktif değiller. Riso’da soğuk baskı teknolojisi var. Bununla örneğin bir okul bu makineleri kullanarak çok düşük maliyetlerle çoğaltma imkanına sahip oluyor. Üstelik hacim arttıkça maliyet düşüyor.”

Riso’nun inkjet baskı çözümleri

Konu inkjet olunca piyasada önemli ve rekabet etmemiz gereken rakipler var. Ama baskı maliyeti ve ilk yatırım konusunda avantajlıyız. Sorunsuz ve rakiplere göre daha hızlıyız. Örnek vermem gerekirse, makinalarımız kağıt geçişi sırasında ısınma ihtiyacı duymuyor. Bu teknoloji, daha az kağıt sıkıştırma ve sıfır dalgalanma demek. Yine örnek olarak rakiplerin 600 bin euro yatırım maliyeti varken Riso modelleri çok daha uygun yatırım maliyetlerine sahip. Ürünlerimiz kafa değiştirmeden 20 milyon adede kadar baskı yapabiliyor. Bu rakam çok güvenilir bir makina olduğunu gösteriyor.

Riso Türkiye olarak makina değil çözüm satıyoruz. Tüm ürünlerimizin çözünürlüğü 600 dpi. Kurumsal firmalara, matbaalara ve baskı merkezlerine ağırlık vereceğiz. Türkiye’de kısa orta vadede yüzde 25 büyüyeceğiz. Birkaç ay içinde click bazlı sisteme de geçeceğiz. Elektroser ile birlikte click bazlı satışlar yaygınlaşacak. 6 ay içinde buna adapte olacağız.

“3 farklı inkjet modeli ve bir baskı modeli sunuyoruz”

Kuş, Riso markası ile sunulan dört farklı maikeneye ilişkin teknik bilgileri de şöyle sıralıyor:

Riso FW1230: Siyah beyaz baskı yapabilen bu model, dakikada 120 adet baskı kapasitesine sahip. Öne çıkan özelliği kağıdın ön ısıtmasına gerek duymadan baskıya geçebilmesi. Baskılar anında kuruyor ve müşteriler anında kitapçık veya zarf haline getirebiliyor. Düşük bir baskı maliyeti var. Bu da bizi diğer markaların ürünlerinden farklılaştırıyor. Yani hem verimlilik hem de hız sunuyor.

Riso FW5230: Renkli olarak dakikada 120 sayfa baskı hızına ulaşabiliyor. Ayrıca sonlandırma ürünleri de eklenebiliyor.

ComColor GD9630: Riso’nun lokomotif ürünü olan ComColor GD9639, dakikada 160 sayfa baskı hızına ulaşabiliyor. Soğuk baskı teknolojisiyle çalışan model, müşterilere maksimum hız ve verimlilik sağlıyor.

SF5350: Baskı makinası alanında iddialı modelimiz dakikada 160 sayfa A3 ve A4 basabiliyor. Bir baskıyı binlerce adet çoğaltabiliyorsunuz. Tamamı 600 dpi’a kadar çözünürlükle çalışıyor.

#Riso #Elektroser #Printtek2017 #TamerKuş #ÖncüGüyer #TomohiroYoshikai #Inkjet