Anasayfa » Aktüel » Sabah, Uluslararası Gazete Renk Kalite Kulubü ‘nde

Sabah, Uluslararası Gazete Renk Kalite Kulubü ‘nde

ilkresim_sabah_12_14SABAH gazetesi matbaası, Turkuvaz Matbaacılık ve Yayıncılık A.Ş, WAN-IFRA tarafından dünya düzenlenen yarışmada başarılı olan gazeteler arasına girerek PT3 – Hibrid baskı alanında Uluslararası Renk Kalite belgesini aldı ve Uluslararası Gazete Renk Kalite Kulübü’ne girdi.

Bu yıl yarışmaya 165 gazete katıldı ancak 26 ülkeden sadece 77 gazete matbaası Renk Kalite Kulubü ‘ne girmeye hak kazandı. Sabah’ın Renk Kalite Kulübü üyeliği 2014-2016 yıllarını kapsıyor.

Uluslararası gazeteler ve haber yayıncıları birliği WAN-IFRA’nın, gazete baskısının tüm dünyada standart hale getirilmesi için düzenlediği Uluslararası Renk Kalite Belgesi yarışması, çeşitli elemelerden oluşuyor. Önce birkaç ay gazetelerin günlük baskılarından oluşan kopyalar Almanya WAN-IFRA merkezinde ölçülüp değerlendiriliyor. Son aşamada genel baskı kalitesi dünyadan çeşitli uzmanların oluşturduğu jüri tarafından ayrı bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bütün bu aşamaları geçen gazete WAN-IFRA Uluslararası Gazete Renk Kalite Kulübüne girmeye hak kazanıyor.

Turkuvaz Matbaacılık’ın Belgesi WAN-IFRA – WPE 2014 fuarının son gününde; 15 Ekim’de verilmişti. Uluslararası Gazete Renk Kalite Kulubüne 26 ülkeden 76 basım ve yayın şirketi üye olmaya hak kazandı.

20 seneden bu yana her iki yılda bir

20 seneden beri süre gelen bir zaman zarfında her iki yılda bir defa, Dünya gazeteler ve yayıncılar birliği WAN-IFRA, baskı kalite yarışması düzenleyerek, dünyadaki tüm gazetelere kendi renkli baskı mükemmelliğini ispatlama fırsatı veriyor. Bu yarışmayı kazananlar dünyanın en iyi matbaaları arasına giriyorlar. Bu da onlara, iş süreçlerini optimizasyonu, personel motivasyonu, okuyucuların gözünde kaliteyi arttırma ve reklam müşterilerini çoğaltma ve taleplerini daha kolay karşılama gibi imkanlar sunuyor.

Bu yıl yarışmaya 165 gazete katıldı ancak 26 ülkeden sadece 77 gazete matbaası Renk Kalite Kulübü’ne girmeye hak kazandı. Sabah’ın Uluslararası Gazete Renk Kalite Kulübü üyeliği 2014-2016 yıllarını kapsıyor.

Yarışmada başarılı olanlar seçkin kalitede gazete basabildiklerini, okurlarına ve reklam verenlere yüksek kalitede ürünler sunabildiklerini ispatlamış oluyorlar. Dolayısıyla güvenilir renkli reprodüksiyon yapabildiklerini ve reklamın istediği renk efektini ile yeniden sağlayabildiklerini, uluslararası standartlar çerçevesinde bir üretim gerçekleştirerek başarmış oluyorlar.

slaytyap3Hibrid baskıda Türkiye’de ilk ve tek

Turkuvaz Matbaacılık Yayıncılık A.Ş, İş Geliştirme ve Kalite Müdürü Aykut Aksoy, “Bu kulubün bir parçası olmak bizim için önemli”, diyor ve ekliyor: “Uluslararası Gazete Renk Kalite Kulubü üyeliği sertifika çalışmaları iki yılda bir gerçekleşiyor. Biz Turkuvaz Matbaacılık olarak WAN-IFRA’nın 2014 – 2016 listesinde yer aldık. Bu dünya çapında bir organizasyon ve buna dahil olabilmek bizim için bir prestij. Türkiye’de PT3 yani hibrid baskı alanında bu sertifikayı alan başka bir gazete matbaası yok. Bu süreçte hem bilgi hem de donanım anlamında Odak Bilgi şirketi ve Göksel Şen Bey’in çok önemli katkıları oldu.”

 

Birikimin bir göstergesi

WAN-IFRA Başkan yardımcısı Manfred Werfel, “Yarışmanın sonuçları, kazanan matbaaların sadece başarılı baskılarının bir onayı değil, aynı zamanda başarılı bir personel motivasyonu, doğru malzeme seçimi, tüm iş akışını, ölçme ve kontrol teknikleri hakkında da derin bir bilgi birikimine sahip olduğunun bir göstergesidir”, diyor. Aksoy’un belgenin önemine dair yorumu ise şöyle: “Biz bu sertifikalanma süreci ile birlikte bir laboratuar hüviyetine bürünmeye başladık. Her şey önce bu bizim kalite standardımız. Dünya çapında bu sertifikaya sahip olmak için mücadele eden gazeteler arasında başarılı olabilen bir kurum haline geldik.”

Yarışmaya gönderilen baskıların değerlendirilmesi

Değerlendirme iki aşamadan oluşuyor. Birincisi ölçme, diğeri görsel değerlendirme.

küboidİlk olarak yarışmaya gönderilen gazete baskılarında bulunan küboid kesilerek ölçümler yapılıyor. Tam 11 aşamadan oluşan değerlendirmede geçmek için bütün aşamalardan geçerli not almak şart. Bir aşamadan bile yetersiz not alan gazete başarısız sayılıyor. Yapılan 11 ölçüm değerlendirmesi ise şunlar:

Kağıt kalitesi

Dört temel rengin (CMYK) orta ton yayılımı

CMYK %40 nokta kazancı

CMYK  %70 nokta kazancı

Gri balans ayarı

Renk gamutu yakınsaması

Renk uzayı uygunluğu

Register ayarı, renk kayması kontrolu

Birinci ay minimum toplam puanı

İkinci ay minimum toplam puanı

Üçüncü ay minimum toplam puanı

Jüri değerlendirmesi

Jüri, her gazeteyi sayfa sayfa kontrol ediyor ve baskı hatalarını işaretliyor ve değerlendiriyor. Sadece kusursuz baskılar tam puan alabiliyor, hatalardan kırılan notlar genel puandan düşüyor. Bunların sonucunda genel değerlendirme başka bir deyişle jüri notu oluşuyor. 12. değerlendirme aşaması da geçilirse yarışma başarılı tamamlanmış sayılıyor.

Aksoy, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Nasıl ticari matbaalarda PSO sertifikası sahibi olmak bir avantaj sağlıyor ise gazete tarafında da Renk Kalite Kulubü Belgesine sahip olmak benzer avantajlar getiriyor. Özellikle global reklam verenler bu sertifikayı görmek istiyorlar. Bu başarımızın ardından -Ben bu işi doğru yapıyorum, işte bu da dünya çapında geçerliliği olan bir sertifika, deme şansına sahibiz artık. Biz bugün dünya standartlarımızda gazete baskısı yaptığımızı belgeledik. Bunu başarabilen gazeteler listesine girdik. Bunu başaran ve Türk matbaacılığını bu belge ile temsil ediyor olmaktan gurur duyuyoruz.”