Anasayfa » Aktüel » SABAH, İkinci Kez Baskı Kalitesini Ödüllendirdi

SABAH, İkinci Kez Baskı Kalitesini Ödüllendirdi

26 ülkeden 84 gazete, Türkiye’den ise sadece SABAH gazetesi Renk Kalite Kulübü üyeliğine hak kazandı. SABAH gazetesi ödülünü 11 Ekim’de Avusturya’nın Viyana şehrinde düzenlenen tören ile aldı.

Sabah gazetesi matbaası Uluslararası Renk Kalite belgesini aldı. Uluslararası Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği’nin (WAN-IFRA) düzenlediği renk ve baskı kalitesi yarışmasında Turkuvaz Haberleşme Yay. A.Ş. matbaası, dünyanın en iyi gazete matbaaları arasına ikinci kez girerek büyük bir başarıya daha imza attı.

WAN-IFRA, gazete baskısının tüm dünyada standart hale getirilmesi için düzenlediği bu yarışma, iki aşamalı ve üç ay süren zorlu elemelerden oluşuyor. Gazetelerin günlük baskılarından oluşan kopyalar WAN-IFRA Hindistan ARGE merkezinde bağımsız olarak değerlendiriliyor.

İlk aşamada kağıda basılan renk skalalarının değerlendirilmesi yapılmakta ve uluslar arası standartlara uygunluğu kontrol edilmektedir. En yüksek puanı 180 olan bu değerlendirmede SABAH 178 ortalama puan alarak en üst seviyeye kendini taşıdı. Tamamen otomasyon sistemi ile ve baskı esnasında alınan örnekler WAN IFRA ölçümleme sistemi baz alınarak anında puanlanarak ön hazırlık yapıldı.

İkinci aşamada genel baskı kalitesi dünyadan çeşitli uzmanların oluşturduğu jüri tarafından ayrı bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bu aşamada ise 500 puanı aşmak gerekiyor. Jüri değerlendirmesini yaparken fotoğraf seçimi, editoryal konular, baskı kalitesi dahil her bir gazetenin sayfasını ayrı ayrı değerlendiriyor.

Ölçümler öncesinde kalıp kalibrasyonu için Teckhon Spectroplate kalıp densitometresi kullanıldı. Her renk değeri için kalıp ve baskı provaları teyit edildi. Bu aşamaların tümü reklamveren müşterilerimiz, Sabah Gazetesi ve grubun diğer yayınları için  tesislerimizde sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Wan Ifra örnek toplama sürecinde de  X-Rite i1 pro ve  2 adet X-Rite eXact Advanced densitometre kullanarak WAN IFRA eşdeğer puanlama sırasında her detayı üretim yaparken yani gazete baskısı devam ederken çok hızlı bir şekilde  kontrol altında tuttuk. Elimizdeki teknolojiler yani renk ve kalıp ölçüm cihazları,  elbette kullandığımız baskı makineleri, kalıp, kağıt, mürekkep ve hazne suyundan oluşan ciddi bir zinciri sürekli kontrol altında tutmak bize işimizde çok hassas olma görevini de veriyor.

20160324_235035Bütün bu aşamaları başarı ile geçen gazeteler WAN-IFRA Renk Kalite Kulübüne (Color Quality Club) girmeye hak kazanıyor. 26 ülkeden 84 gazete, Türkiye’den ise sadece SABAH gazetesi Renk Kalite Kulübü üyeliğine hak kazandı. SABAH gazetesi ödülünü 11 Ekim’de Avusturya’nın Viyana şehrinde düzenlenen tören ile aldı.

Törene Turkuvaz Haberleşme Yay. A.Ş. Matbaalar Genel Müdürü Mehmet Kamiloğlu, İş Geliştirme, Kalite ve Baskı Hazırlık Müdürü Kemal Erginsoy, Satınalma Müdürü Müjdat Ertün ve WAN IFRA adına Araştırma Müdürü Anand Srinivasan katıldı.

20160330_200108Tüm baskı aşamalarını başarı ile sürdüren ekip liderleri ile beraber baskı, teknik ve paketleme ekibinin de bu başarıda payı çok yüksek. İş Geliştirme, Kalite ve Baskı Hazırlık Müdürü Kemal Erginsoy, İşletme Müdürü Levent Tokdilli, Baskı Şefi Selahattin Ceylan, Baskı Hazırlık Şefi Oktay Bayrak, Baskı Vardiya Sorumluları Şeref Kara, Nihat Tekin, Candemir Hatıl, Üretim Planlama Sorumlusu Gökhan Köse, Abdi Özben, Renk Yönetimi Uzmanı Göksel Şen bu sevinci tüm ekip ile paylaştılar ve reklam verenin taleplerini daha kolay karşılama imkanı sağladığına dikkat çektiler.

WAN-IFRA nedir? 
1948 yılında kurulan Uluslararası Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği’nin (WAN-IFRA)  dünya basınından 18.000 yayın, 15.000 online site, 120 ülkeden 3.000 şirketi içeren global bir organizasyondur.  World Association of Newspapers ya da kısa adıyla WAN, 2009 yılında IFRA (Yayıncılık ve Baskı Teknikleri Servis Organizasyonu) ile birleşmiş ve WAN-IFRA Dünya gazeteciler birliğini oluşturmuştur. Misyonu, dünya çapındaki tüm haber yayıncılık sektöründe, kaliteli gazetecilik, editoryal bütünlük, kazançlı işletmelerin ve teknolojinin gelişimini sağlamaktır. WAN-IFRA, Darmstadt- Almanya ve Paris-Fransa merkez ofislerinde çalışmalarını yürütmektedir. Singapur, Hindistan’da iştirakleri vardır.

#SABAHGazetesi #TurkuvazAS #WANIFRA #Gazete #Odul #GokselSen #KemalErginsoy #ColorQualityClup #RenkYonetimi

Bir yorum

  1. Parça eşya taşıma

    Emeğinize sağlık çok güzel olmuş